Automobily

Mestské SUV naladené na poriadny výkon! Fiat Pulse Abarth pre Južnú Ameriku

Fiat Pulse Abarth

Hoci v Európe Fiatov už veľa na cestách nestretávame, svojej veľkej popularite sa teší v Južnej Amerike. Aj preto sa práve na tento juhoamerický trh dostala najnovšia verzia mestského SUV-čka, či lepšie povedané crossoveru, Fiat Pulse, s ktorým sa pohrala dielňa Abarth. Model Abarth Fiat Pulse so škorpiónom na nose ponúkne športový dizajn, nízke prevádzkové náklady a nezameniteľný štýl.

Tento Abarth si u nás neužijeme…

Abarth automobilu síce nedodal upravený motor či množstvo vylepšených dielov pohonného ústrojenstva, no pohral sa s vizážou inak celkom všedného mestského crossoveru.

Hoci je značka Abarth synonymom vysokého výkonu a hlučného prejavu motora, jej posledný výtvor nie je tým pravým trhačom asfaltu, na aké sme pri modeloch so škorpiónom v znaku zvyknutí. Abarth Fiat Pulse je športovo vyzerajúci automobil stvorený pre masy. V Európe ho žiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme. Je určený pre juhoamerický trh. Ukáže sa najskôr v Brazílii, odkiaľ poputuje aj to okolitých krajín.

Abarth automobilu síce nedodal upravený motor či množstvo vylepšených dielov pohonného ústrojenstva, no pohral sa s vizážou inak celkom všedného mestského crossoveru. Maska chladiča je agresívna, drsná a pri pohľade na automobil pôsobí doslova odstrašujúco. Samozrejme pre okoloidúce obyčajné autíčka. Nárazník dostal otvory pre chladenie vzduchom. Hmlové svetlá sa posunuli o niečo nižšie  a hlavne, nechýbajú efektné do červena lakované detaily. DO kontrastnej farby sa odeli aj kryty spätných zrkadiel. Nad bočnými prahmi sa hrdo vyníma nápis Abarth aby sa hneď na prvý pohľad vedelo, za aký tím upravený Fiat Pulse kope.

Karoséria je lakovaná dvojfarebne čo znamená, že strecha je odetá do čiernej a zbytok automobilu do farby zvolenej zákazníkom. V podbehoch sú umiestnené nové lesklé čierne kolesá, ktoré rovnako ako predná maska, dostali červené kontrastné aplikácie. Stredové pukličky diskov sú zdobené logom so škorpiónom. Zadná časť dostala náznak čierneho difúzora s dvojicou výrazných pochromovaných koncoviek výfuku. Nápis Abarth sa ocitol aj na veku kufra medzi zadnými svetlami.

Ak by sme si podľa zovňajšku mysleli, že barth Fiat Pulse bude nejaká tristokoňová raketa, ostaneme veľmi sklamaný. Abarth poskytol síce veľmi pekné a pôsobivé detaily zovňajšku, no pod kapotou sa jeho technici veru nevybúrii. Je to aj preto, že značka Fiat chce svoj upravený športovejší model ponúknuť masám a teda chce jeho cenu udržať čo najnižšie. Hlavnou pohonnou jednotkou tak ostáva 1,3 litrový štvorvalec Firefly Flexy s výkonom 107 koní a krútiacim momentom 134 Nm. Jazdí pri tom na etanol. Motor je kombinovaný buď s päťstupňovým manuálom alebo s CVT prevodovkou. Ak by brazílski motoristi mali záujem o silnejší motor, k dospozícii je síce menší, jednolitrový trojvalec, no s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 200 Nm. Za svoj výkon vďačí turbu. Upravená verzia Abarth Fiat Pulse sa bude vyrábať v Brazílii. Je to logické hlavne z hľadiska zachovania nízkych výrobných nákladov a následne aj prijateľnej predajnej ceny.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button