Automobily

Hyundai Inster – mini elektro-SUV je konkurent Citroenu e-C3 s dojazdom až 355 km

Hyundai Inster

Hyundai ukázal prvé ukážky nového Instera, nového malého elektromobilu. Za názvom sa skrýva elektrická verzia modelu Hyundai Casper so spaľovacím motorom, ktorý je v Kórei dostupný od roku 2021. Na Busan International Mobility Show sa tak predstavuje nový elektrický crossover, ku ktorému sme mali možnosť získať komplexné údaje a množstvo obrázkov. Približná cena sa v prepočte pohybuje okolo 25 000 eur.

Hyundai chce pri modeli Inster zaujať cenou…

Hyundai zaraďuje Inster, podobne ako Casper, medzi malé automobily alebo subkompaktné SUV.

Hyundai Inster dostáva vyslovene dobrodružný vzhľad s robustnými lištami karosérie, strešnými lyžinami a hrubými striebornými prvkami vpredu a vzadu, ktoré pripomínajú ochranné prvky off-roadov. Hyundai spomína aj verziu Cross, ktorá bude podľa všetkého čoskoro nasledovať a mala by mať ešte viac práve spomínaných off-roadových prvkov.

Vo všeobecnosti vyzerá Hyundai Casper veľmi podobne. Rozdiely však zahŕňajú uzavretú, čiernu mriežku a nezávislý svetelný podpis, ktorý svojim pixelovým vzhľadom pripomína model Ioniq 5.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vzadu má Inster aj trochu iný svetelný podpis. Svojím bodkovaným dizajnom ladí s prednou časťou. Rovnako ako vpredu aj tu sa nachádza nápadná spodná ochrana auta. V závislosti od verzie je k dispozícii aj čierna strecha a 15 alebo 17-palcové kolesá.

Hyundai zaraďuje Inster, podobne ako Casper, do segmentu A, teda medzi malé automobily alebo subkompaktné SUV. Auto má však dosť dlhý rázvor – je dokonca dlhší ako Citroen e-C3 alebo Opel Mokka Electric. Pravdepodobne kvôli umiestneniu batérie sa oproti spaľovaciemu modelu rázvor predĺžil.

Novinka sa prezentuje s dĺžkou 3,83 metra je o pôsobivých 20 cm dlhšia ako Fiat 500 Elektro, no zároveň je o približne 20 cm kratšia ako Citroen e-C3. Pozoruhodný je aj veľký kufor, ktorý má podobný objem ako Opel Mokka Electric, ktorý jednoznačne patrí do segmentu B-SUV.

Plánované sú dve kombinácie motoru a batérie. Z tlačových materiálov nie je jasné, či má auto pohon predných alebo zadných kolies. Máme podozrenie, že podobne ako verzie s fosílnym pohonom ide o auto s predným náhonom.

Hyundai neposkytuje žiadne informácie o type motorov (ASM, PSM alebo FESM) a batériách (LFP alebo NMC). Neexistujú ani informácie o sile nabíjania jednosmerným prúdom. Doba nabíjania sa udáva okolo 30 minút, výsledkom čoho je rýchlosť nabíjania okolo 1,0 až 1,1 kWh/min. Ostatné mestské elektrické vozidlá, ako napríklad nový Mini Cooper, tiež dosahujú podobné hodnoty (0,9 – 1,2 kWh/min a 1,0 kWh/min pre Citroen e-C3). Je chvályhodné, že auto štandardne dostáva trojfázovú 11 kW AC nabíjačku.

Vo vnútri budú umiestnené dva 10,25-palcové displeje, podobne ako vo veľkých elektromobiloch Hyundai. Podľa obrázkov nie sú obrazovky umiestnené priamo vedľa seba ako v modeli Ioniq 5. Namiesto toho je na obrázkoch vysoko umiestnený dotykový displej vo formáte na šírku a prístrojový displej, ktorý simuluje tradičné okrúhle prístroje.

Na prepážke volantu sú pixely, ktoré pravdepodobne ukazujú úroveň nabitia, prípadne farbou naznačujú zvolený režim jazdy. Zvláštnosťou sú aj vnútorné výplne dverí, ktoré sa dajú vymeniť a prispôsobiť individuálnemu vkusu. Jazdné režimy P, N, R a D sa zrejme aktivujú páčkou na stĺpiku riadenia vpravo dole.

Obrázok vyššie tiež zobrazuje okolité svetlo a porty USB-C, ako aj množstvo fyzických tlačidiel. Hyundai tiež spomína jednodotykové strešné okno, vyhrievaný volant, bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu a asistentov ako antikolízny systém alebo adaptívny tempomat. Vyhrievané sedadlá a LED svetlomety budú k dispozícii ako voliteľná výbava.

Pri uvedení na trh bude k dispozícii štvormiestna verzia, v roku 2025 bude nasledovať päťmiestna verzia. Na obrázkoch je štvormiestne vozidlo s vysokou mierou variability interiéru s pozdĺžne posuvnými zadnými sedadlami a sklopným operadlom spolujazdca.

Hyundai Inster je príjemne malé, štýlovo štylizované mestské auto s efektným kufrom a množstvom detailov, ktoré nie sú pre A-segment samozrejmosťou. K tomu sa pridáva nízka cena.

S cenovkou približne 25 000 eur auto konkuruje modelom ako sú Fiat 500 Elektro a Dacia Spring a nedávno dontejto cenovej kategórie pribudol aj Citroen e-C3. Len koncern Volkswagen stále nevie spraviť cenovo dostupné elektrické auto, ktpré by vedelo zaujať. Prvou koncernovou lastovičkou môže byť model Volkswagen ID.2, ktorý by sa na trh mohol dostať v roku 2027.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button