Automobily

Genesis prichádza do Európy! Ponúkne poriadnu prémiu

Genesis

Juhokórejská luxusná značka koncernu Hyundai prichádza do Európy. Nie však len s jedným, ale hneď s dvomi prémiovými modelmi, nasledovanými ďalšou dvojicou, ktoré chcú podkúriť práve európskej prémii. Limuzína G80 a SUV GV80 začnú jazdiť po cestách starého kontinentu už v lete. Neskôr sa k nim pridajú menší súrodenci G70 a GV70. Najskôr má namierené do Británie, Nemecka, či Švajčiarska. Postupne sa dostane aj bližšie k nám a to o rok či dva neskôr do Česka a predpokladáme, že sa juhokórejskej luxusnej značky s malým odstupom dočkáme aj na Slovensku.

Genesis G80

Silná juhokórejská ofenzíva…

Genesis to s nástupom na cesty starého kontinentu myslí naozaj vážne a nič neponecháva náhode.

Luxusná značka Genesis príde na väčšie európske trhy najskôr s dvojicou modelov. Limuzína G80, ako aj SUV GV80 sú novinky, ktoré majú odprezentovať silu juhokórejskej značky a ukázať, ako vyzerá luxus na východný spôsob. Genesis nie je značka, ktorá vznikla “včera” a už má odvážne plány. Samostatne ju vnímame už šiesty rok a za ten čas sa aj na našich cestách občas mihol automobil z ich dielne. Dokonca sme niekoľkokrát započuli aj rozhovory, kedy majiteľ strednej vyššej európskej triedy uvažoval o prechode práve na značku Genesis. Pomer cena a výkon boli v tomto prípade hlavným faktorom. A presne tým chce zaujať Genesis práve európsku klientelu.

Genesis GV80

Poďme si bližšie predstaviť dvojicu prvých bojovníkov G80 a GV80, ktorých Genesis posiela na európske cesty. Luxusný sedan G80 je plne elektrický automobil, ktorý bol predstavený na tohtoročnom autosalóne v Šanghaji. Je vybavený elektromotorom na každej náprave s výkonom 136 kW a krútiacim momentom 350 Nm. V praxi to znamená, že jazdí s pohonom všetkých kolies pri kombinovanom výkone pohonnej sústavy 272 kW s krútiacim momentom 700 Nm. Z nuly na stovku vystrelí za 4,9 sekundy.

Genesis G80 dostal systém DAS (Disconnector Actuator System) ktorý umožňuje pripíjať a odpájať motor a hnací hriadeľ v závislosti od jazdných podmienok. Tiež automaticky prepína medzi pohonom dvoch a štyroch kolies a šetrí tak elektrickú energiu. Ponúkne dojazd 427 km. Genesis G80 je tvorený z  množstva recyklovateľných a obnoviteľných materiálov a dokonca má na svojej streche zabudované aj solárne panely. Tieto detaily zvyšujú jeho energetickú efektivitu.

Genesis G80

Luxusné SUV GV80 by malo podľa posledných informácií prísť na európske cesty najskôr so spaľovacím motorom, konkrétnejšie s naftovým šesťvalcom a neskôr by sa mohli k nemu teoreticky pridať aj hybridné či elektrické varianty. To však zatiaľ Genesis oficiálne nepotvrdil. Na americkom trhu bude ponúkať aj benzínové agregáty. Na domácom trhu jazdí s trojlitrovým motorom s výkonom 278 koní a krútiacim momentom 589 Nm. Spolupracuje s osemstupňovým automatom, ktorý prenáša silu na všetky štyri kolesá. Zatiaľ však vieme, že luxusné juhokórejské SUV ponúkne naozaj prémiu rovnajúcu sa modelom Bentley Bentayga, Lamborghini Urus či Porsche Cayenne. Interiér ponúkne sedenie až siedmim pasažierom. Stojí na platforme, ktorá dovoľuje pohon tak zadnej nápravy ako aj oboch zároveň. SUV Genesis GV80 sa na domácom trhu predáva už vyše roka a do Európy by tak mohla prísť verzia, ktorá má “vychytané” všetky muchy. Európska konkurencia by sa mala mať na pozore.

Genesis GV70

Po dvojici modelov G80 a GV80 sa na európsky trh chystajú aj menší súrodenci a to G70 a GV70. G70 sa dokonca prednedávnom predstavilo svetu aj v pútavej verzii Shooting Brake. Ponúkne až trojicu spaľovacích motorov, dva benzínové a jeden naftový. Na európske cesty by sa mohol dostať v priebehu budúceho roka. Nasledovať ho bude aj menšie SUV GV70. Genesis to s nástupom na cesty starého kontinentu  myslí naozaj vážne a nič neponecháva náhode. Juhokórejci veria, že sa im podarí preraziť aj pri veľmi silnej konkurencii domácich a šoférmi stále obľúbenejších európskych značiek. Genesis bude musieť presvedčiť nie len kvalitou, ale aj cenou a výbavou, ktorú za svoje peniaze dostanete. Z minulosti poznáme prípad napríklad luxusnej divízie Nissanu s menom Infiniti, ktorá sa veľmi rýchlo musela stiahnuť, lebo záujem o automobily s touto značkou bol naozaj mizivý. Zo začiatku bol na tom podobne aj Lexus no ten si rokmi tvrdej práce vybudoval stabilné miesto v Európe a dnes je uznávanou prémiovou značkou Uvidíme, ktorý scenár sa podarí naplniť odvážnej juhokórejskej značke Genesis. Zároveň sme však radi, že sa aj na našich cestách objaví nová značka s novými modelmi, ktoré ponúknu prémiové vozenie a pútavý dizajn.

Genesis G70 Shooting Brake

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button