Info

Nedostatok AdBlue môže ochromiť nielen osobnú, ale aj hromadnú dopravu! Za všetkým stojí zvyšovanie cien energií

Motorizmus na Slovensku zažíva doslova rany egyptské. Slovenských šoférov posledné týždne trápi divoké zvyšovanie cien pohonných hmôt. Ako by toho nebolo dosť, začína vo veľkom na pultoch dochádzať aj močovina, alebo krajšie povedané AdBlue, ktoré pri nových automobiloch znižuje hodnoty vypúšťaného NOx plynov do ovzdušia. Naftové automobily, nákladiaky či prostriedky verejnej dopravy, ktoré potrebujú AdBlue k svojmu chodu, začínajú mať tak veľký problém. Na mnohých benzínkach už AdBlue nekúpite a internetové obchody hlásia posledné kusy na skladoch. Tie kúpite aj s trojnásobnou cenou v porovnaní napríklad s predajmi na jar či v lete. Kto, alebo čo má na svedomí nielen Slovenský nedostatok AdBlue? Odpoveď hľadajme v zdražovaní cien energií…

© ADAC/Theo Klein

Kvôli utlmeniu výroby hnojív očakávajme rast cien…

Duslo Šaľa reaguje na radikálne zvyšovanie cien zemného plynu tak, že podnik utlmuje výrobu hnojív, na ktoré je výroba AdBlue nadviazaná.

Čo to vlastne to AdBlue je? Pohľadali sme vysvetlenie na stránkach fabriky Duslo Šaľa, ktoré je na Slovensku jediným výrobcom AdBlue ako aj jedným z najväčších európskych výrobcov tejto látky. AdBlue je činidlo na redukciu NOx plynov, ktoré je potrebné pre použitie katalyzátorov so selektívnou katalytickou reduk-ciou (SCR – katalyzátorov) v motorových vozidlách s dieselovým motorom. Spotreba AdBlue činí zhruba 4 – 6% spotreby nafty. Jednoducho povedané, táto látka znižuje objem NOx plynov vypúšťaných z výfukov naftových automobilov. Automobily, ktorých spaľovací systém močovinu využíva, jazdiť bez jej doplnenia jednoducho nemôže. Software automobilu vám nedovolí jednoducho naštartovať. Podľa zahraničného motoristického portálu je možné dočasne automobil “oklamať” a na miesto močoviny doliať destilovanú vodu. Tento spôsob sa však neodporúča. Nielen že nevieme presne povedať, aký vplyv bude mať destilovaná voda celkovo na systém, ale tiež automobil, v ktorom je AdBlue nahradené destilovanou vodou vypúšťa viac emisií, ako v skutočnosti vypúšťať má a jeho technický stav sa tak stáva nespôsobilým na prevádzku. Dokonca pri policajnej kontrole môžete prísť za takéto konanie aj o techničák či ŠPZ-ky.

© ADAC/Theo Klein

Vráťme sa však ak problému s dodávkami AdBlue pre dopravné prostriedky. Nielen osobné automobily s naftovým motorom, ale aj nákladná doprava či mestská hromadná doprava, ktorá vo veľkom používa naftové motory, začína mať obrovské problémy s nedostatkom AdBlue. Náš najväčší a zároveň jediný výrobca AdBlue, fabrika Duslo Šaľa, odpovedá na zdražovanie ceny plynu takým spôsobom, že prestáva brať zahraničné objednávky na výrobu AdBlue, čo znamená znižovanie celkovej produkcie tejto kvapaliny. Problém s vysokými cenami plynu však nemá len Duslo Šaľa, ale aj nemecký výrobca, ktorý značne znížil výrobu močoviny pre automobilový priemysel či poľský výrobca, ktorý výrobu AdBlue úplne zastavil. Minister hospodárstva Richard Sulík nevylúčil, že v blízkej dobe bude s dostatkom AdBlue naozaj problém a tiež nevylúčil, že štát vývoz AdBlue do zahraničia úplne zakáže.

© ADAC/PR

Duslo Šaľa reaguje na radikálne zvyšovanie cien zemného plynu tak, že podnik utlmuje výrobu hnojív, na ktoré je výroba AdBlue nadviazaná. Samostatná výroba AdBlue nie je ekonomicky udržateľná a preto vzniká popri výrobe hnojív. Ak Duslo Šaľa znížilo výrobu hnojív na technologické minimum, nedostatok AdBlue sa v blízkej dobe ukáže vo veľkom rozsahu. Nesmieme zabúdať, že na naftu jazdia aj úžitkové automobily či vozidlá mestskej dopravy. Môže sa tak ľahko stať, že sa nedostatok AdBlue premietne nielen do cien napríklad kuriérskych služieb, ale aj do cien cestovných lístkov či v najhoršom prípade do odstávky MHD. V prípade nízkej produkcie hnojív zas hrozí, že úroda nebude taká ako po minulé roky a my si priplatíme za potraviny. Dúfame však, že do takého extrému sa nedostaneme a že svoju rolu v záchrane nielen motoristov, ale aj celkovo v udržaní nízkych cien za zemný plyn zohrá svoju úlohu aj štát a vloží čo najväčšie úsilie do vyriešenia tohto závažného problému, ktorý sa dotýka každého z nás.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button