Motocykle

Prezrite si nové modely Benelli, ktoré zažiarili na výstave EICMA 2023

Benelli EICMA 2023

Zdá sa, že Benelli postupuje pri rozširovaní svojho modelového radu veľmi opatrne. Nedávno predstavila veľmi sľubný model TRK 702, ktorý má v sebe vloženú evolúciu paralelného twin-motora 502. V tomto naladení má zdvihový objem 698 cm3, väčší výkon a krútiaci moment bez toho, aby pribral na hmotnosti alebo fyzickej veľkosti.

Na tohtoročnej výstave EICMA sa Benelli  pochválilo modelom TRK s objemom motora 500 cm3, ktorý bol najpredávanejším bajkom v Taliansku. Tá istá pohonná jednotka bude teraz ponúkaná v dvoch nových modeloch strednej hmotnosti, s plne kapotovanou verziou jogurťáka s názvom Tornado 500 a naháča s názvom Tornado Naked Twin 500.

Benelli posilňuje ponuku “pollitrovíc”…

Elektronická výbava nových modelov je pomerne obmedzená.

Benelli Tornado 500 je športový motocykel s kompletnou kapotážou, ktorý bude bojovať o zákazníka s konkurenciou ako Honda CBR500R či Kawasaki Ninja 500. Pohon pochádza zo spomínaného paralelného dvojčaťa s objemom 500 cm3, ktorý bol aktualizovaný tak, aby spĺňal emisné normy Euro 5+. Výkon motora je naladený na 48 koní pri 8 500 otáčkach s krútiacim momentom 43 Nm pri 6000 ot./min. Má povesť pružného motora s dobrou spoľahlivosťou.

Tornado 500 je kompaktný motocykel, s rázvorom 1422 mm (len o niečo viac, ako nová Honda CBR500R). Sedadlo je nastavené na miernych 790 mm nad zemou, zatiaľ čo pohotovostná hmotnosť je 186 kg. Rám je zložený z oceľových rúrok so 41 mm obrátenou vidlicou vpredu a konzolovým tlmičom vzadu. Do stavu pokoja znova dostane motorku dvojica radiálnych štvorpiestových bŕzd Brembo s 320 mm kotúčmi a ABS Bosch v štandarde. Elektronická výbava motorky je pomerne obmedzená. Displej je 5-palcový TFT. Ponúkne pripojenie cez rozhranie Bluetooth a navigáciu.

S takmer identickými špecifikáciami príde na trh Benelli Tornado Naked Twin 500. Je jednoducho “nahou” variáciou modelu Tornado 500. Špecifikácie motora a podvozku zostávajú rovnaké až na pohotovostnú hmotnosť, ktorá narástla na 195 kg. Oba bajky majú ostrý a moderný štýl, pričom okapotovaný stroj vyzerá v porovnaní s naháčom o niečo rafinovanejšie a ostrejšie.

Tretím novým modelom predstaveným na výstave EICMA 2023 je model Benelli BKX 300 S. Tento úplne nový model prichádza s úplne novým jednovalcovým motorom s objemom 300 cm3, ktorý nahrádza starý dvojvalec s rovnakým objemom. Singel (resp. jednovalec) má rozmery vŕtania a zdvihu 78 x 61,2 mm a poskytne výkon 29 koní pri 9 000 otáčkach a maximálny krútiaci moment 24 Nm pri 7 000 ot./min., čo je veľmi podobné starému dvojvalcu.

Pohotovostná hmotnosť nie je príliš nízka, konkrétne 165 kg. Môžeme to pripísať jeho veľmi robustnej konštrukcii. Brzdenie je riešené jedným štvorpiestikovým strmeňom vpredu s kotúčom s priemerom 280 mm, pričom ABS je samozrejme súčasťou štandardnej výbavy. Tento bajk veľa technologických vychytávok nedostal. Je to hlavne dôsledok udržania jeho čo najnižšej ceny.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button