AutomobilyRETRO

Nemecké GTI-čko oslavuje! Ako inak – špeciálnou edíciou…

Volkswagen Golf GTI 45 rokov

Športová generácia azda najpopulárnejšieho Volkswagenu novej éry, Golf GTI, prišla na trh pred 45 rokmi. GTI-čko bolo výkonným strojom, ktorý opantal nie len mladú generáciu šoférov. Na oslavu narodenín prvej generácie modelu Volkswagen Golf GTI si pripravila wolfsburgská automobilka jedinečný model, ktorý vzdá hold ikonickému mestskému športovcovi. Privítajme nový Volkswagen Golf GTI Clubsport 45.

Dnes sa nebojíme povedať, že pojem hot hatch, priniesol po prvýkrát Volkswagen Golf GTI vo svojej prvej generácii v roku 1976. Označenie ostrého hatchbacku sa mu v tej dobe naozaj hodilo. A to veru právom. Pod kapotou totižto ukrýval 1,6 litrový motor s výkonom 110 koní. Vďaka nemu stovku zdolal pod 10 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť sa dokázala vyšplhať na 182 km/h.

Z plánovaných 5000 exemplárov, viac ako 2 milióny predaných kusov

Darček v podobe Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45 prinesie nie len výkon 300 koní, ale aj príplatkový paket s maximálkou 270 km/h!

Prvá generácia GTI-čka mala byť limitovaná len na 5000 exemplárov. Čuduj sa svete, motoristom sa zapáčil natoľko, že dodnes sa ho predalo vo všetkých verziách viac ako 2 milióny kusov! Dnes sa tešíme už jeho ôsmej generácii. Na jej základe je postavený aj oslavný model k 45-tym narodeninám kultového modelu Volkswagen Golf GTI.

Darček v podobe Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45 je derivátom GTI-čka, ktorý ponúkne výkon až 300 konských síl. Keď si ho porovnáme s prvou generáciou Golfa GTI, jeho výkon je takmer trikrát väčší, dizajn uhladenejší a technologická nálož? Obrovská!

Okrem silnejšieho agregátu dostal oslavný model Golf GTI Clubsport 45 aj zväčšené otvory chladenia, strešný spojler či jazdný režim Special, ktorý zmení mestského trhača asfaltu na okruhový špeciál. Ku všetkým týmto špecialitkám Volkswagen na svoj jubilejný model namiešal aj špeciálnu farbu laku, ktorá vzdáva hold prvej generácii modelu Golf GTI. Nesmú chýbať ani početné plakety, ktoré pripomínajú výročie otca modelov Golf GTI. Štandardná výbava jubilejného modelu nie je jediná v ponuke. Popri nej je za príplatok k dispozícii aj špeciálna úprava Paket Race, ktorá obsahuje navyše 19-palcové čierne kolesá Scottsdale, športovú výfukovú sústavu Akrapovič či maximálnu rýchlosť zvýšenú až na 270 km/h. Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 je naozaj veľmi pekným darčekom k narodeninám modelu, ktorý položil základy milovaných hot hatchov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button