Automobily

Faceliftový európsky Ford Kuga v PHEV verzii dostal väčší výkon ako jeho americký brat Escape

Ak sa vám vynovený európsky Ford Kuga zdá povedomý, má to dobrý dôvod. Ekvivalentná americká verzia s názvom Escape, prešla faceliftom koncom roka 2022 a už vtedy vyzerala ako táto naša európska verzia. Ford však až teraz aktualizuje svoj kompaktný crossover v Európe. Pri jeho poslednej verzii došlo k niektorým významným zmenám, ktoré ho posúvajú o veľký krok vpred.

Kuga po prvýkrát dostane robustnú výbavu Active s extra plastovým obložením karosérie a striebornými lyžinami na bokoch dverí. Dobrodružný model sedí o centimeter vyššie na prednej náprave a o pol centimetra vyššie aj vzadu, aby sa zvýšila jeho celková svetlá výška. Ford tiež ponúka režim jazdy Trail, ktorý vylepšuje odozvu plynu a trakčnú kontrolu pre väčšiu priľnavosť na blate, piesku a iných mäkkých povrchoch.

Faceliftový Ford Kuga je nielen zaujímavejší, ale aj výkonnejší…

Vrcholom je modernizovaný plug-in hybrid s 2,5-litrovým benzínovým motorom.

Vo vnútri má Kuga Active obklady z tmavého dreva na palubnej doske a paneloch dverí spolu s exkluzívnym čalúnením sedadiel nastaviteľných v 18 smeroch. Stojí za zmienku, že Escape má už roky k dispozícii výbavu Active v Spojených štátoch, ktorá sa tu ponúka ako základný model. V Európe bude Kuga pre modelový rok 2024 k dispozícii aj vo verziách Titanium a ST-Line, pričom každá z nich bude mať jemné štylistické vylepšenia oproti verziám pred faceliftom.

Ako sa očakávalo, faceliftový Ford Kuga prechádza na informačno-zábavný systém Ford SYNC 4 s 13,2-palcovým dotykovým displejom doplneným o 12,3-palcový digitálny prístrojový panel. Stredová konzola bola zjednodušená odstránením väčšiny konvenčných ovládacích prvkov po integrácii ich príslušných funkcií do zväčšeného displeja.

Po upadnutí do nemilosti v Európe už ponuka motorov neobsahuje diesel, čo je veľká škoda, ale základná verzia má preplňovaný 1,5-litrový motor EcoBoost s výkonom 148 k, ktorý výkon posiela na prednú nápravu pomocou šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Môžete si tiež vybrať z ponuky aj hybrid s 2,5-litrovým benzínovým motorom a elektromotorom, ktorý poskytuje kombinovaný výkon 177 koní vo verzii FWD a o niečo vyšších 180 koní v modeli AWD.

Vrcholom je modernizovaný plug-in hybrid s 2,5-litrovým benzínovým motorom. Teraz poskytuje  kombinovaný výkon 240 koní, čo je o 30 koní viac ako amerivký Escape PHEV. Poskytuje tiež o ďalších 18 koní viac ako Kuga PHEV pred faceliftom a používa „vylepšenú automatickú prevodovku s delením výkonu“ zdieľanú s Kuga Hybrid AWD.

Kuga PHEV dosiahne rýchlosť 100 km/h za 7,3 sekundy, čím je takmer o dve sekundy rýchlejšia ako predtým. Okrem toho kapacita ťahania nákladu poskočila o viac ako 30 percent na 2 100 kg. Vďaka 14,4-kilowatthodinovej lítium-iónovej batérii ponúka maximálny elektrický dojazd 69 kilometrov v cykle WLTP. Ford už v niektorých európskych krajinách prijíma objednávky na svoj vynovený model Kuga. Páči sa aj vám?

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button