Automobily

Kráľom Defenderov sa stáva… Privítajme mohutnú päťlitrovú V8-ičku!

Land Rover Defender V8

Každodenné negatívne správy o tom, ako nové a nové emisné normy a nariadenia nehanebne obmedzujú a doslova ničia tradičné spaľovacie motory, nás už poriadne znechucujú. A aj práve preto každého vyznávača poctivého šesť, osem či dvanásťvalca vždy nadchne informácia, že to niektorá automobilka ešte stále s poriadnymi motormi nevzdala a že svoju ponuku o jeden z takýchto veľkolitrážnych motorov rozšíri a vloží ho pod kapotu aspoň jedného modelu. Ani my neskrývame svoje nadšenie pri pohľade na nového kráľa značky Land Rover, osemvalcový Defender. Vitaj dravý obor s päťlitrovým srdcom!

Informácie o postavení osemvalcového Defendera na trh kolujú už v médiách dlhšiu dobe. Verejnosť bola však kvôli prísnym emisným normám veľmi skeptická a doslova neverila, že sa Land Roveru podarí vypustiť na cesty päťlitrovú V8-ičku. A podarilo sa! Dokonca v dvoch verziách – dvojdverovom s označením 90 a tiež päťdverovom s označením 110.

Osemvalec pod kapotou hneď dvoch karosárskych verzií…

Obrí päťlitrový osemvalec rozbehne Defender 90 z nuly na stovku za 4,9 sekundy a dovolí mu ísť maximálnou rýchlosťou 240 km/h.

Pod kapotou oboch verzií Defenderu V8 bude hrať pod kapotou prvé husle osemvalcový päťlitrový kompresorom prepĺňaný benzínový agregát s výkonom 386 kW a krútiacim momentom 625 Nm. O prenos sily na všetky kolesá sa bude starať osemstupňová automatická prevodovka. Z nuly na stovky vystrelí dvojdverová verzia za 4,9 sekundy. Dlhšia verzia to zvládne za 5,2 sekundy. Maximálna rýchlosť oboch Defenderov sa vyšplhá na hranicu 240 km/h. Na ekonomickú jazdu môžete však zabudnúť. Osemvalcové Defendre si na sto kilometrov vypýtajú zhruba 15 litrov. A emisie? 327 gramov CO2 na kilometer.

Osemvalcový Defender dostal upravené tlmiče, pružiny, silnejšie stabilizátory, upravený elektronicky ovládaný zadný diferenciál či nový režim Dynamic na voliči jazdných režimov Terrain Response. Nový režim má šoférovi ukázať dokonalosť dynamiky automobilu a vyvážiť jeho ovládanie.

Nový V8-ičku prezradí na prvý pohľad hneď niekoľko detailov. Päťlitrový Defender dostal 22-palcové kolesá s lakom Satin Dark Grey, na svetlomodro (Xenon Blue) nalakované strmene kotúčových bŕzd, štvoricu koncoviek výfuku či množstvo špeciálnych plakiet. Karoséria sa odela do trojice lakov Carpathian Grey, Yulong White a Santorini Black. Všetky tri farby laku sú kombinované s čiernym lakovaním strechy Defenderu. Za príplatok bude k dispozícii aj špeciálna edícia Carpathian Edition, ktorá odeje Defender do laku Carpathian Grey so strechou a piatymi dverami lakovanými čiernou farbou Narvik Black. Dvojité lakovanie doplní aj špeciálna ochranná polo-matná fólia. Bright Pack navyše pridá automobilu niekoľko chromovaných doplnkov. Extedned Bright Pack ku chromovaným doplnkom pridá ďalšiu sadu strieborných obložení. A posledný Black Pack dodá zas do čiernej odeté doplnky zovňajšku Land Rovera Defender.

Interiér, rovnako ako exteriér, bude obdarený detailmi, ktoré nájdete len v osemvalcovom Defendre. Nechýba Altancarou čalúnený volant, koža Ebony Windsor a ďalšie semišové či Robustec doplnky. Infotainment Pivi Pro ponúkne 11,4 palcový displej. V štandarde nájdeme aj bezdrôtovú nabíjačku. Nový osemvalcový Land Rover Defender bude fakt trieda. Tešíme sa, že sa stále nájdu automobilky, ktoré sa ekošikanou z Bruselu nedajú zastaviť a aj naďalej ponúkajú motory pre pravoverných petrolheadov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button