InfoTechnika

Dacia elektrifikuje vo veľkom! Dočkáme sa lacných elektromobilov?

Stále prísnejšie emisné normy neovplyvňujú len spaľovacie motory modelov značiek vyšších tried. Týkajú sa aj automobilov strednej triedy. Rumunská značka Dacia tiež začína svoj boj na poli elektrifikovaných vozidiel. Do svojej ponuky prináša nie len elektromobil, ale aj plug-in hybrid. Bude vďaka značke Dacia jazda na elektrinu dostupnejšia?

Aj napriek faktu, že elektrifikácia ako aj samotné elektromobily nie sú lacnou záležitosťou, aj automobily zo strednej triedy musia svoje modely pomaly ale začať elektrifikovať. Rumunská Dacia prijala túto výzvu s veľkým odhodlaním, čoho dôkazom je aj novopredstavený elektrický crossover Dacia Spring. Na trh sa dostane už tento rok a popravde sme zvedaví, s akou cenovkou sa objaví na našom trhu.

LPG je náš nový diesel…

Vďaka jazde na plyn dokážu modely Dacia zredukovať emisie CO2 o 10 gramov na kilometer.

Dacia Spring je 3700 mm dlhý mestský crossover, ktorý má primárne zaujať spoločnosti zaoberajúce sa “car sharingom” (zdieľanou mobilitou), ako aj doručovateľské spoločnosti či v neposlednom rade aj rodinne orientovaných zákazníkov. Renault Group plánuje tento elektromobil priniesť na trhy, kde je o tieto služby najväčší záujem. V Európe ho teda uvidíme na 100%.

Dacia Spring však nebude jediným modelom, ktorého sa dotkne elektrifikácia. Rumunská značka totižto chystá aj svoj plug-in hybrid. Ten by sa k prvým zákazníkom mohol dostať už v roku 2022. Reč je o nástupcovi modelov Logan MCV, ako aj Dokkeru či Lodgyho. Podľa posledných informácií, by mal pripravovaný plug-in hybrid disponovať sedením pre siedmich pasažierov. Bude to takpovediac hybrid, ktorý vznikne zlúčením všetkých troch odchádzajúcich modelov. Na ďalšie informácie o ňom si však ešte musíme počkať.

Dacia však do budúcnosti plánuje aj mildhybridný Duster, čo dokáže o niečo znížiť emisie štandardného spaľovacieho motora. Pri tom jeho cenovka neporastie do takej výšky, ako by sme to očakávali napríklad pri plug-in hybridnom či čisto elektrickom ústrojenstve. Tento plán by sa mohol zrealizovať do roku 2024. Do roku 2025 by sa mohol v hybridnej podobe predstaviť aj nov model, ktorý vychádza z konceptu Bigster.

Rumunská značka Dacia samozrejme myslí stále aj na dostupnosť cien svojich modelov. Aj práve pre to prisľúbila, že ešte predtým, ako bude “nútená” celú svoju flotilu elektrifikovať, bude sa snažiť priniesť zákazníkom aj iné alternatívy ekologického pohonu, ako napríklad motory na LPG. Podľa šéfa značky Denisa Le Vota je LPG pre Daciu “nový diesel”. Vďaka jazde na plyn dokážu modely Dacia zredukovať emisie CO2 o 10 gramov na kilometer. Aj vďaka tomu je momentálne model Sandero 1.0 TCe LPG z hľadiska emisií najekologickejším modelom značky Dacia.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button