Automobily

Toto superauto za 1,4 milióna dolárov má motor z ikonického modelu Nissan GT-R

Praga Bohema RR

Praga nie je vo svete práve známa značka. Pre nás je to však synonymum tradície českého automobilového priemyslu. Bola založená v roku 1907 a bola jednou z najväčších automobilových firiem v Európe v prvej polovici 20. storočia. K jej zániku v polovici 60. rokov minulého storočia prispelo viacero faktorov. Teraz je však Praga späť s novinkou – superautom s motorom z ikonického japonského auta Nissan GT-R.

Praga oživila slávne meno vďaka novému športiaku…

Prví zákazníci tiež okúsili schopnosti modelu Praga Bohema na zľadovatených českých cestách.

Praga Bohema  debutovala v podobe prototypu v novembri 2022 a teraz je konečne pripravená dostať sa na výrobnú linku. Bude sa vyrábať ručne v špecializovanom závode Praga v Českej republike, pričom sa plánuje zmontovať len 89 jedinečných kúskov. Každý z nich bude stáť okolo 1,4 milióna dolárov a prvá várka zákazníkov sa už dostala na exkluzívnu prehliadku továrne. 

Pozoruhodné je, že prví zákazníci tiež okúsili schopnosti Bohemy na zľadovatených českých cestách, hoci auto bolo obuté do štandardných pneumatík Pirelli Trofeo R, ešte pred jej verejným predstavením naplánovaným na jar 2024. Praga hovorí, že prvé odovzdanie exkluzívneho športiaku prvému zákazníkovi v Európe je naplánované na koniec tohto roka. Odovzdávanie je naplánované aj pre Spojené arabské emiráty a USA, ale to bude až neskôr v tomto roku, pretože aktuálne Praga prijíma objednávky už na rok 2025. 

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Srdcom Bohemy je 3,8-litrová V6-ka s dvoma turbodúchadlami, ktorá pochádza z Nissanu GT-R na základe dodávateľskej zmluvy medzi Pragou a Nissanom. V naladení pre športiak Praga pohonná jednotka poskytuje stroju výkon až 700 koní a krútiaci moment 725 Nm. Auto disponuje hmotnosťou pod 1000 kg a jeho maximálna rýchlosť je viac ako 300 km/h. Predstavenstvo značky Praga hovorí, že pri vývoji a ladení vozidla jej pomohli renomovaní pretekári. Do procesu sa zapojil bývalý pilot F1 a IndyCar Romain Grosjean, ako aj Ben Collins, bývalý Stig z programu Top Gear.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button