Info

Kráľovná Nürburgringu sa na okruh usmieva z neba…

Sabine Schmitz

Silná žena a perfektná pretekárka, ktorá ako jediná dáma vyhrala na Nürburgringu 24-hodinové preteky. S ľútosťou však žiaľ oznamujeme, že za volant pretekárskeho auta sa už neposadí. Svet opustila 16. marca 2021 vo veku nedožitých 52 rokov pretekárka, najrýchlejšia taxikárka na Nordschleife ako aj hviezda novodobého Top Gearu, výnimočná Sabine Schmitz. Jej usmievavá tvár už jazdí na okruhoch v nebi.

Kráľovná Nürburgringu, ako ju všetci nadšenci rýchlosti poznali, sa narodila 14. mája 1969. Svoje detstvo prežila 300 metrov od slávneho Nürburgringu, v Hotel am Tiergarten či v reštaurácii Pistenklause. Jej otec bol majiteľ hotela a Sabine sa vybrala v jeho stopách. Vyštudovala hotelierstvo no jej láska k automobilom a k rýchlosti bola silnejšia. Vďaka prostrediu v ktorom vyrastala mala k okruhu veľmi blízko. A to doslova.

Bola najrýchlejšou taxikárkou sveta. Na Nordschleife zbesilo vyvážala pasažierov ako “ring taxi”.

Po Nürburgringu ju zviezol jej otec na zadných sedadlách Fordu Granada už v jej piatich rokoch. Môžeme povedať, že odvtedy začala jej láska k rýchlej jazde rásť a prerástla až do kariéry profesionálnej pretekárky. Rýchlosť mala v rodine. Aj jej dve sestry profesionálne pretekali no jej to išlo najlepšie. Nürburgring poznala ako svoje topánky a ako aj sama spomínala, v rôznych automobiloch tu odkrúžila viac ako 30 000 kôl!

Najväčšie úspechy zažila na Nordschleife v rokoch 1996 a 1997 keď sa posadila za volant BMW M3 (E36), s ktorým dvakrát po sebe vyhrala 24-hodinovku. Bola jediná žena za volantom, ktorej sa to podarilo. Jej dokonalé jazdeché schopnosti obdivovali aj pasažieri, ktorých po Nordschleife vyvážala na BMW M5 ako “ring taxi”. Objavila sa aj v Top Geare, moderovanom Jeremy Clarksonom, ktorému dala cenné rady, ako môže čo najlepšie prejsť Nordschleife s naftovým Jaguarom S-Type. Clarkson to zvládol pod 10 minút. Posmešne na tento výkon reagovala, že by to za taký čas zajazdila aj s dodávkou. Čo sa jej v konečnom dôsledku aj takmer podarilo, keď s Clarksonom uzavrela stávku. S Fordom Transit prešla Severnú slučku za 10 minút aj 5 sekúnd. Veselosť a dobrá nálada jej nikdy nechýbali.

V novodobom Top Geare bola súčasťou nového tímu, pod vedením moderátora Chrisa Evansa. Objavovala sa vo viacerých epizódach nových sérií. Svoj boj s rakovinou oznámila v roku 2017. Rakovina žiaľ bola silnejšia a Sabine Schmitz zákernej chorobe podľahla. Jej úsmev a geniálne jazdecké schopnosti však ostanú v pamäti jej fanúšikov navždy.

Zdroj: news.sky.com, speedweek.com, de.wikipedia.org, motorsport-total.com, twitter.com/Frikadelli_R

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button