Automobily

Nová Dacia Duster odhalená! Prichádza tretia generácia najpredávanejšieho SUV v Európe

Dacia Duster

SUV Dacia Duster bolo jadrom úspechu rumunskej značky za posledné dve desaťročia. Teraz Dacia odhalila najnovšiu iteráciu tohto masovo predávaného modelu, ktorý sľubuje svieže technológie, ešte väčšiu praktickosť a nové motory vrátane hybridu – ale zachováva si stále  výhodný pomer ceny a kvality.

Dacii sa podarilo udržať nový Duster počas celého testovacieho procesu dobre ukrytý pred zrakmi verejnosti. Je zrejmé, že dizajn bol výrazne ovplyvnený konceptom Bigster z roku 2022. 

Dacia Duster výrazne omladla ale aj zvážnela…

Predná časť má nové usporiadanie mriežky chladiča a svetlometov.

Napriek tomu si dizajn novej generácie zachováva vzorec, ktorý pomohol predchádzajúcim Dusterom dodať veľa príťažlivosti. Nové auto, ktoré prechádza na rovnakú platformu CMF-B, ktorá je základom pre Renault Clio a Captur a vlastné Sandero a Jogger od Dacie, je o niečo širšie a nižšie ako model, ktorý nahrádza, no zachováva si rovnakú dĺžku. Táto kombinácia mu pomáha dodať podsaditý postoj, navyše je tu mohutné obloženie blatníkov, mohutné nárazníky vpredu aj vzadu a svetlá výška o 7 mm väčšia ako predtým.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Predná časť má nové usporiadanie mriežky chladiča a svetlometov, pričom paralelné línie naprieč maskou chladiča prechádzajú do denných svetiel. Pozdĺž bokov bola kľučka zadných dverí skrytá v C-stĺpiku a línia strechy sa zvažuje smerom dozadu, čím vytvára uhladenejší profil. Vzadu zadné svetlá v tvare písmena C napodobňujú tie z konceptu Bigster – jasné znamenie, že tento motív bude aplikovaný na sériovú verziu väčšieho SUV, keď príde na trh v roku 2025.

Podľa Dacie bola línia strechy Dustera znížená, aby sa zlepšila efektivita a dynamika auta, no na druhej strane aby neutrpel pasažier sediaci v zadnom rade. Batožinový priestor je väčší ako u predchádzajúceho modelu, s objemom až 472 litrov (zo 442 litrov pri starej verzii s pohonom predných kolies).

Obloženie blatníkov, bočné prahy a panel pod spätnými zrkadlami sú vyrobené z nového značkového materiálu Dacia s názvom „Starkle“. Je to rovnaký plastový povrch, aký bol na koncepčnom vozidle Manifesto z roku 2022 a je z 20 percent recyklovaný, doplnený o biele častice, ktoré mu dodávajú škvrnitý vzhľad, ktorý kontrastuje so zvyškom karosérie. Počíta sa tiež ako nenalakovaná časť, čo môže potenciálne znížiť náklady na výrobu a údržbu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button