Automobily

Škorpión s ešte ostrejšími klepetami

Fiat Abarth 595 2021

Malý škorpión preslávenej talianskej značky Abarth, s rakúskymi koreňmi, predstavuje svoju poslednú 595-ku. Pre novú sezónu 2021 ponúkne až štvoricu vylepšených namosúrených drobcov, ktorých výkon sa bude pohybovať v rozmedzí od 145 až po 180 koní. Keď si predstavíme, že ich srdcom bude len 1,4 litrový turbo-štvorvalec a hmotnosť plne naložených modelov nepresiahne 1500 kg (1045 kg pri prázdnom aute), budú to naozaj divoké raketky.

Zmladený Fiat Abarth 595 na rok 2021 vyráža na cesty. Môžeme sa tešiť na štvoricu verzií, ktoré ponúknu výkony od 145 po 180 koní. Poďme si predstaviť každý model osobitne. Prvým je najslabší, no stále čiperný základný model 595. Pod jeho kapotou bude 1,4 litrový turbom posilnený štvorvalec s výkonom 145 koní. Spĺňa emistnú normu Euro 6D, rovnako ako aj v prípade zvyšných troch modelov. Silnejším zo série bude model Turismo s výkonom 165 koní. Najsilnejšie verzie Competizione a Essesse ponúknu maximálny výkon až 180 konských síl.

Štvoričky na steroidoch…

Hlboký zvuk roztomilého autíčka korunuje titánový výfukový systém Akrapovič. Ešte viac však dáte o sebe vediet 480 wattovým audiosystémom BeatsAudio.

Najsilnejšie verzie Competizione a Essesse dostali turbomotor Garrett GT 1446, tlmiče Koni FSD a značkové kotúčové brzdy Brembo. Pre čo najlepšiu trakciu konštruktéri nezabudli ani na mechanický samosvorný diferenciál. Pri všetkých modeloch sa o prenos síl na kolesá postará päťstupňová manuálna prevodovka. Za príplatok bude k dispozícii aj robotizovaná prevodovka so sekvenčným radením pomocou pádiel pod volantom no v prípade tohto malého športiaku nadšenci značky Abarth asi radšej siahnu po zážitku s manuálom.

Dizajn malého automobilu je už bez tak dosť dokonalý no dizajnéri pridali niekoľko malých pútavých detailov ktoré vynovenú štvoricu malých škorpiónov odlíšia od ich predchodcov. Novinkou je aj režim Skorpion. Je to vlastne len premenovaný režim Sport. Skorpion znie však oveľa drsnejšie. Za príplatok bude ďalej k dispozícii aj prémiové kožené čalúnenie interiéru a sedadiel Helmet Brown, karbónová radiaca páka či obklad palubovky Alcantarou. Verzia Essesse dostane titánový výfukový systém Akrapovič, vďaka ktorému tohto drobca určite nikto neprehliadne. Nové 17-palcové kolesá pripomínajú svojim dizajnom kolesá jedinečnej športovej Lancie Delta Integrale a budú tiež za príplatok.

Interiér automobilu bude okrem prémiových kožených čalúnení ozdobený aj moderným 7-palcovým displejom infotainmentu. A to už v štandardnej výprave. Informačno-zábavný systém bude obsahovať rozhrania Apple CarPlay ako aj Android Auto. Vďaka nim bez problémov pripojíte váš smartfón a dokážete využívať naplno jeho aplikácie aj vo vašom “škorpiónovi”. Vašu hudbu si dokážete naplno vychutnať s pomocou príplatkového audiosystému prémiovej značky BeatsAudio a jeho 8-kanálovému zosilňovaču s celkovým výkonom reprosústavy až 480 wattov. Budete teda počutí a neprehiadnuteľní nie len vďaka Akrapoviču ale aj vďaka 480 wattom “vypeckovanej” muziky. Malý Fiath Abarth 595 pre rok 2021 je teda štýlovým agresívnym a hlavne neprehliadnuteľným doplnkom, ktorý nezdvihne len vaše ego, ale aj minimálne zraky všetkých naokolo.

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button