Automobily

Nová generácia prémiového SUV prichádza! Nový Range Rover je skutočne prevratný + VEĽKÁ GALÉRIA

Range Rover

Po takmer desiatich rokoch prichádza na trh najnovšia piata generácia obrovského aristokratického prémiového SUV-čka Range Rover. Vlajková loď automobilky Land Rover prinesie vo svojej najnovšej generácii hneď niekoľko noviniek, ktoré by sme veru od “rendža” nečakali. Pod jeho kapotu sa nasťahuje mildhybrid, plug-in hybrid či dokonca od roku 2024 aj elektrické pohonné ústrojenstvo.

Obrovská ponuka motorizácií…

Piata generácia obľúbeného prémiového SUV Range Rover bude k dispozícii hneď v dvoch dĺžkových prevedeniach.

Najočakávanejšia automobilová novinka tohto roku z dielne Land Rover prichádza! Piata generácia vlajkovej lode Range Rover nastupuje na cesty vo svojej piatej generácii. Oproti predchádzajúcej generácii sa navonok až tak veľmi nezmenila no po technologickej stránke je úplne iná, lepšia, inovatívnejšia.

Dizajn novej generácie Range Roveru nadvazuje na svojho predchodcu. Silueta automobilu sa veľmi nezmenila no hneď na prvý pohľad sú na ňom badateľné dizajnové prvky, ktoré neplnia len estetickú funkciu, ale aj praktickú. Napríklad kľučky dverí sú výsuvné, počas jazdy ukryté v karosérii, čo pôsobí jednak futuristickým a nadčasovým dojmom a zároveň vylepšuje aj celkovú aerodynamiku vozidla. Súčiniteľ aerodynamického odporu je len 0,30 čo je pri tak veľkom automobile naozaj úctyhodný fakt. Azda najbadateľnejší rozdiel oproti predchodcovi je prevedenie zadnej časti. Zadné svetlomety sú orientované vertikálne a ich dizajn je veľmi zaujímavý. Automobilu kraľujú čisté línie a uhladenosť.

Piata generácia obľúbeného prémiového SUV Range Rover bude k dispozícii hneď v dvoch dĺžkových prevedeniach. Základný model narastie na 5052 mm a jeho rázvor ponúkne 2997 mm. Predĺžená verzia ponúkne až 5252 mm s rázvorom 3197 mm. To je už veru poriadna loď. Veľký rázvor sa odrazí aj vo vnútornom priestore, ktorý odvezie až sedem pasažierov. Dotyková obrazovka multimediálneho systému s uhlopriečkou 13,1-palca je zatiaľ najväčšou v histórii modelu. Rovnaké prvenstvo získal aj digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 13,7-palca. Obrazovky nechýbajú ani pasažierom v druhom rade sedadiel. V stredovej lakťovej opierke sa ukrýva osempalcový dotykový displej . Za príplatok sa pasažieri na zadných sedačkách zabavia vďaka 11,4-palcovým displejom v hlavových opierkach predných sedadiel.

Ponuka pohonných ústrojenstiev nového Range Roveru je naozaj veľkolepá. Základom, ak to môžeme tak vôbec nazvať, je trojlitrový naftový mildhybridný šesťvalec, dostupný až v troch výkonnostných prevedeniach. D250 s výkonom 183 kW, D300 s výkonom 221 kW a D350 s výkonom 257 kW. Benzínový mildhybridný trojliter sa zas predstaví v dvoch výkonnostných verziách. Najslabšia P306 ponúkne výkon 265 kW. Druhá a zároveň najsilnejšia, P400 ponúkne 294 kW. Vrchol ponuky spaľovacích motorov je ukrytý v 4,4 litrovom benzínovom vidlicovom osemvalci s dvomi turbami, ktorý automobilu dodá výkon 390 kW. Tento motor pochádza z dielne BMW a nahradzuje doterajšiu päťlitrovú V8-ičku.

Dvojicu plug-in hybridov tvorí systém, ktorý sa skladá zo spaľovacieho benzínového trojlitrového šesťvalca a elektromotora s výkonom 105 kW, integrovaným v prevodovke. Spoločný výkon sústavy je pri slabšej verzii P440e 324 kW a pri silnejšej verzii P510e 375 kW. Lítium-iónové batérie s kapacitou 31,8 kWh sa nachádzajú pod podlahou. Posledným pohonom bude aj ten elektrický. Príde však na trh až v roku 2024. O prenos sily na všetky štyri kolesá sa postará osemstupňový automat od ZF, ktorý bude doplnený o dvojstupňovú redukciu. 4×4 dokonca sleduje priľnavosť k vozovke či reakcie vodiča a údaje vyhodnocuje stokrát za sekundu. Následne prediktívne rozdeľuje krútiaci moment medzi nápravy ako aj medzi zadné kolesá. Na zadnej náprave nechýba ani natáčacia funkcia a to v uhle 7,3 stupňa. Za príplatok bude dostupné aj vzduchové odpruženie podvozku. Na slovenské ceny či detailnejšiu technickú špecifikáciu si budeme musieť ešte chvíľku počkať.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button