Domáce cestyInfo

Na šoféra z iného okresu už nadávať nebudeme! EČV nám ho neprezradí…

Novela zákona o cestnej premávke

Veľké zmeny v EČV prídu už o rok! Poslanecký návrh novely zákona o cestnej premávke Národná Rada Slovenskej republiky schválila. Tento krok vpred ušetrí motoristom nervy ako aj peniaze. Novela zákona sľubuje menej byrokracie a nižšie správne poplatky. Zmeny by sa mali začať uplatňovať od 1. marca 2022.

Na čo sa teda môžeme od budúceho roka tešiť? Ako informovalo Ministerstvo vnútra na sociálnych sieťach, v skratke sa bude jednať o tieto zmeny:

Viazanie EČV na vozidlo

– v praxi to znamená, že sa ruší povinná zmena evidenčného čísla, ak sa vozidlo predá novému vlastníkovi do iného okresu alebo ak sa vlastník presťahuje do iného okresu. Vydanie nových tabuliek a ich výmena tak nebude už viac povinná. Evidenčné číslo tak bude viazané na vozidlo, ktoré keď ho raz dostane, už nikdy viac ho nemusí zmeniť a môže ho používať až do konca využívania.

Možnosť vlastníka preniesť si EČV na iné vozidlo

– ak máte svoju aktuálnu ŠPZ tak radi, že sa jej nemienite vzdať, tak vás poteší, že sa zaviedla tiež možnosť prenositeľnosti tabuľky s evidenčným číslom na iné vozidlo toho istého vlastníka. Ak vlastník teda predá svoje vozidlo, môže si tabuľky s EČV ponechať a dať si ich prideliť na svoje iné vozidlo.

Na tabuľke už nebude skratka okresu

Inzercia Odťahová služba Rečičár

– táto zmena motoristom ušetrí veľa nervov a nadávok na adresu šoférov z iných okresov, ktorí v cudzom meste urobia nejaký kix. Samozrejme, nie je to primárny dôvod zmeny zákona. Systém vytvárania evidenčného čísla založený na skratke okresu sa zruší, keďže v zmysle predchádzajúcich úprav zákona stratí svoje opodstatnenie. Skladba EČV ostane rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená) avšak EČV sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA.

Zruší sa dvojkrokový prepis vozidla

– ruší sa dvojkrokový prepis vozidla, ktorý spočíva v procese, v ktorom najskôr pôvodný majiteľ odhlási vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a potom ho nový vlastník prihlási na svojom dopravnom inšpektoráte. Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov sa podľa nových pravidiel vykoná na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom. Už žiadne splnomocnenia či cestovania hore dole s automobilom medzi okresmi.

Všetky tieto zmeny majú ušetriť finančné prostriedky jednak štátu za nákup nových tabuliek, ako aj samotným vlastníkom motorových vozidiel za správne poplatky. V neposlednom rade tiež šetria čas tak príslušníkov ako aj majiteľov motorových vozidiel.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button