Automobily

Easter Jeep Safari: Štyri koncepčné vozidlá pre rok 2024 + VEĽKÁ GALÉRIA

Easter Jeep Safari

Už po 58. krát vás Jeep pozýva na “Easter Jeep Safari” v legendárnom teréne púšte Moab v americkom štáte Utah. A ako každý rok, značka so sebou priniesla niekoľko špeciálnych nápadov na terénne vozidlá. Podrobne vám ukážeme štyri koncepčné vozidlá, ktoré sa tu preháňali a naozaj stoja za každý dolár.

“Easter Jeep Safari v Moabe v Utahu je perfektnou prehliadkou nových konceptov Jeepov. Viac ako 20 000 nadšencov Jeepov sa každoročne stretáva, aby oslávili najikonickejšiu značku 4×4 modelov na svete,” povedal Bill Peffer, Senior Vice President a Head of Jeep North America.

Jeep Low Down Concept…

Nový koncept Low Down vzdáva hold modelu Lower 40.

Pred pätnástimi rokmi dizajnérsky tím Jeepu ohromil návštevníkov Easter Jeep Safari (EJS) radikálne upraveným Jeepom Wrangler Lower 40. Dvojdverový Lower 40 sa predstavil v normálnej svetlej výške, aby si udržal ťažisko ale mal na sebe obuté obrovské 40-palcové pneumatiky do blata, zatiaľ čo mu 5,7-litrový V8 agregát pod kapotou poskytoval masívny výkon. Lower 40 bola okamžitá klasika a o desať a pol roka neskôr sa stáva jedným z najobľúbenejších konceptov EJS.

Nový koncept Low Down vzdáva hold modelu Lower 40. Tento nový Wrangler, s pomocou kreatívneho gappingu od Jeepu, obúva masívne 42-palcové terénne pneumatiky BFGoodrich Krawler 42×14.5R20 na 20-palcových beadlock ráfikoch, ktoré sú vtlačené pod custom-karbónovými lemami blatníkov. Odpruženie modelu Wrangler Rubicon 392 zostáva nedotknuté.

Vďaka väčšiemu priemeru pneumatík a skráteniu predného a zadného nárazníka zostáva ťažisko Low Downu nízko, pričom sa výrazne zväčšila svetlá výška a nájazdový uhol.

Karoséria natretá tmavou farbou Poison Apple Red bola optimalizovaná odstránením kľučiek zadných dverí, prispôsobenou kapotou z uhlíkových vlákien a špeciálnymi dvierkami palivovej nádrže v pretekárskom štýle na zadnom paneli na strane vodiča.

Interiér obsahuje zákazkové čierne kožené sedadlá s látkovými vložkami, podlahy Rhino a vlastný prístrojový panel bez rádia. Na mieru vyrobená strecha s červeným odtieňom vrhá do interiéru teplú červenú žiaru.

Rovnako ako jeho predchodca Lower 40, aj Jeep Low Down je poháňaný motorom V8, no v tejto modernej interpretácii je to masívny 6,4-litrový motor 392 s výkonom 482 koní spojený s osemstupňovým automatom.

Jeep Willys Dispatcher Concept…

Jeep Willys Dispatcher je koncept založený na modeli Wrangler 4xe, ktorý má sprostredkovať nostalgiu ranného povojnového civilného Jeepu. Vonkajšia časť vozidla dostane retro premenu zhora nadol plus 36-palcové pneumatiky Super Traxion s 16 x 7,0-palcovými diskami z ľahkých zliatin v štýle vintage. Predný nárazník v štýle starej školy obsahuje úplne nový, klasicky vyzerajúci navijak.

Rovnako ako predtým, slovo „WILLYS“ je vyrazené na bokoch kapoty. Hlavička čelného skla je lakovaná lesklou čiernou farbou, zatiaľ čo exteriér je inak lakovaný špeciálnou farbou s názvom „Element 115 Green“ (Moscovium, číslo 115 v periodickej tabuľke, je známe z videohier), spolu s oceľovými ráfikmi krémovej farby. Vnútri bol Dispatcher znovu vybavený zmesou odolnej sedlovej kože a látkových vložiek houndstooth. Predné a zadné opierky hlavy boli odstránené.

Willys Dispatcher je poháňaný 2,0-litrovým plug-in hybridným pohonom 4xe, ktorý prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky poskytuje výkon 380 k a krútiaci moment 637 Nm.

Jeep Gladiator Rubicon High Top Concept…

Koncept Gladiator Rubicon High Top Concept odráža odhodlanie dizajnérskych a inžinierskych tímov Jeep Performance Parts (JPP) spoločnosti Mopar, posunúť výkonnostné limity Gladiatoru ešte ďalej pri každoročnom výlete do Moabu.

Pútavý kovový exteriér Ginger Snap s dvojfarebnou grafikou inšpirovanou retrom je skutočným pútačom. Koncept Gladiator jazdí na nových masívnych pneumatikách 40×13,5R18 BFGoodrich All-Terrain T/A KO3 obutých na 18×9,0-palcových saténových čiernych kolesách KMC Grenade Crawl beadlock. Motor je 3,6-litrový Pentastar V6.

Systém na korbe tohto stroja poskytuje dodatočný uzamykateľný úložný priestor prostredníctvom dvoch posuvných zásuviek, pričom úložný priestor na korbe trucku zostáva k dispozícii. Vo vnútri boli sedadlá nanovo čalúnené prešívanou a perforovanou kožou Alea vo svetlohnedej a čiernej farbe.

Jeep Vacationeer Concept…

S nostalgickým žmurknutím plní dizajnérsky tím JPP túžbu mnohých milovníkov klasických Jeepov tým, že koncept Vacationeer vybaví unikátnou kresbou dreva na karosérii, ktorá pripomína modely Jeep Wagoneer a Grand Wagoneer z konca 60. až začiatku 90. rokov, ktoré by si mali pamätať.

35-palcové pneumatiky BFGoodrich Mud-Terrain, ktoré sú obuté na pretekárskych ráfikoch 701 Method s rozmermi 18 x 9 palcov, sú v Moabe pripravené na akúkoľvek výzvu a svetlá výška sa zvýšila o dobré štyri centimetre. Nechýbajú ani väčšie výrezy kolies a na mieru šité rozšírenia na karosérii.

Predné a zadné klzné dosky poskytujú ochranu spodku vozidla, zatiaľ čo vpredu namontovaný navijak Warn zvláda náročné terénne situácie. V prednej časti bielej strechy s lemom Rhino poskytujú vynikajúce osvetlenie tri 11-palcové svetlomety TYRI LED.

Ku streche konceptu Vacationeer je pripevnený na mieru vyrobený RedTail Overland Skyloft z uhlíkových vlákien. Je ako klimatizovaná oáza s priestorom na spanie pre dvoch a dostatočným množstvom okien, aby ste si mohli vychutnať panoramatický výhľad.

Štandardné sedadlá v druhom a treťom rade boli odstránené, aby bolo možné začleniť Skyloft. Na mieru postavený priechod odolný voči poveternostným vplyvom umožňuje ľahký prístup z interiéru do Skyloftu. Prístup uľahčujú posuvné dvere vpredu a vzadu, ako aj malý schodík, ktorý možno použiť aj ako stolík. Jeep Vacationeer poháňa 3,0-litrový motor Hurricane Twin Turbo 510.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button