Automobily

Čínska Tesla expanduje. Z Nórska má namierené do Holandska a Nemecka. Príde aj k nám?

Nio ET5

Pobláznenie za modelmi Tesla pomaly upadá a do popredia sa začínajú dostávať jednak krajšie, no hlavne lacnejšie modely z Číny, ktoré ponúknu oveľa viac za oveľa menej. A to nerozprávame len o výbave. Ide hlavne o akumulátory a dojazd, v ktorom čínske modely Teslu dosť prevyšujú. Takým zástupcom je aj najnovší model Nio ET5, ktorý prichádza akumulátorom s kapacitou 150 kWh a dojazdom neuveriteľných 1000 km.

Nio ET5 je najmladším zo šiestich súrodencov…

Elektromobil dostal elektromotor s výkonom 360 kW a krútiacim momentom 702 Nm. Nio ET5 má ambíciu sa stať elektromobilom s najväčším dojazdom na svete.

Teraz si určite myslíte, že 1000 kilometrov dojazd? Holý nezmysel!. Máte tak trošku pravdu. Tento dojazd je vyrátaný podľa čínskej metodiky CLTC, ktorá je o niečo menej striktná ako tá, ktorá je používaná v Európe – WLTP. Rozdiely však nie sú až také obrovské.

Čínsky výrobca automobilov predstavil svoje prvé vozidlá len v roku 2014 a odvtedy urazil poriadny kus cesty. Dnes jeho modelovú flotilu tvorí až šesť modelov, z ktorých posledný elektromobil, Nio ET5, je priamym konkurentom amerického modelu Tesla 3. S lacnou Teslou má veľmi podobný dizajn, vďaka ktorému chce osloviť práve tých motoristov, ktorí sa zameriavajú na Teslu 3, no pomer cena-výkon im za ponúkaný automobil veľmi nevyhovuje.

Čínska kompaktná elektrická novinka prichádza na trh s tromi sadami akumulátorov z ktorých najslabším variantom je set s kapacitou 75 kWh, s dojazdom okolo 550 kilometrov. Prostredný variant ponúkne kapacitu 100 kWh a dojazd zhruba 700 kilometrov. Najsilnejší variant je už spomínaný 150 kWh akumulátor s dojazdom 1000 kilometrov podľa čínskej metodiky CLTC. Elektromobil dostal elektromotor s výkonom 360 kW a krútiacim momentom 702 Nm. Nio ET5 má ambíciu sa stať elektromobilom s najväčším dojazdom na svete. Zaujať má možnosťou výmeny akumulátorov namiesto dobíjania na špecializovaných čerpacích staniciach, ktoré majú v Európe vznikať vďaka partnerstvu s pumpami Shell. Výmena akumulátora za nabitý by nemala pri tom trvať viac ako tri minúty.

Elektromobil Nio ET5 zdieľa technologický základ s väčším a luxusnejším modelom ET7. Nio ET7 je limuzína s dĺžkou 5100 mm, menší ET5 ponúkne solídnych 4700 mm. Minimalistický interiér dostal dvojicu obrazoviek. Jedna je digitálnym prístrojovým štítom a tá druhá, umiestnená v strede, je hlavnou obrazovkou infotainmentu. K tejto obrazovke stvoritelia automobilu v spolupráci s NREAL, pribalia aj okuliare pre virtuálnu realitu. Posádka sa tak bude môcť zabávať počas celej jazdy. Čalúnenie interiéru ako aj sedadiel, je tvorené z recyklovaných a udržateľných materiálov. Milovníci hudby za volantom si vychutnajú svoje obľúbené skladby vďaka zvukovej technológii Dolby Atmos pre priestorový zvuk.

Elektrický kompaktný model Nio ET5 sa začne predávať na domácom trhu v druhej polovici budúceho roka. Z Číny poputuje aj do Európy. Najskôr sa tu objaví začiatkom roka 2023. V Nórsku sa značka Nio už udomácnila. Budúci rok expanduje aj do Nemecka, Holandska, Dánska a Švédska. Je len otázkou času, kedy sa prvé modely Nio objavia aj na našom trhu.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button