Automobily

Drsný vodíkový off-road s črevami z Hyundaiu

Ineos Grenadier 4x4

Keď sa chemická spoločnosť Ineos rozhodla postaviť automobil, nejak sa nám to zdalo nereálne. Jej divízia Ineos Automotive si však zaumienila že sa nevzdá a na svet priviedla off-road Grenadier 4×4, ktorý je po dizajnovej stránke do veľkej miery inšpirovaný Land Roverom Defender a v jeho útrobách pracuje vodíkové pohonné ústrojenstvo z dielne juhokórejskej značky Hyundai. Tento stroj má veľký potenciál a uvidíme, ako sa mu podarí etablovať na trhu.

Prebytočný vodík použije Ineos na pohon svojich áut…

Prvé testovacie jazdy nového modelu Grenadier 4×4  naplánovala spoločnosť Ineos na koniec budúceho roka.

Chemická spoločnosť Ineos, pod ktorú patrí aj automobilka Ineos Automotive priniesla tlačovú správu, v ktorej svetu oznámila investíciu až dvoch miliárd eur do takzvaného zeleného vodíku. Okrem toho medzi britskou automobilovou ako aj širokou verejnosťou spustila kampaň na propagáciu vodíku v automobilovom priemysle. Ineos Automotive bude mať v plánoch materskej spoločnosti veľkú úlohu. Najnovší vodíkový off-road Grenadier 4×4 je prvou lastovičkou, ktorá má zatraktívniť vodíkovú budúcnosť motorizmu.

Vodíkový off-road Ineos Grenadier 4×4 je vybavený pohonným ústrojenstvom zloženého z vodíkových palivových článkov. Pohonné ústrojenstvo do nového vodíkového off-roadu dodá juhokórejská automobilka Hyundai. Prvé testovacie jazdy nového modelu Grenadier 4×4  naplánovala spoločnosť Ineos na koniec budúceho roka. Dovtedy by mal byť automobil plne pripravený na tú najväčšiu záťaž. Jeho výroba bude nasledovať po úspešných testoch.

Spoločnosť Ineos tak veľmi tlačí na vodíkový pohon práve preto, že popri svojej činnosti a chemických reakciách dokáže ročne vyprodukovať ako vedľajší produkt až 300 000 ton vodíku, ktorý chce využívať na poháňanie svojich automobilov. Jej dcérska spoločnosť Inovyn sa zas zameriava na výrobu takzvaného zeleného vodíku, ktorý vzniká počas elektrolýzy využívajúcej energiu z obnoviteľných zdrojov. Výroba tohto vodíku, ktorý je využívaný v generátoroch či pri preprave, by mala byť v budúcnosti oveľa dôležitejšia. Spoločnosť Ineos dokonca investuje aj do takzvaného modrého vodíku, kedy je vznikajúce CO2 zachytávané a uskladňované v zemi.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button