InfoTechnika

Človek musí byť uvedomelý, ekologicky zmýšľajúci a zodpovedný, aby uprednostnil vyšší zmysel nad pohodlnosťou…

Na slovíčko s Lubomírom Konečným

Japonská značka Honda sa v súčasnosti vydáva novou cestou. Postupne napĺňa svoje predsavzatia v oblasti elektrifikácie modelov z európskej ponuky. Do roku 2022 budú v Európe jazdiť hlavné modely Honda len s istým stupňom elektrifikácie. Či už to budú automobily na čisto elektrický pohon alebo hybridy, budúcnosť je v elektrickom pohone. Čisto spaľovacie motory dostali červenú. Japonská automobilka ďalej plánuje do roku 2030 predávať až dve tretiny zo svojich vozidiel s ekologickým pohonom.

Nie len o novom smerovaní značky Honda, ale aj o zvládaní aktuálnej celosvetovej pandemickej situácie či vývoji na trhu s motocyklami japonskej značky, sme sa porozprávali s PR manažérom Honda Motor Europe Ltd., Lubomírom Konečným. Okrem informácií z “kuchyne” značky Honda sa s nami podelil aj o svoj “návod”, ako si vyvetrať hlavu v súčasnej ťažkej dobe.

Ako v tejto dobe zvládate pracovný život a bežné fungovanie? Preferujete homeoffice alebo skôr prácu z kancelárie ? Do akej miery zmenila pandémia váš každodenný život?

V tejto pandemickej situácii určite preferujem homeoffice, ale napriek tomu sa klasickej kancelárii úplne vyhnúť nedá. Jednoducho raz do týždňa je nutné ju navštíviť a vyriešiť niektoré povinnosti, rovnako ako aj navštíviť dealera, ktorý pre nás pripravuje testovacie autá a na mieste riešiť či už štandardné alebo neočakávane situácie.

Nechýba vám kontakt so zákazníkmi, kolegami, s ľuďmi s ktorými ste boli zvyknutý bežne spolupracovať?

Určite chýba, je jednoduchšie osloviť kolegu pri susednom stole ako s ním konzultovať situáciu po telefóne. Ale na všetko si po čase zvyknete. Okrem toho, sú povinnosti, ktoré sa dajú presunúť na riešenie v deň, keď som v kancelárii.

Podarilo sa Vám počas trvania pandémie aj niekde vycestovať, či už za volantom štvorkolesovej alebo aj dvojkolesovej Hondy?

V lete, keď bolo výrazne menej problémov, sme sa pár dni motali po Čechách, mimo zasiahnutých oblastí, ale to bolo asi tak všetko. Snažíme sa byť príkladnými občanmi a nikam nechodíme. Ale keď príde pekné počasie, tak určite sadám na motorku. Verím tomu, že keď nikoho nenavštevujem, tak nemôžem nakaziť ani seba ani nikoho iného. A hlavne si na motorke vyvetrám hlavu, čo je v čase lockdownu dosť dôležité. Je však dôležité, aby cieľom bola výlučne cesta.

Ako vedenie značky Honda zareagovalo na celosvetový problém s pandémiou? Prijala Honda špeciálne opatrenia? Zasiahli opatrenia aj Slovensko?

Honda sa prispôsobuje požiadavkám v jednotlivých štátoch. Čo sa týka medzinárodnej distribúcie, tak sa v podstate nič nezmenilo, až na to, že čas od času sa objavia ojedinelé problémy spojené s dodávkami tovaru, ale tým trpí teraz asi celý svet. Predajne máme, ako aj všetci ostatní, zatvorené, ale naši predajcovia sú na telefónoch a mailoch a vybavujú zákazníkov online.

Ovplyvnila alebo zdržala pandémia príchod nových štvorkolesových ako aj dvojkolesových vozidiel Honda na náš trh?

Minimálne. Ide skôr o individuálne krátkodobé výpadky niektorých dielov. Ale aj tie spôsobili výpadky výroby áut najviac na 4 dni.

Honda v Európe plánuje mať v nasledovných rokoch v ponuke len elektrifikované verzie svojich modelov. S akými reakciami na vyraďovanie klasických spaľovacích motorov sa zo strany zákazníkov stretávate?

Zo začiatku neboli príliš nadšení, ale situácia sa posledné dva roky dramaticky zmenila. Udialo sa to najmä príchodom hybridného CR-V, ktorého nastavenie, povaha a jazdné vlastnosti natoľko oslovili zákazníkov, že dnes vo väčšine prípadov uprednostnia hybrid pred benzínom.

Neevidujete pokles záujmu o automobily Honda zo strany zákazníkov práve kvôli pohonným jednotkám? Alebo naopak dostávate skôr pozitívne ohlasy na zmeny v motorizáciách?

Ako som už povedal, hybridný systém v Honde CR-V a neskôr v Jazze oslnil. Je príjemný, úsporný a silný.

Je podľa Vášho názoru slovenský trh pripravený na hybridné či čisto elektrické automobily? Je už infraštruktúra dostatočne vybudovaná na masívne presadzovanie elektrických vozidiel?

Hybridné vozidlá sú už na Slovensku doma. Svojou kultivovanosťou a spotrebou presvedčili, horšie to je s elektromobilmi. Na život s elektromobilom si musíte zvyknúť. Neustále dobíjanie si vyžaduje kompletnú zmenu myslenia. Človek musí byť uvedomelý, ekologicky zmýšľajúci a teda zodpovedný, aby uprednostnil vyšší zmysel nad pohodlnosťou. Ale skôr či neskôr nám nič iné nezostane. Bude to nevyhnutnosť. A samozrejme infraštruktúra nie je ešte úplne dokonalá. Nabíjacie stanice budú musieť byť v budúcnosti všade, kde sa ľudia zdržiavajú, nie len tam, kde sa náhodne a na chvíľku zastavia. Je to skrátka iná filozofia myslenia.

Honda montuje do svojich nových či inovovaných modelov pohonné jednotky e:HEV. Spolu s čisto elektrickým pohonom budú čoskoro jedinou možnosťou pohonu. Plánuje Honda do budúcnosti pre európsky trh aj ďalšie alternatívne pohony? Napríklad vodíkový či naftovo-elektrický pohon?

Nafta s elektrikou asi nie. Ale Honda vždy bola otvorená všetkým alternatívnym pohonom. Honda je napríklad v oblasti pohonu na palivové články, teda na vodík, možno už najďalej zo všetkých. Dlhé roky nielen vyvíja, ale aj predáva a prenajíma vodíkové autá. Problém v Európe je s infraštruktúrou čerpacích staníc. Čo je dosť zásadná prekážka.

Ktoré elektrické či hybridné modely plánuje Honda do budúcnosti pridať do európskej ponuky? A koľko z nich sa bude predávať aj na Slovensku? Čaká prerod na hybridný či čisto elektrický pohon aj model Civic?

Niektoré plány Hondy sú ešte pod embargom. To čo dnes vieme povedať je, že koncom roka príde na Slovensko nové hybridné HR-V a v roku 2022 príde Civic s hybridným pohonom. Spoločnosť Honda sa zaviazala, že do konca roku 2022 bude mať všetky svoje hlavné modely, predávané v Európe, elektrifikované. A tomuto ekologickému záväzku, Honda podriadila všetky svoje vývojové plány.

Honda získala typové schválenie pre technológie autonómneho riadenia tretej úrovne v Japonsku. Myslíte že sa dostane v blízkej dobe aj do Európy? Je podľa Vás európska cestná sieť a infraštruktúra pripravená na autonómne riadenie?

Autonómne riadenie nie je len sci-fi, v podstate ide o technológiu, ktorá bude do určitej miery využiteľná, ale čistej autonómii riadenia a jej uvedeniu do praxe neverím. Aspoň nie zatiaľ. Možno v budúcnosti na ohraničenom území, kde budú na to aj technicky prispôsobené cesty.

V oblasti motocyklov nepociťujete tlaky na znižovanie emisií zo strany EÚ? Niektoré konkurenčné modely tento rok už na európskom trhu neuvidíme. Nehrozí podobný scenár aj vybraným motocyklom Honda?

Tlaky na znižovanie emisií samozrejme sú. Honda sa s touto situáciou vyrovnáva priebežne každoročnou obmenou modelovej ponuky, respektíve každoročným technickým zdokonaľovaním jednotlivých modelov. Sú aj modely, ktoré z emisných dôvodov nateraz museli byť vyradené s ponuky. Napríklad Honda Crosstourer, model s motorom V4. To ale neznamená, že sa za pár rokov nemôže objaviť v novej koncepcii s novým motorom, tak ako to bolo v minulosti už veľakrát.

Zaoberá sa Honda vo svojich výskumoch aj možnosťami elektrifikácie svojich motocyklov?

Honda už niekoľko rokov vyvíja elektrické motocykle. PCX Electric sa v Japonsku prenajíma na lízing od novembra 2018. Najnovší počin v tejto oblastí je z februára 2021, keď Honda podpísala predbežnú zmluvu o utvorení konzorcia so spoločnosťou Yamaha, KTM a skupinou Piaggio s cieľom vytvoriť medzinárodný štandard pre vymeniteľné batérie do motocyklov a ľahkých elektromobilov.

Aký je váš názor na momentálne protipandemické obmedzenia z hľadiska motorizmu? Nebudú mať nariadenia proti cestovaniu medzi okresmi aj dopad na predaje motocyklov?

Ťažko povedať, v každom prípade predaju motocyklov sa darí, najmä z toho dôvodu, ktorý som už spomínal. Pri permanentnom pobyte doma je nanajvýš nutné si vyvetrať hlavu. A na motocykli Covid nechytíte ani nikoho nenakazíte.

Zaznamenali ste pokles predajov motocyklov za posledný rok alebo naopak ich predaje vzrástli?

Ekonomická situácia z dôvodu pandémie nie je ideálna a mnoho tých, ktorí túžili po novej motorke, si ju nateraz nemôžu dovoliť. Na druhej strane je tu iná skupina ľudí, ktorí možno pôvodne o kúpe motorky nepremýšľali, ale ponorková choroba ich k tomu dohnala. Takže situácia v predaji motoriek je zatiaľ relatívne stabilizovaná.

Ako vidíte budúcnosť značky Honda na Slovensku ako i vo svete z hľadiska predajov automobilov a motocyklov pri pokračovaní celosvetového problému s pandémiou?

To si netrúfam odhadnúť. Spolieham sa na zdravý rozum tých, ktorí manažujú boj s pandémiou. Teda na to, že sa nebavíme o rokoch, ale iba o mesiacoch.

Budúcnosť značky Honda a jej modelov má nateraz jasnú líniu, ktorú nasleduje nie len na Európskom trhu. Prerod hlavných modelov na elektrický či hybridný pohon je v plnom prúde. Veľmi by sme sa však potešili, ak by sa situácia na poli vodíkových automobilov v Európe výrazne zlepšila a vďaka dobudovanej potrebnej infraštruktúre by sme mohli na cestách privítať práve nové modely Honda, jazdiace na palivové články.

Aj v čase pandémie nezabúdajme na psychohygienu a keď už na nás ťažká situácia doľahne, nebojme sa vyvetrať si hlavu jazdou na našej motorke. Ak nám v garáži tento stroj chýba, stačí nahliadnuť do ponuky motocyklov Honda a svojho dvojkolesového miláčika si v nej určite nájdete.

V mene redakcie chceme poďakovať PR manažérovi Honda Motor Europe Ltd., Lubomírovi Konečnému, za rozhovor a prajeme v tejto dobe hlavne pevné zdravie, silné nervy a veľa šťastných kilometrom v sedle dvojkolesovej Hondy.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button