Automobily

Pagani Imola Roadster dostane Twin-Turbo AMG V12 s výkonom 838 koní

Pagani Imola Roadster

Už sú to viac ako štyri roky, čo sme prvýkrát videli kupé Imola založené na Huayre. Pagani až teraz konečne predstavuje verziu roadster. Hoci je Codalunga technicky najnovším automobilom spoločnosti, exotická talianska značka ešte nie je pripravená pustiť Huayru z ruky. To nie je až také prekvapujúce, ak vezmeme do úvahy, že roky po uvedení Huayry ame model Zonda uvidelibešte veľakrát v špeciálnych rozlúčkových edíciách. Tento najnovší výtvor je propagovaný ako najlepšie auto značky s otvorenou strechou vôbec.

Existuje celkom dobrý dôvod, prečo Imola dostala taký divoký aerodynamický balík – dizajn vychádza z najtvrdšieho typu Huayra, aký bol kedy vyrobený. Hovoríme o prevedení s písmenkom R v mene. O šelme bez kompromisov, ktorá vidí pred sebou len dráhu. Veľký rozdiel je v tom, že Pagani skonštruoval model Imola Roadster pre pouličné použitie. Pred pridaním prevádzkových kvapalín má tento stroj váhu iba 1 260 kg, takže je ťažký asi ako supermini. Nejde však o žiadny subkompaktný hatchback s trojvalcovým 1,0-litrovým motorom, pretože modelom Pagani Imola hýbe mohutná V12-stka.

Pagani sa motora V12 nemieni vzdať…

Motor od AMG ponúka obrovský výkon 838 konských síl a krútiaci moment 1 100 Nm.

Otvorená Imola vybavená 6,0-litrovým motorom s dvojitým turbodúchadlom vyvinutým spoločnosťou AMG ponúka obrovský výkon 838 konských síl a krútiaci moment 1 100 Nm. Kovový sval z Affalterbachu smeruje svoj výkon na zadné kolesá cez sedemstupňovú sekvenčnú prevodovku vyvinutú spoločnosťou Xtrac špeciálne pre Pagani. Dosiahne rýchlosť 350 km/h, kým sa naprogramuje elektronický obmedzovač najvyššej rýchlosti.

Podobne ako Audi R8 GT2 zamerané na trať, ale legálne na cestu, o ktorom sme písali nedávno, aj Imola Roadster dostala pneumatiky Pirelli P Zero Trofeo R. Priľnavá guma má rozmer 265/30 R20 na prednej náprave a 355/25 R21 na zadnej náprave a lemuje kované zliatinové disky. Odvetrávané karbón-keramické brzdy Brembo poskytujú brzdnú silu na oboch nápravách. Ďalším vrcholom superšportu s otvorenou strechou je dvojité lichobežníkové zavesenie s elektronicky riadenými tlmičmi.

Pagani je na odpoveď pri otázke ceny skúpa na slovo, ale hovorí, že výroba modelu Imola Roadster bude obmedzená len na osem kusov. Vďaka tomu je o niečo menej exkluzívne ako kupé, z ktorého bolo vyrobených iba päť áut. Aj napriek tomu bude jej cena určite závratná.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button