Automobily

Jeep posilňuje svoju hybridnú flotilu. Po modeli Renegade prichádza aj Compass s novým motorom

Jeep Renegade e-Hybrid / Jeep Compass e-Hybrid

Americká značka Jeep odpovedá na požiadavky trhu a prináša nové pohonné ústrojenstvo pre svoje modelu Jeep Renegade a Jeep Compass. Oba automobily dostali nové 1,5 litrové hybridné pohonné ústrojenstvo, vďaka ktorému sú oba modely schopné aj čisto elektrickej jazdy. V ponuke sa nová motorizácia postaví vedľa už existujúceho hybridného ústrojenstva s označením 4xe.

Z modelov Jeep poputuje nový hybridný pohon aj do ostatných značiek…

Spaľovací motor nového hybridného pohonu pochádza od nového člena rodiny Stellantis, konkrétne z dielne Global Small Engine.

Ako sme už v úvode spomenuli, technika, ktorú konštruktéri vložili do populárnych modelov Jeep Renegade a Compass, je úplne nová. Jej srdcom je 1,5 litrový benzínový štvorvalec, ktorý je doplnený 48V elektromotorom. Automobily dostali aj novú sedemstupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku. Spoločný výkon motora a elektromotora je 97 kW s krútiacim momentom 240 Nm. Samotný elektromotor dokáže automobilu poskytnúť výkon 15 kW a krútiaci moment 55 Nm. Pohon sa realizuje na prednom páre kolies. Jeep pri tom deklaruje, že nové hybridné pohonné ústrojenstvo dokáže jazdiť na čisto elektrický pohon. Samozrejme elektromotor dokáže samostatne dostať automobily do pohybu len pri krátkodobých manévroch ako rozjazd, parkovanie či pohybovanie sa v kolóne.

Spaľovací motor nového hybridného pohonu pochádza od nového člena rodiny Stellantis, konkrétne z dielne Global Small Engine. Je to 1,5 litrový turbodúchadlom prepĺňaný štvorvalec, ktorý pracuje v Millerovom cykle a je plne prispôsobený na využitie v hybridnom pohonnom systéme. Jeho kompresný pomer je 12,5:1, čo je jeho prednosťou. Dostal novú hlavu valcov s kompaktnou spaľovacou komorou, ako aj dvojité časovanie ventilov či systém kompaktného vstrekovania, ktorý pracuje s lakom až 350 barov. Tento agregát, spolu s elektromotorom a teda s celým hybridným pohonným systémom poputuje najskôr na taliansky trh. Odtiaľ by sa mal rozšíriť do celého sveta. S týmto motorom Stellantis tiež počíta napríklad v modeloch Fiat 500 X či dokonca v modeli Fiat Tipo ako aj v pripravovanom SUV Alfa Romeo Tonale.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button