Aktuálne

Hyundai a Iveco predstavili nový mestský autobus na vodík

IVECO BUS E-WAY H2

Spoločnosti Hyundai Motor Company a Iveco Group N.V. predstavili na veľtrhu Busworld 2023, ktorý sa konal v dňoch 7. až 12. októbra v Bruseli, prvý vodíkový IVECO BUS E-WAY H2. Tento nový elektrický autobus napájaný palivovými článkami na vodík je výsledkom vzájomného partnerstva, ktoré obe spoločnosti oznámili v marci 2022 a ktoré zároveň odráža ich záväzok urýchliť prechod k bezuhlíkovej mobilite a doprave. Nový model rozšíri ponuku mestských bezemisných riešení spoločnosti IVECO BUS, ktorej produktová ponuka zahŕňa aj najnovšiu generáciu batériových elektromobilov.

Hyundai a Iveco spojili sily…

Autobus má štyri nádrže s kombinovanou kapacitou pre 7,8 kg vodíka a jednu sadu 69 kWh akumulátorov od značky FPT Industrial.

E-WAY H2 je 12-metrový nízkopodlažný mestský autobus. Je vybavený elektromotorom s výkonom 310 kW a pokročilým systémom palivových článkov, ktorý dodala HTWO – značka spoločnosti Hyundai, ktorá sa venuje vývoju vodíkových riešení a palivových článkov. Autobus má štyri nádrže s kombinovanou kapacitou pre 7,8 kg vodíka a jednu sadu 69 kWh akumulátorov od značky FPT Industrial, ktorá sa v koncerne Iveco Group špecializuje na techniku pohonu. Vozidlo ponúka za normálnych podmienok dojazd až 450 km.

Autobus E-WAY H2 umožňuje čerpanie vodíka a zároveň aj nabíjanie batérie. Tento hybridný koncept pohonnej jednotky, ktorý vyvinula spoločnosť IVECO BUS, na jednej strane optimalizuje spôsob nabíjania vozidla, a zároveň pomáha batérii a palivovým článkom dosahovať najvyššiu účinnosť a najdlhšiu životnosť.

Hyundai je už 25 rokov priekopníkom a lídrom v oblasti vodíkovej technológie. Je tiež celosvetovo renomovaným lídrom v oblasti mobility a komerčnej dopravy založenej na vodíkových palivových článkoch. Sme pevne presvedčení, že tento zdroj energie je jedným zo základných pilierov na dosiahnutie udržateľnej spoločnosti, a sme radi, že môžeme túto víziu zdieľať s naším partnerom, spoločnosťou Iveco Group,“ povedal Ken Ramirez. Táto premiéra je ďalším konkrétnym príkladom nášho silného partnerstva a záväzku urýchľovať transformáciu nášho odvetvia na nulovú bilanciu emisií a uskutočňovať našu misiu pokroku pre ľudstvo, výkonný viceprezident a šéf globálnej divízie pre úžitkové vozidlá a oblasť vodíku v Hyundai Motor Company.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Sme hrdí, že sme mohli predstaviť náš E-WAY H2 s vodíkovým pohonom. Tento vzrušujúci míľnik na našej ceste k trvalej udržateľnosti je výsledkom našej úspešnej spolupráce so spoločnosťou Hyundai a dokazuje, že spojením našich silných stránok môžeme vybudovať systém pre prepravy ľudí, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, pomáha bojovať proti klimatickým zmenám a vytvára zdravšiu budúcnosť pre budúce generácie,“ povedal Domenico Nucera, prezident Bus Business Unit v Iveco Group.

IVECO BUS E-WAY H2 sa bude vyrábať v závodoch spoločnosti IVECO BUS v Annonay vo Francúzsku a Foggia v Taliansku. Viac informácií o tom, ako si Hyundai predstavuje mobilitu budúcnosti aj s využitím vodíkových riešení, nájdete na webe Hyundai.

Foto: ilustračné   Zdroj: Hyundai Motor Slovakia

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button