Automobily

Ďalšia čínska značka v Európe! Tentokrát veľmi blízko našich hraníc

Maxus Euniq 6

Čínska značka Maxus spadá pod obrovský štátny koncern SAIC. Jej automobily s na domácom trhu už plnohodnotne etablované. V Európe sú však stále veľkými exotmi. O to viac nás prekvapilo, že sa jej posledný výtvor dostane už tento rok na trh, na ktorom by sme ho veru tak rýchlo neočakávali. Nie je to ani Nemecko, ani Francúzsko či jedna z nordických krajín. Na cesty budúci rok vyrazí u našich “susedov”.

Maxus Euniq 6 bude silným konkurentom tradičných značiek…

Akumulátor je možné dobiť jednosmerným prúdom z 20 na 80% len za 35 minút. Záruku na akumulátor dávajú čínsky výrobcovia na 200 000 kilometrov, alebo na osem rokov.

Rozmach čínskych značiek v Európe je zapríčinený vysokými cenami automobilov európskych značiek. Hlavne v triede elektrických automobilov badáme, že luxusnejšie elektromobily tradičných značiek stoja naozaj nehorázne peniaze a dovoliť si ich môže len veľmi malé percento obyvateľstva. Čínskym značkám sa tak otvára cesta ponúkať elektrické automobily s veľkými balíkmi výbav za rozumné ceny. Sú dizajnovo podarené, kvalitatívne na vysokej úrovni a cenovo sa pohybujú v medziach cien automobilov so spaľovacími motormi. A to robí čínske autá čím ďalej tým viac zaujímavými aj pre náročného európskeho zákazníka.

Novinka, pôsobivé SUV Maxus Euniq 6, prichádza do Európy už tento rok. Namierené to má rovno na český trh, na ktorom už dostalo svoju cenovku. Zaujímavý elektromobil dostanete za 1 199 990 českých korún, čo je v prepočte okolo 49 000 eur. Čo však zákazník za túto cenu dostane? Maxus Euniq 6 je 4700 mm dlhé SUV s rázvorom 2760 mm. Veľkosťou tak zodpovedá napríklad českej Škode Kodiaq. Podobné má dokonca aj pomenovanie, čo by mohlo u českého zákazníka evokovať pocit, že si kupuje automobil, ktorý mu je tak nejak bližší (vďaka podobným pomenovaniam nových modelov Škoda). Na českom trhu bude predávaný spoločnosťou Top Drive Club. V jeho útrobách je umiestnený akumulátor s kapacitou 70 kWh. Automobilu zaistí dojazd na jedno nabitie okolo 345 km. Výkon elektromotora, ktorý energiu z tohto akumulátora čerpá, je 130 kW s krútiacim momentom 310 Nm. Náhon sa realizuje na prednom páre kolies.

Akumulátor je možné dobiť jednosmerným prúdom z 20 na 80% len za 35 minút. Záruku na akumulátor dávajú čínsky výrobcovia na 200 000 kilometrov, alebo na osem rokov. Elektrické SUV by chcelo nalákať zákazníkov aj na svoj obrí batožinový priestor. Jeho základný objem je až 754 litrov. Na český trh príde model Maxus Euniq 6 už v marci tohto roka. Vo výbave zákazníci nájdu napríklad 360-stupňový kamerový systém, panoramatickú strechu, adaptívny tempomat či elektrické dvere batožinového priestoru. Tiež nebude chýbať ani ambientné osvetlenie interiéru. Elektricky nastaviteľné predné sedadlá, bezdrôtová nabíjačka či kožené čalúnenie vnútra elektrického SUV. Koncern SAIC predáva v Európe aj ďalšie modely. Ponúka flotilu úžitkových automobilov ako aj MPV Euniq 5. Či sa niektoré z nich objavia aj u nás, je zatiaľ neznáme no nie nemožné.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button