Automobily

Nová Škoda Superb je inteligentným elegánom vo svete SUV-čiek

Škoda Superb

Škoda pod dáždnikom koncernu Volkswagen rozkvitla natoľko, že niektorí ľudia uprednostňujú modely z Mladej Boleslavi na úkor tých z Wolfsburgu. Novopredstavená štvrtá generácia Superbu sa v menšej miere prekrýva s Passatom, keďže ten už nie je dostupný ako sedan. Česká vlajková loď môže byť stále k dispozícii ako sedan, aj keď je to technicky hatchback, pretože má praktickejšie piate zadné dvere.

Ako každá Škoda na trhu, aj Superb pre modelový rok 2024 je nenáročné auto, ktoré vyhovuje rodinám a prevádzkovateľom vozového parku tým, že ponúka veľa priestoru a obrovskú praktickosť, ktorá nemá v tomto zmenšujúcom sa segmente konkurenciu. Nováčik sa nebude musieť obávať konkurencie z radov modelov Opel Insignia, Ford Mondeo alebo Renault Talisman, pretože všetky boli poriadne osekané. Mainstreamových sedanov strednej triedy je v Európe málo, kde Peugeot stále predáva 508 a Japonci majú zástupcov z radov modelov Mazda 6 a Toyota Camry.

Nová Škoda Superb sa bude vyrábať u nás…

Omladenie modelu Škoda Superb sa vyplatilo aj z hľadiska priestoru nad hlavou pre cestujúcich vpredu aj vzadu.

Hoci je Superb označený ako auto novej generácie, jeho štýl je evolučný a stelesňuje definíciu faceliftu. Zatiaľ čo rázvor zostal nedotknutý na 2841 milimetroch, došlo k niekoľkým významným zmenám v proporciách modelu. Oba typy karosérie sú teraz užšie o 15 mm. Liftback je o 43 mm dlhší a o 12 mm vyšší ako jeho predchodca, zatiaľ čo kombi bol natiahnutý o 40 mm a zvýšený o 5 mm.

Môže to síce vyzerať povedome, ale karoséria je výrazne elegantnejšia ako predtým a okrem toho koeficient odporu vzduchu hatchbacku bol znížený o 10 percent na 0,23. Čo sa týka náprotivku s dlhou strechou, kombi prevedenie prináša 15-percentné zníženie koeficientu odporu vzduchu na terajšiu hodnotu 0,25.

Omladenie modelu sa vyplatilo aj z hľadiska priestoru nad hlavou pre cestujúcich vpredu aj vzadu, zatiaľ čo objem nákladného priestoru vyskočil o 20 litrov na 645 litrov pre liftback a o 30 litrov na 690 litrov pre verziu kombi. Veľkosti kolies z ľahkých zliatin sa pohybujú od 16 do 19 palcov a môžete si vybrať z ôsmich farieb karosérie, z ktorých šesť je nových: Purity White, Ice Tea Yellow, Cobalt Blue, Ebony Black, Carmine Red a Pebble Silver.

Zatiaľ čo vonkajší dizajn je viac-menej rovnaký, kabína bola prepracovaná odstránením väčšiny (ale nie všetkých) tradičných ovládacích prvkov. Stále máte k dispozícii niekoľko klasických tlačidiel na rýchly prístup, hoci na prístup k funkciám budete väčšinu času používať obrazovky. Infotainment bude merať buď 10 alebo 13 palcov v závislosti od úrovne výbavy, zatiaľ čo 10-palcový digitálny displej vodiča bude štandardom. Za príplatok bude pri Superbe prvýkrát ponúkaný head-up displej.

“Párty trik” stredovej konzoly bude spočívať v troch gombíkoch s 1,25-palcovou obrazovkou. Škoda ich nazýva Smart Dials a uvádza, že sú konfigurovateľné v tom zmysle, že si môžete vybrať, čo budú robiť a čo nimi budete ovládať. Tlačidlá po bokoch slúžia napríklad na nastavenie vyhrievania a vetrania sedadiel a tiež vnútornej teploty.

Pokiaľ ide o ten v strede, poskytuje prístup k hlasitosti, jazdným režimom, inteligentnej klimatizácii, rýchlosti ventilátora a smeru vzduchu. Z ponuky infotainmentu si však môžete vybrať len štyri. Stredový Smart Dial je lemovaný konvenčnými tlačidlami pre vetranie čelného skla, vyhrievanie zadného okna, recirkuláciu vzduchu a funkcie automatickej klimatizácie.

Škoda Superb ponúka stabilné zloženie motorov, počnúc 1,5-litrovou benzínovou pohonnou jednotkou s mild-hybridným nastavením. Produkuje 150 k (110 kW) a je k dispozícii výhradne s pohonom predných kolies. Väčší 2,0-litrový štvorvalec môže mať výkon 204 k (150 kW) alebo 265 k (195 kW), pričom druhý z nich je ponúkaný s pohonom všetkých kolies.

Na strane dieselu je k dispozícii iba 2,0-litrový motor s výkonom 150 k (110 kW) a pohonom predných kolies alebo 193 k (142 kW) so štvorkolkou. Bez ohľadu na motor, ktorý si vyberiete, Škoda do Superbu montuje sedemstupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku. Keď už hovoríme o prevodovke, páka bola premiestnená na stĺpik volantu, aby sa uvoľnil priestor medzi sedadlami.

Plug-in hybridný Superb je len v čisto kombi prevedení modelu, kombinuje 1,5-litrový benzínový motor s elektromotorom pre celkový systémový výkon 204 k (150 kW). Elektrifikované nastavenie, ktoré je zdieľané aj s novým Kodiaqom, je určené len pre pohon predných kolies a je dodávané so šesťstupňovou prevodovkou DSG. Vďaka batérii s kapacitou 25,7 kWh prejde viac ako 100 kilometrov bez nasávania benzínu. Môže sa nabíjať výkonom až 50 kW, v takom prípade bude trvať 25 minút, kým sa dovije z 0 na 80 percent. Šťavu do batérie získate aj vďaka rekuperácii brzdnej energie.

Nebola by to Škoda bez širokej škály Simply Clever vychytávok a Superb pre rok 2024 ich má najmenej 28. Niektoré z nich sú nové, ako napríklad spomínané inteligentné ciferníky a elektricky ovládaný kryt batožinového priestoru vo verzii kombi. Áno, škrabka na ľad na vnútornej strane uzáveru palivovej nádrže je stále tam, spolu s dáždnikom vo dverách vodiča. Medzi ďalšie položky patria sklopné háčiky na tašky v batožinovom priestore, spona na parkovací lístok na čelnom skle, ostrekovač zadnej kamery a port USB v spätnom zrkadle na pripojenie palubnej kamery.

Nový Superb dostal aj novú technologickú výbavu a využíva pokročilejšie matricové LED svetlomety so 40 percentným zvýšeným svetelným výkonom. Je k dispozícii aj s vylepšenými adaptívnymi tlmičmi, ktoré sú štandardnou výbavou vlajkovej lode Laurin & Klement. Luxusný L&K je k dispozícii so všetkými pohonnými jednotkami a karosériami, ponúka štandardný 14-reproduktorový zvukový systém Canton, masážne predné sedadlá a jedinečné čalúnenie v kombinácii koža/koženka.

Vynovená Škoda Superb, ktorá sa už nevyrába v Českej republike, sa bude vyrábať na Slovensku, popri modeli Volkswagen Passat, ktorý je k dispozícii už len vo verzii kombi.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button