Info

Čo priniesol tohtoročný Detroit? Malá exkurzia na NAIAS 2022 + VEĽKÁ GALÉRIA

NAIAS 2022 Detroit

Ako to už býva zvykom, aj tento rok sa v americkom Detroite uskutočnil prestížny autosalón NAIAS 2022, ktorý priniesol množstvo noviniek, konceptov, futuristických zaujímavostí, atrakcií ako aj množstvo sprievodného programu. Aj keď sme sa na tohtoročnom automobilovom veľtrhu nezúčastnili. Ponúkame vám  malý náhľad do atmosféry amerického autosalónu, ktorý síce už nie je taký ako v minulosti, no kedysi práve tento autosalón udával svetové trendy v automobilovom svete. A že bolo čo obdivovať, môžete ľahko zistiť aj vo veľkej galérií, ktorú nám poskytla oficiálna stránka detroitského autosalónu NAIAS 2022.

Detroit sa po dvoch rokoch tešil z veľkej účasti návštevníkov…

Jeep na autosalóne NAIAS 2022 v Detroite predstavil modely zo špeciálnej edície.

Hoci svetová pandémia na chvíľku zatvorila brány svetového autosalónu, rok 2022 je už našťastie normálnejší a tak sa mohol konať aj prestížny detroitsky autosalón NAIAS 2022. A priniesol hneď niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré určite nemôžeme nespomenúť. Azda najväčšou udalosťou autosalónu, aj práve preto že sa koná v USA, bolo odhalenie najnovšej siedmej generácie tradičného amerického muscle car, Fordu Mustang. Aj napriek sprísňujúcim sa emisným normám je tento automobil stále obdarený mohutnou V8-ičkou. Okrem pohonu zadných kolies ponúkne aj manuálnu prevodovku. Pretekárska verzia Dark Horse sa stane základom pre okruhové špeciály.

Okrem Fordu sa na domácom autosalóne o priazeň návštevníkov a odbornej verejnosti uchádzala aj ďalšia americká značka Jeep. Okrem automobilov lákala návštevníkov aj na obrovskú gumenú kačičku, ktorá sa stala novým hitom majiteľov modelov značky Jeep, konkrétne Wranglerov, ktorý si gumové kačičky s rôznymi odkazmi nechávajú na rôznych miestach sveta. Zaujímavá zábavka… Jeep na autosalóne NAIAS 2022 v Detroite predstavil modely zo špeciálnej edície Grand Cherokee 30th Anniversary Edition 4xe a plug-in hybridný Jeep Wrangler Willys 4xe. O oboch modeloch sme už stihli napísať aj my na stránkach nášho portálu.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Ďalším tradičným automobilom amerických ciest je model Chrysler 300C, ktorý bol dôležitou novinkou domáceho autosalónu. Posledná generácia dokonca dostala pod kapotu jedinečný 6,4 litrový HEMI V8 agregát. S o niečo menším 6,2 litrovým vidlicovým atmosférickým osemvalcom sa predstavilo obrovské SUV s tromi radami sedadiel Chevrolet Tahoe RST Performance Edition. Jeho poslaním je konkurovať stabilným modelom Cadillac Escalade V alebo Dodge Durango. Je to štýlový automobil, ktorého výkon 323 kW síce jeho konkurentom neprevyšuje, no ponúknuť chce hlavne jedinečný dizajn a bohatú výbavu.

Automobilka Dodge na detroitskom autosalóne predstavila štvrtý model z limitovanej edície siedmich automobilov, konkrétne Dodge Charger King Daytona. Tento model je akousi rozlúčkou značky Dodge s V8 motormi. Dúfame však, že je tento krok zatiaľ len akým si unáhlením sa či miernym uskočením pod tlakom stále striktnejších emisných noriem. Zaujímavým modelom autosalónu bol aj modernizovaný Lincoln Corsair, na ktorom značka propagovala širokú paleti bezpečnostných a asistenčných systémov. Medzi ďalšie americké klasiky na autosalóne patrilo určite aj oživené Bronco, ktoré sa predstavilo v edíciách Raptor a Heritage. Na autosalóne sa ukázala aj nedávna novinka model Ford Maverick Tremor či ďalšie stroje ako Chevrolet Silverado ZR2 Bison či GMC Sierra 1500 AT4X. Elektrinu vo svojich útrobách prezentovali Chevrolet Blazer a Silverado.

Zaujímavými boli aj vystavené koncepty, ktoré lákali nielen mladších, ale i starších návštevníkov. Krásou oplýval Buick Wildcat. No nielen ten. Návštevníci mohli oči nechať aj na modeloch Lincoln Star Electric, Dodge Charger Daytona, Lincoln Model L100 či Lexus Electrified Sport. Japonská značka Subaru tu predstavila svoj nový model Crosstrek. Okrem automobilov mohli návštevníci obdivovať aj rôzne vznášadlá, drony na prepravu osôb, ako aj kaskadérske kúsky extrémnych bajkerov či jazdcov na monster truckoch pri sprievodných podujatiach. Hoci sláva detroitského autosalónu opadá, je tu stále čo vidieť a návštevníci určite neoľutujú, keď sa do niekdajšej Mekky amerického automobilizmu vyberú a navštívia stále prestížny detroitský autosalón NAIAS.

Zdroj fotografií: Oficiálna stránka autosalónu www.NAIAS.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button