Automobily

Nové Mitsubishi L200 s divnou tvárou a novým nafťákom

Mitsubishi L200 / Triton

Po nezvyčajne dlhej kampani Mitsubishi konečne prináša nový model L200, alebo v niektorých krajinách označovaný aj ako Triton. Stredne veľký pickup, známy u nás ako model L200, vstupuje do svojej šiestej generácie so sviežim, no poriadne divným vzhľadom zvnútra aj zvonka, spolu s viacerými zmenami, keďže používa novovyvinutý rebríkový rám. Bude k dispozícii v karosériách s dvojitou kabínou, klubovou kabínou a jednoduchou kabínou, ktoré ťažia zo zvýšenia torznej tuhosti až o 60 percent.

Mitsubishi L200 na domácom trhu po 12 rokoch…

Kompletne prepracované bolo odpruženie, ktoré pozostáva z novej prednej časti s dvojitým priečnym ramenom s jemnejším nastavením listových pružín vzadu.

Prechodom na nový materiál z ocele s vysokou pevnosťou je karoséria v porovnaní s predchádzajúcou generáciou L200 ľahšia. Pick-up využíva prerobenú korbu, ktorej nakladacia rampa bolao znížené o 45 milimetrov na aktuálnych 820 mm, aby sa uľahčilo manévrovanie s nákladom. Praktickosť ďalej zvyšuje novo pridaný schod v rohu nárazníka vystužený rámom. Bez toho, aby sme zachádzali do detailov, Mitsubishi tvrdí, že úžitkové vozidlo je teraz väčšie ako predtým, ale prírastok hmotnosti bol minimalizovaný použitím ľahšej ocele.

V závislosti od konfigurácie dostane nový rival modelu Ford Ranger systémy Super Select 4WD-II a Easy Select 4WD, pričom prvý obsahuje stredový diferenciál s obmedzenou svornosťou, ktorý posiela 40 percent výkonu dopredu a zvyšných 60 percent na zadnú nápravu. Tento sofistikovanejší systém pohonu všetkých štyroch kolies má nasledujúce voliteľné režimy: 2H (RWD), 4H (4×4), 4HLc (4×4 s uzamykateľným stredovým diferenciálom) a 4LLc (nízkorozsahový so zablokovaným stredovým diferenciálom). Okrem toho je možné zvoliť si zo siedmich jazdných režimov: Normal, Eco, Gravel, Snow, Mud, Sand a Rock.

Kompletne prepracované bolo aj odpruženie, ktoré pozostáva z novej prednej časti s dvojitým priečnym ramenom s jemnejším nastavením listových pružín v zadnej časti. Modely vybavené systémom Super Select 4WD-II majú tiež funkciu Active Yaw Control (AYC), ktorá zlepšuje zatáčanie jemným pribrzdením na vnútornom prednom kolese. Súčasťou sú asistenčné systémy zjazdu a rozjazdu do kopca, ktoré vám uľahčia život mimo vychodených ciest.

Mitsubishi zatiaľ spomína len nový dieselový motor s objemom 2,4-litra, dostupný v troch výkonostných naladeniach: 148 koní (110 kW) a 330 Nm, 181 koní (135 kW) a 430 Nm a najsilnejšia konfigurácia s 201 koňmi (150 kW) a 470 Nm krútiaceho momentu. V závislosti od toho, pre ktorý z nich sa rozhodnete, je štvorvalcový motor z modelu Volkswagen Amarok napojený na šesťstupňovú automatickú prevodovku alebo manuál s rovnakým počtom prevodových stupňov.

Mitsubishi L200 pre rok 2024, ktorý sa predstavuje v pútavom laku Yamabuki Orange Metallic, je možné objednať aj vo farbách Blade Silver Metallic, White Diamond, Solid White, Jet Black Mica a Graphite Grey Metallic. Verzie v najvyšších variantoch majú prednú masku vo farbe karosérie kombinovanú s tmavým titánovým povrchom pre určité časti karosérie.

Interiér bol tiež dôkladne prepracovaný, aj keď sme prekvapení, že má stále analógové ciferníky, nie že by to bolo zlé, no digitálny prístrojový štit vo vyšších výbavách by vyzeral veru oveľa modernejšie. K dispozícii sú samostatné ovládače pre nastavenie klimatizácie spolu s niekoľkými ovládačmi pod dotykovou obrazovkou, ktorá je lemovaná dvoma otočnými gombíkmi. Celkovo má prístrojová doska jednoduché a funkčné usporiadanie – presne to, čo by ste očakávali od takéhoto japonského pracanta. Prepínanie medzi 2WD a 4WD sa vykonáva pomocou voliča umiestneného medzi sedadlami, kde nájdete aj tlačidlo pre voľbu jazdných režimov.

Nový pickup Mitsubishi L200 alebo Triton, ktorý je už v predaji v Thajsku, bude postupne predstavený v ďalších ázijských krajinách a v Oceánii a až potom sa začne predávať v Japonsku začiatkom roku 2024, paradoxne po prvýkrát po 12 rokoch. V Európe sa ho s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkáme. Čo je veru škoda…

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button