Automobily

Pamätáte si na Porsche 911 Hoonipigasus? Dcéra Kena Blocka ho vyvezie na Pikes Peak

Porsche 911 Hoonipigasus

Na počesť svojho otca, šoumena, pretekára, filantropa, športovca a vždy vysmiateho podporovateľa extrémnych aktivít, Kena Blocka, sadne za volant na pretekoch Pikes Peak jeho dcéra Lia Block. A neosedlá hocijaký stroj. Na vrchol kopca vyvezie model Porsche 911 Hoonipigasus. Ružové prasiatko z Zuffenhausenu, upravené podľa požiadaviek Kena Blocka si tak po prvýkrát zapreteká s dcérou tohto pretekára za volantom.

Ken Block by bol na dcéru hrdý…

Svojou jazdou po trati Pikes Peak vzdá Lia Block otcovi hold a česť a všetkým zúčastneným pripomenie jeho pamiatku.

Lia Block pokračuje v šľapajach svojho otca a extrémne športy či pretekanie jej nie sú cudzie. Je účastníčkou rally súťaží, preteká v rallycrosse či dokonca driftuje kde sa dá. Jablko nepadá ďaleko od stromu a aj vďaka tomu sa postaví na štart pretekov Pikes Peak International Hill Climb v unikátnom stroji nazvanom Porsche 911 Hoonipigasus. S týmto automobilom sa na minuoročných pretekoch mal zúčastniť sám Ken Block, no v priebehu príprav a testovacích jázd došlo na motore k poškodeniu, ktoré nebolo možné do pretekov odstrániť a tak sa Porsche 911 Hoonipigasus na štart Pikes Peak nepostavil. Tento rok si tak odkrúti svoju premiéru.

Ružové prasiatko Porsche 911 Hoonipigasus je vybavené štvorlitrovým, dvomi turbami dopovaným, plochým šesťvalcom, z ktorého dokázali konštruktéri vytlačiť neuveriteľný výkon 1400 koní. Cez šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku sa táto hrubá sila roznáša na všetky štyri kolesá. Celková hmotnosť automobilu je pri tom len zhruba jednu tonu, čo obrazne znamená, že jeden kilogram hmotnosti auta vezie na chrbte viac ako jeden kôň. A to je veru brutálna sila. Všetky aerodynamické prvky dokážu údajne vytvoriť prítlak tejto beštie až 2250 kg. Nastavenie podvozku sa dynamicky mení na základe informácii z GPS signálu či na základe podmienok na trati. Ak si predstavíme, že tento extrémny stroj, bude šoférovať len šestnásťročná dcéra Kena Blocka, musíme dať nielen klobúk dole, ale sa aj poriadne prežehnať.

Tohto faktu si boli vedomí aj organizátori a preto sa Lia Block oficiálneho preteku nezúčastní. Svojou jazdou po trati Pikes Peak vzdá otcovi hold a česť a všetkým zúčastneným pripomenie jeho pamiatku. Tiež vzdá hold automobilu, ktorý bol pre jej otca stvorený práve do týchto pretekov a v ktorom ich žiaľ už absolvovať nestihol. O budúcnosti sa však chystá tvrdo pracovať na tom, aby sa do pretekov Pikes Peak dostala oficiálne a prešla veľmi náročnou kvalifikáciou. V tomto pláne jej pevne držíme prsty a prajeme veľa úspechov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button