Automobily

Elektrický minivan Volvo EM90 má pohon zadných kolies a osvetlenú mriežku chladiča

Volvo EM90

Hoci každé nové Volvo uvedené na trh v posledných rokoch bolo SUV, v tomto prípade novinky s označením EM90 tomu tak nie je. Je to vôbec prvý minivan švédskej značky s posuvnými dverami na oboch stranách. Využitím svojej pozície pod masívnym korporátnym dáždnikom čínskeho obra Geely je nové MPV-čko z veľkej časti založené na koncernovom čínskom Zeekri 009, ale (našťastie) s menej nápadným vzhľadom.

Volvo EM90, ktoré jazdí na 19- alebo 20-palcových kolesách s aerodynamicky optimalizovaným vzhľadom, má v porovnaní so Zeekrom 009 prepracovanú prednú masku. Používa jemnejšiu osvetlenú „mriežku“ a nové svetlomety, ktoré sa podobajú na elektrické SUV Volvo EX90. Profil prezrádza pôvod minivanu, zatiaľ čo zadná časť bola jemne vylepšená o nové zadné svetlá, ktoré siahajú až po stĺpiky, aby lepšie ladili s dizajnovým jazykom modelov Volvo.

Volvo prichádza s úplne novým sefmentom…

Volvo tvrdí, že luxusné MPV s označením EM90 je už k dispozícii na predobjednávku v Číne.

Elegantný “box na kolieskach” je ponúkaný s miestom pre šesť osôb v troch radoch, ale budete chcieť sedieť určite najviac v strednom rade, kde sa nachádza pár exkluzívnych pohodlných ventilovaných sedadiel, ktoré sa posúvajú dopredu a dozadu. Zo stropu sa vyklápa 15,6-palcová obrazovka.

Takmer rovnako veľký 15,4-palcový dotykový displej infotainmentu poskytuje prístup k väčšine funkcií. Konvenčné ovládacie prvky sú obmedzené na minimum. Veľkú stredovú obrazovku doprevádza plne digitálny prístrojový panel, ktorý sa stal takmer štandardom. Volvo uvádza, že zadné sedadlá môžu byť „divadlom, zasadacou miestnosťou alebo spálňou“ jediným pohybom spínača alebo hlasovým príkazom na zmenu nastavení okien, sedadiel, obrazoviek, osvetlenia a klimatizácie. Zvukový systém Bowers & Wilkins s 21 reproduktormi sľubuje, že premení luxusné MPV Volvo EM90 na „súkromnú koncertnú sálu v pohybe“.

Pohon zabezpečuje elektromotor namontovaný vzadu s výkonom 268 k (200 kW), čo postačí na zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy. Zatiaľ čo Volvo EM90 je zatiaľ len RWD (zadokolka), čínsky koncernový sesterský model Zeekr 009 prichádza aj v oveľa výkonnejšom dvojmotorovom AWD (štvorkolka) nastavení s neuveriteľným výkonom 536 koní a 4,5-sekundovým šprintom z nuly na stovku.

Rovnako ako jeho sesterský model, aj masívny akumulátor s kapacitou 116 kWh možno nabiť z 10 na 80 percent za menej ako 30 minút. Maximálny dojazd je uvedený na 738 kilometrov, ale v testovacom cykle čínskych ľahkých úžitkových vozidiel (CLTC). Minivan s nulovými emisiami, ktorý je odrazom modelu Volvo EX90, podporuje obojsmerné nabíjanie na oživenie iných vozidiel alebo domácich spotrebičov. Využiť ho tak môžete ako veľkú externú baterku pre váš domov.

Je impozantne veľký, tiahne sa na dĺžku 5206 mm, na šírku 2024 mm a na výšku 1859 mm. Môže sa pochváliť masívnym rázvorom 3205 mm a stále celkom priaznivou hmotnosťou 2 763 kilogramov.

Volvo tvrdí, že luxusné MPV s označením EM90 je už k dispozícii na predobjednávku v Číne, kde konkuruje iným špičkovým minivanom, ako sú napríklad Lexus LM či Buick GL8 . Ďalšie trhy sa zvažujú. Svoj okruh majiteľov by nové Volvo našlo určite aj v Európe, mimimálne ako luxusné vozidlo na prepravu pasažierov v limuzínservisoch či taxislužbách.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button