Automobily

Modernizované modely Škoda Kamiq a Škoda Scala dostali zaslúžené vylepšenia

Facelift škoda Kamiq & Scala

Škoda Auto vykonala rozsiahlu modernizáciu modelového radu kompaktného vozidla Scala a mestského SUV Kamiq. Oba modely ponúkajú vďaka tuhým karosériám a teraz ešte vyspelejšej ponuke asistenčných systémov veľmi vysokú úroveň aktívnej i pasívnej bezpečnosti. Obe vozidlá sú postavené na platforme MQB-A0 a sú vybavené úspornými modernými motormi TSI generácie evo2 s výkonmi od 70 kW (95 k) do 110 kW (150 k). Scala vyzerá s elegantnými, ostrými líniami ešte dynamickejšie. Vďaka dizajnovým úpravám pôsobí Kamiq dojmom robustnejšieho SUV. Oba modely sú teraz na prianie k dispozícii s Matrix-LED prednými svetlometmi, ktoré sa u týchto modelov objavujú úplne prvýkrát. Väčší podiel recyklovaných a prírodných materiálov v exteriéri a interiéri zabezpečuje väčšiu udržateľnosť. Nová ponuková štruktúra oboch modelov sa teraz skladá z troch výbavových stupňov so štyrmi variantmi interiéru spolu s voliteľnými paketmi výbavy. Virtuálny kokpit mini o veľkosti 8″ a infotainment s 8,25“ displejom sú súčasťou štandardnej výbavy všetkých modelov. Súčasťou modernizácie sú aj nové Simply Clever prvky.

Škoda aplikovala nové prvky Simply Clever do modelov Kamiq a Scala…

Škoda Auto opäť zvýšila podiel udržateľných materiálov v modeloch Scala a Kamiq vyrábaných v hlavnom závode v Mladej Boleslavi.

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: „Kamiq a Scala pri svojom uvedení na trh stanovili novú latku kompaktnej triedy, a to nielen pre značku Škoda. Teraz sme oba modely opäť vylepšili a ich dizajn, interiér a funkčnosť posunuli na novú úroveň. Nové modely Kamiq a Scala dopĺňajú naše silné portfólio modelov so spaľovacími motormi a udržiavajú si silnú pozíciu na trhu.“

Johannes Neft, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Technického vývoja, hovorí: „Táto modernizácia vozidiel Scala a Kamiq kladie veľký dôraz na bezpečnosť. Rozsiahla bezpečnostná výbava teraz zahŕňa aj Matrix-LED predné svetlomety ako voliteľnú výbavu, pričom v týchto modelových radoch sú ponúkané prvýkrát. V súlade s medzinárodnou iniciatívou Vision Zero chce Škoda Auto aktívne prispievať k znižovaniu počtu obetí dopravných nehôd. Vylepšené modelové rady Kamiq a Scala tak ponúkajú širokú škálu pokročilých asistenčných systémov, z ktorých niektoré sa doposiaľ objavovali len v modeloch vyšších tried.“

S modelmi Scala a Kamiq získala Škoda Auto pre svoju značku nových zákazníkov. Scala, praktický hatchback s výrazným vzhľadom a bohatou štandardnou výbavou, nastavila latku v kompaktnej triede svojím veľkorysým vnútorným priestorom i objemom batožinového priestoru. Od roku 2019, keď sa prvýkrát objavila v showroomoch, bolo zákazníkom na 57 trhoch celého sveta dodaných takmer 230 000 kusov. Niekoľko mesiacov po predstavení modelu Scala vstúpila česká automobilka do rýchlo rastúceho segmentu mestských SUV s novým modelom Kamiq. Toto vozidlo ponúka vďaka zvýšenej polohe sedadiel spolu s väčšou svetlou výškou aj výhody SUV ako je lepší výhľad a pohodlnejšie nastupovanie a vystupovanie, pričom tieto vlastnosti kombinuje s agilitou a ovládateľnosťou kompaktného automobilu. Ako tretí model SUV ofenzívy značky Škoda sa stal rýchlo bestsellerom. Z výrobnej linky doposiaľ zišlo viac ako 351 000 vozidiel Kamiq. V rokoch 2021 a 2022 bol najpredávanejším SUV značky Škoda, a to pred populárnymi SUV Kodiaq a Karoq. Kamiq je dodávaný zákazníkom na 60 trhoch po celom svete.

Závan čerstvého vzduchu s novým dizajnom…

Škoda Auto predstavuje rozsiahlu modernizáciu modelov Scala a Kamiq. Scala teraz vyzerá, vďaka prepracovanej maske chladiča, užším svetlometom a novým predným a zadným nárazníkom s dynamickým dizajnom pripomínajúcim štúdiu Vision RS, ešte dynamickejšie. Kamiq má po novom väčšiu a vzpriamenejšiu masku chladiča. Nové nárazníky s výraznými difúzormi mu dodávajú ešte robustnejší vzhľad SUV. Pre model Kamiq charakteristické delené svetlomety majú navyše nové proporcie. Horná časť svetlometov je ešte užšia, spodná časť sa zväčšila. V spodnej časti sú umiestnené na prianie dodávané Matrix-LED predné svetlomety s výraznými šesťuholníkovými modulmi Matrix, ktoré sú pre modely Kamiq a Scala k dispozícii prvýkrát. Pri hatchbacku boli kryštalické LED moduly navrhnuté tak, aby evokovali iskrivé malé ľadové kvádre alebo drahokamy.

Udržateľné materiály a úsporné pohonné jednotky…

Škoda Auto opäť zvýšila podiel udržateľných materiálov v modeloch Scala a Kamiq vyrábaných v hlavnom závode v Mladej Boleslavi. Napríklad odtokové kanály pod čelným sklom a obloženie podbehov kolies sú vyrobené z recyklovaných plastov. V interiéri sú v obložení dverí a v štruktúre strešného obloženia použité prírodné rastlinné vlákna z konope a kenafu. Pre čalúnenie, podlahu a koberce boli použité recyklované látky. Ponuka motorov zahŕňa tri moderné jednotky TSI z vysoko účinnej generácie evo2. Základným motorom je trojvalec 1,0 TSI s výkonom 70 kW (95 k) s manuálnou päťstupňovou prevodovkou. Motor 1,0 TSI s výkonom 85 kW (115 k) je k dispozícii s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Rovnakú kombináciu prevodoviek ponúka aj vrcholný štvorvalec 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k). Ten je vybavený systémom automatického odpájania valcov ACT, ktorý automaticky vypína dva vnútorné valce, a to v prípade, že ich výkon nie je potrebný. Šofér to v praxi nepostrehne, ale zníži sa vďaka tomu spotreba. Okrem štandardných tlmičov je pre oba modely na prianie k dispozícii paket pre zlé cesty so zvýšenou svetlou výškou pri modeli Scala o 15 mm. Pre verziu Monte Carlo je k dispozícii Sport Chassis Control s možnosťou voľby dvoch nastavení tlmičov perovania s podvozkom zníženým pri modeli Scala o 15 mm a pri modeli Kamiq o 10 mm.

Vylepšená séria prvkov ďalej zvyšuje úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti…

Ako je pre značku Škoda typické, modernizované modely Kamiq a Scala sú vybavené množstvom asistenčných systémov, z ktorých niektoré sú bežne spájané len s automobilmi vyšších tried. Ďalej tak zvyšujú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti týchto dvoch kompaktných modelov. Súčasťou štandardnej výbavy je napríklad Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov, Asistent udržiavania jazdného pruhu a rozpoznávanie dopravných značiek. V prípade nehody chráni cestujúcich až deväť airbagov.

Nová ponuka s tromi výbavovými stupňami a štyrmi variantmi interiéru…

Scala a Kamiq majú novú ponukovú štruktúru, ktorá okrem iného prináša interiéry známe z rodiny plne elektrických vozidiel Enyaq. Tie sa inšpirujú svetom moderného bývania a vyznačujú sa zladenými farbami a materiálmi. Nové výbavové stupne Essence, Selection a športovú vrcholnú verziu Monte Carlo dopĺňajú štyri varianty interiéru. Okrem toho sú k dispozícii pakety výbav na prianie v niekoľkých kategóriách a niekoľko samostatných položiek výbavy na prianie. Obľúbené varianty Monte Carlo, ktoré vzdávajú hold úspechom značky Škoda na Rallye Monte Carlo, tradične vynikajú čiernymi dizajnovými prvkami a rovnako tak umelou kožou v dekore Carbon použitou v interiéri. Virtuálny kokpit mini s veľkosťou 8″ a infotainment s 8,25“ displejom sú súčasťou štandardnej výbavy všetkých modelov. Zvyčajnú sériu Simply Clever prvkov značky Škoda dopĺňajú prvky ako virtuálny pedál, ktorý sa v spojení s elektricky ovládanými piatymi dverami objavuje v týchto modeloch prvýkrát.

Zdroj: Tlačová správa Škoda Auto Slovensko

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button