Automobily

Vodíková ríša sa rozširuje! Prichádza vodíkový Renault Master H2-Tech s dojazdom až 500 km

Renault Master H2-Tech

Veľmi nás tešia informácie o rozširovaní ponuky automobilov na vodíkový pohon. Je to naozaj čistá forma pohonu, ktorá nezaťažuje naše životné prostredie. Preto sme s veľkou radosťou hltali informácie o novom úžitkovom koncepte modelu Renault Master H2-Tech, ktorého pohon zabezpečujú palivové články. Tento vodíkový pracant dokáže na jednu plnú nádrž prejsť až 500 kilometrov a začína sa tak pomaly ale isto doťahovať na naftových súrodencov.

V budúcnosti prídu aj ďalšie verzie…

Spolu s palivovými článkami sú nádrže umiestnené na streche, aby nezaberali žiadny priestor potrebný na prepravu nákladu.

Francúzska automobilka Renault je veľkým propagátorom elektromobility. Úspechy zatiaľ žne na poli predaja modelov Zoe a Kangoo Z.E. Vytvorila si tiež cieľ, že do roku 2025 chce mať vo svojej ponuke až sedem elektromobilov. Popri elektrických automobiloch však stále viac a viac pracuje na vývoji výrobe a predaji aj vodíkových automobilov Tie sú, podľa názorov odborníkov, veľmi priaznivou voľbou hlavne v oblasti úžitkových automobilov. A práve v tomto segmente plánuje aj Renault posilniť svoju armádu vodíkových úžitkáčov a do budúcnosti plánuje priniesť hneď niekoľko modelov. Jedným z nich je aj populárny Master, ktorý zatiaľ ako prototyp predstavuje francúzska značka vo vodíkovom prevedení na veľtrhu Hyvolution v Paríži s označením Renault Master H2-Tech.

Renault Master H2-Tech sa síce prezentuje ako koncept, no k sériovej výrobe má veľmi blízko. Dokonca sa povráva, že by mohol vyraziť na cesty už budúci rok. Renault ho plánuje ponúknuť pod hlavičkou značky HYVIA, ktorá je spoločným podnikom s firmou Plug Power. Ponúkať by táto spoločnosť mala aj infraštruktúru a vodíkové čerpacie stanice. Renault Master H2-Tech je plnohodnotnou dodávkou, akú poznáme dnes z ponuky francúzskej značky so spaľovacím motorom. Ponúkne 12 m3 nákladného priestoru. Najväčší rozdiel je, že jeho srdcom je vodíkové pohonné ústrojenstvo. Nasledovať by ho mali aj ďalšie vodíkové verzie ako napríklad Master Chassis Cab H2-Tech s nákladovým priestorom až 19 m3 či Master Citybus H2-Tech s 15-stimi miestami na sedenie.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vodíkové pohonné ústrojenstvo ponúkne elektromotor s výkonom 57 kW. Akumulátor dostal kapacitu 33 kWh. Palivové články disponujú výkonom 30 kW. Čerpajú vodík zo štyroch nádrží pri ktorých maximálnom naplnení šiestimi kilogramami vodíku má dodávka dojazd až 500 kilometrov. Spolu s palivovými článkami sú nádrže umiestnené na streche, aby nezaberali žiadny priestor potrebný na prepravu nákladu. Akumulátory sú zas umiestnené pod podlahou kabíny. Perfektné rozloženie, nemyslíte?

Vodíková dodávka Renault Master H2-Tech sa bude vyrábať vo fabrike Batilly, kde z pásov schádzajú aj ostatní úžitkoví súrodenci so spaľovacími motormi. Eletromotor automobilu dodá fabrika Cleons a palivové články prídu z továrne Flins. Vodíkové nádrže vyjdú z dielní Faurencia. Dcérska spoločnosť PVI z Gretz-Armainvillers bude mať na starosti zloženie celého systému do funkčného celku. Aj keď sa celkový proces konštrukcie vodíkového automobilu môže zdať komplikovaný, nie je to úplne tak. Jednotlivé časti procesu nie sú síce lokalizované pod jednou strechou, ale je to dočasné riešenie, kým sa výroba vodíkových automobilov nespopularizuje a ich predajné čísla budú oveľa vyššie. V budúcnosti nie je vylúčené, že pri veľkom záujme sa celá stavba vodíkových dodávok Renault Master H2-Tech sústredí pod strechu jednej veľkej fabriky. Držíme vodíkovej dodávke palce a s nadšením očakávame jej oficiálne vypustenie na svetové cesty.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button