Automobily

Prekopané kupé so základom v BMW a osemvalcom pod kapotou

SVE Oletha

Americká spoločnosť Smith Vehicke Engineering (SVE) prichádza s, môžeme povedať, novým modelom, ktorý v sebe skĺbil prednosti roadsteru BMW Z8 s výhodami kupé modelov s pevnou strechou. Chcete BMW Z8 kupé? Nech sa páči! Kompaktný športiak SVE Oletha je zaujímavým dielom, ktoré okrem dizajnu ako z filmu s agentom 007, láka aj na poriadny osemvalec pod kapotou.

Nehanbil by sa ani agent 007…

Pod kapotou štýlového kupé bude priasť obrí atmosférický osemvalec BMW s označením S65B44, ktorý môžeme nájsť napríklad v starších modeloch BMW M3.

Podobnosť s modelom BMW Z8 je badateľná hneď na prvý pohľad a to vďaka predným svetlometom, maske chladiča či celkovému tvaru automobilu. Hneď ako sme ho prvýkrát zbadali na fotkách, sme si predstavili film s Jamesom Bondom, Jeden svet nestačí, ako tento kabriolet šoféroval Pierce Brosnan a ako nakoniec skončil ako obeť obrovskej píly, ktorou ho rozpílil na dve polky  vrtuľník. No proste katastrofa.

Nový model SVE Oletha vznikol pravdepodobne na základe modelu BMW Z4 Coupé. Je to však len predpoklad, nakoľko výrobca zatiaľ podrobnejšie údaje o svojom automobile neuvádza. S modelom BMW Z4 Coupé generácie E86, má model Oletha niekoľko spoločných znakov. Môžeme sa však aj mýliť. SVE však vypustilo informáciu o karosérii svojho stroja. Tá má byť vytvorená z uhlíkových vlákien, vďaka ktorým je hmotnosť automobilu niekde pri hranici 1400 kilogramov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Pod kapotou štýlového kupé bude priasť obrí atmosférický osemvalec BMW s označením S65B44, ktorý môžeme nájsť napríklad v starších modeloch BMW M3. S objemom 4,4 litra dosiahne maximálny výkon 335 kW. Pre tak ľahký automobil, akým je SVE Oletha, je to brutálna nálož pod kapotou. Pohon sa bude realizovať, po vzore BMW, na zadnom páre kolies. Súčasťou automobilu má byť aj samosvorný diferenciál. O brzdy sa postarala spoločnosť AP Racing. Za aký čas dokáže vypáliť z nuly na stovku či aká bude jeho cena, to žiaľ momentálne nevieme. Tieto informácie zatiaľ drží americká spoločnosť SVE pod “zámkom”. Popravde sa celkom aj tešíme, na ďalšie informácie. Sme radi, že osemvalce ešte nevymierajú a že ich konštruktéri s obľubou vkladajú do nových exotických športiakov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button