Automobily

Nová Formula 1 z päťdesiatych rokov! Krásavica BRM P15 s motorom V16 je opäť na svete

BRM P15 V16

Unikátny projekt vymyslela britská automobilová spoločnosť so siahodlhou históriou British Racing Motors (BRM). Svetu sa pochválila prvým z trojice pretekárskych špeciálov Formuly 1 z päťdesiatych rokov s označením P15 V16. A áno, vidíte správne! Pod kapotou pretekárskej reinkarnovanej legendy bude pracovať šestnásťvalcový motor! Historickej formule dodá výkon skoro 600 koní a vytiahne zo seba až 12 000 otáčok. A to všetko s objemom len 1,5 litra…

Trojica monopostov k oslave výročia…

Do úžasného pretekárskeho špeciálu BRM P15 V16 sa nasťahoval 16-valcový 1,5 litrový motor s výkonom takmer 600 koní.

British Racing Motors (BRM) oslavuje sedemdesiat rokov na automobilovej scéne a svoje okrúhliny chce aj patrične osláviť. Preto sa rozhodla pripraviť trojicu historických vozidiel, ktoré vzdajú hold nielen značke samotnej, ale aj pretekárskym automobilom minulého storočia. A veru britská značka pojala oslavu vo veľkom štýle, keď na cesty postavila jedinečný stroj P15 V16.

Za zrodom nového pretekárskeho automobilu ako aj celého projektu stojí John Owen, syn bývalého šéfa tímu Formule 1 BRM, Sira Alfreda Owena, ktorý sa už pred rokmi rozhodol oživiť slávnu históriu značka a vrátiť na cesty nádherné stroje s označením P15. Samozrejme s poriadnym motorom pod kapotou. A tak sa do úžasného pretekárskeho špeciálu nasťahoval 16-valcový 1,5 litrový motor s výkonom takmer 600 koní. Veľkou zaujímavosťou, ako aj prednosťou nových strojov je, že dostanú pôvodné šasy, ktoré kedysi automobilka nevyužila na stavbu svojich pretekárskych špeciálov. Majitelia týchto exemplárov dostanú obrovský kusisko slávnej histórie.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Prvý model, ktorý vznikol ako prvý exemplár pokračovacej série s označením P15, je pôvodný automobil BRM z roku 1953. Britská značka si pre tento stroj pripravila viac ako 36 000 nezávisle vyrobených dielov. Pod kapotou sa nachádza už skôr spomenutý 1,5 litrový kompresorom prepĺňaný vidlicový šestnásťvalec, ktorý sám o sebe je stvorený zo 4000 komponentov, z ktorých veľká časť je robená na mieru. Na jeho stavbe spolupracovali technici z Hall and Hall a jeho prvá ostrá jazda sa konala len pred niekoľkými týždňami. Motor je schopný zo seba vyžmýkať až 12 00é otáčok a jeho výkon je 591 koní. Všetci prítomní na testoch sa zhodli, že vydáva aj neuveriteľne úžasný zvuk. A my sa veru ani nečudujeme.

John Owen pre médiá uviedol: ” Počuť po toľkých rokoch opäť motor V16 bol naozaj neuveriteľný moment a splnený sen. Je to pocta obrovským skúsenostiam, vytrvalosti a pozornosti venovanej detailom tímu konštruktérov zo spoločnosti Hall and Hall.”

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button