Automobily

Juhoafrická rally je za dverami a NWM si na ňu prichystal karbónový Ford Ranger

NWM Ford Ranger

Čierna beštia pripravená vyštartovať na jubilejnom 75. ročníku juhoafrickej rally South African Rally-Raid Championship. Tak by sme stručne charakterizovali brutálne upravený Ford Ranger od spoločnosti Neil Woolridge Motorsport (NWM), ktorá ho postavila pre súťažný tím NWM Ford Castrol Team. Tento rok chce tím nadviazať na dve minuloročné víťazstvá a druhú priečku v celkovom poradí, no samozrejme si od nového stroja sľubuje oveľa viac. Rally začína už o dva dni a sme zvedaví, ako sa karbónovej beštii na týchto ťažkých pretekoch zadarí.

NWM si brúsi zuby na prvenstvo…

Kompletnou prerábkou si oproti bežnému pracantovi menom Ford Ranger prešiel aj podvozok púštneho špeciálu. Dostal nové ramená, poloosy, tlmiče.

NWM Ford Ranger je zaujímavý hneď na prvý pohľad. Nielen preto, že je to športová modifikácia určená pre ten najťažší terén, ale hlavne vďaka svojej sýtočiernej karosérii, ktorá je vyrobená z uhlíkových vlákien. Je ľahká a dostatočne pevná. Ďalšou zaujímavosťou sú aj dohora sa otvárajúce dvere, takzvané butterfly doors, na aké sme zvyknutí pri modeloch Lamborghini. Oproti štandardnému pick-upu Ford Ranger bola karoséria pretekárskeho špeciálu rozšírená o 300 mm. Pod blatníkmi sa udomácnili 17-palcové disky s 37-palcovými terénnymi pneumatikami. Priemery kotúčov bŕzd sú 355 mm. Kotúče sú chladené nielen vzduchom, ale aj kvapalinou.

Kompletnou prerábkou si oproti bežnému pracantovi menom Ford Ranger prešiel aj podvozok púštneho špeciálu. Dostal nové ramená, poloosy, tlmiče. Svetlá výška sa zdvihla na 350 mm. Kvôli novým predpisom sa upravený Ford Ranger musí zaobísť len s dvomi rezervami. Pod kapotou sa ukrýva 3,5 litrový šesťvalcový motor Ford EcoBoost, ktorý zo seba vydá výkon takmer 410 koní s krútiacim momentom 600 Nm. Maximálna rýchlosť je žiaľ elektronicky obmedzená na 170 km/h. South African Rally-Raid Championship odštartuje svoj prvý pretek 15. apríla. Sme zvedaví, ako sa ukáže nový stroj tímu NWM Ford Castrol Team a či sa mu podarí dostať sa z minuloročného druhého miesta na najvyšší stupienok víťazov.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button