Automobily

Ďalší výrobca oznámil svoje prvé SUV! A k tomu elektrické… Lotus Eletre ponúkne výkon 600 koní

Lotus Eletre

Ďalšia z tradičných športových značiek naštartovala svoj prerod k elektromobilite. A hoci u nás Lotus nie je až tak populárny, svoje pevné miesto na trhu má, rovnako ako aj okruh svojich fanúšikov. Britská značka nielen že príde s prvým elektrickým vozidlom, ale aj so svojim prvým SUV v histórii. Model Lotus Eletre tak v sebe skĺbi hneď dve prvenstvá, s ktorými sa bude Lotus snažiť prilákať nových zákazníkov, a nadchnúť aj tých súčasných.

Lotus predstaví do roku 2025 ďalšie tri elektromobily…

O pohone nového modelu Lotus Eletre jeho výrobcovia toho veru veľa neprezradili. Vieme však, že model by mal ponúknuť výkon v okolí 600 koní.

Už podľa prvých oficiálnych fotografií je jasné, do akej skupiny Lotus Eletre smeruje. Svojim dizajnom, ako aj výbavou, chce byť silným konkurentom modelom ako Lamborghini Urus či Aston Martin DBX. Nové britské elektrické SUV nie je žiadny drobec. Jeho dĺžka je 5103 mm, výška 1630 mm a šírka 2135 mm. Rázvor náprav ponúkne hodnotu 3019 mm, čo bude predstavovať veľmi slušný priestor pre pasažierov v jeho vnútri.

Nové britské elektrické SUV Lotus Eletre bude stáť na platforme Electric Premium Architecture (EPA). Táto platforma je pre športovú značku novinkou a ako prvé na nej bude stáť samozrejme nové elektrické SUV. Po ňom by ju mohli prebrať aj ďalšie elektromobily značky Lotus, vďaka jej modularite z hľadiska rozloženia batérií, elektromotorov a prispôsobivej veľkosti podľa nárokov daného automobilu. Lotus s touto platformou počíta v najbližších rokoch ako so základom pre až trojicu ďalších elektromobilov, ktoré prisľúbil predstaviť do roku 2025. Svoj momentálne posledný model a zároveň prvý elektromobil a prvé SUV, Lotus Eletre, chce primárne predávať na čínskom a americkom trhu. Nezaprel však ani dôveru v európskeho zákazníka, ktorého chce svojim najnovším dielom zaujať tak po stránke dizajnu, ako aj po stránke pohonu.

O pohone nového modelu Lotus Eletre jeho výrobcovia toho veru veľa neprezradili. Vieme však, že model by mal ponúknuť výkon v okolí 600 koní. Batéria, z ktorej budú elektromotory energiu čerpať, bude disponovať kapacitou v okolí 100 kWh. Z nuly na stovku by malo elektrické SUV vypáliť za menej ako tri sekundy a jeho maximálna rýchlosť bude elektronicky obmedzená na 260 km/h. Dojazd na jedno nabitie by mohol byť podľa metodiky WLTP zhruba 600 kilometrov. Podrobnejšiu technickú špecifikáciu si zatiaľ značka Lotus necháva pre seba.

Pre nás sú dnes najzaujímavejšími detailmi modelu jeho krivky, ktoré Lotus prezentoval v bohatej galérii. Elektrické SUV zaujme už na prvý pohľad, keď v ňom každý automobilový fanúšik uvidí paralelu s konkurenčným Lamborghini Urus. Hneď na prvý pohľad tak vie, do akej kategórie automobilov nový Lotus Eletre mieri. Výrazná predná maska je ľahko rozoznateľná a aj vďaka nej automobil nezapadne medzi bežné všedné modely. Lotus sa zameral pri tvorbe svojho prvého elektromotilu aj na aerodynamiku, ktorá je veľmi dobre zapracovaná do celkového dizajnu. Elegantným dojmom pôsobia zapustené kľučky dverí. Športovosť značky zas demonštrujú obrovské 23-palcové kolesá.

Automobil je určený pre luxusné a športové odvezenie štvorice pasažierov na čínskom trhu. Na ostatných sa v ňom odvezie až päť ľudí. Vďaka elektrickému pohonu sa pod prednou kapotou nachádza odkladací priestor. Spolu so zadným batožinovým priestorom spoločne ponúknu objem na prepravenie nákladu až 470 litrov.

Lotus Eletre ponúkne tiež možnosť autonómnej jazdy štvrtej úrovne. Tá je momentálne povolená len v Číne. Čo však neznamená, že ju o pár mesiacov či rokov nebudeme mať aj u nás. Musíme však zlepšiť naše cesty. A nielen tie slovenské. Modelu nechýbajú digitálne spätné zrkadlá, kamera sledujúca šoférovo správanie za volantom, či obrovské displeje. Konštruktéri však úplne nevynechali aj mechanické prepínače základných funkcií na prístrojovke, za čo im posielame palec hore.

Ak by sme čakali, že sa elektrická britská novinka Lotus Eletre bude vyrábať na domácej pôde, budeme sklamaní. Jej výroby bude prebiehať v novej čínskej fabrike vo Wu-chane. Továreň má kapacitu 150 000 automobilov ročne, čo bude v praxi znamenať, že s pri výrobe troch modelov Lotus by na SUV pripadlo až 50 000 vyrobených exemplárov za rok. Na podrobnejšie tak technické, ako aj iné detaily si ešte budeme musieť chvíľu počkať. Cenovka modelu je tiež zatiaľ nie úplne známa. Podľa predpokladov, by sa hodnota elektrického SUV Lotus Eletre mohla pohybovať niekde v rozmedzí 120-150 000 eur. Ale je to len hrubí odhad. Realita môže byť iná. K prvým zákazníkom by sa prvé elektrické SUV-čka mohli dostať v priebehu budúceho roka. Ak pandemická či vojnová situácia smelé plány značky Lotus nezmení k horšiemu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button