RETRO

Cizeta V16T – Čo mala spoločné s Lamborghini?

Cizeta V16T

V automobilovom svete sa občas objavia značky, ktoré vzniknú, vydajú jeden špecifický model, ktorý pre komerčný neúspech vyrobia v nízkom počte a nakoniec zo scény po krátkom čase miznú. Veľmi často je dôvodom vzniku takejto automobilky i automobilu samotného nesplnený sen. A práve takto sa narodila aj málo známa Cizeta V16T, za ktorej vznikom stoja dvaja muži – konštruktér a hudobník.

Na to, aby Cizeta V16T vznikla boli potrební dvaja páni – konštruktér Claudio Zampolli, zodpovedný za vývoj a hudobník Giorgio Moroder, ktorý do projektu investoval nemalé peniaze a zabezpečil autu potrebnú reklamu.

Karoséria v tvare klinu, plná nekonvenčných riešení!

Značka dostala meno podľa vyslovovania iniciálok mena jej konštruktéra Claudia Zampolliho, ktoré boli CZ čiže Ci-Zeta.

Cizeta V16T bola na autosalóne v Ženeve predstavená v roku 1988 a okrem veľkej a širokej karosérii v tvare klinu odhalila divákom mnoho ďalších zaujímavostí. Napríklad to bolo veko motora, ktoré sa otvára proti smeru jazdy a je uchytené na zadnom nárazníku. Výklopné svetlomety, usporiadané podivne nad sebou sú až štyri, bežne si autá tých čias vystačili s dvomi. Superšporty s motorom uloženým uprostred majú batožinový priestor bežne situovaný v prednej časti vozidla, no Cizeta V16T má batožinový priestor aj v zadnej časti za motorom s objemom až 350 litrov, pričom predný má 250 litrov – celkový objem oboch je teda 600 litrov. Prvé vozidlo v bielej farbe putovalo hneď investorovi projektu – hudobníkovi Giorgiovi Moroderovi. Sériová výroba sa však rozbehla až o tri roky neskôr – v roku 1991.

Autá z pekla: Cizeta-Moroder V16T. Výkon a vzhľad Diabla s kufrom Octavie | Autogratis.skZdroj obrázku: Autográtis.sk

Autá z pekla: Cizeta-Moroder V16T. Výkon a vzhľad Diabla s kufrom Octavie | Autogratis.skZdroj obrázku: Autográtis.sk

Velmi vzácná Cizeta V16T po sultánovi je na prodej - Garáž.czZdroj obrázku: Garáž.cz

Cizeta V16T te koop in een veiling - TopGear NederlandZdroj obrázku: TopGear

    Lamborghini ako darca orgánov?

    Zampollini obľuboval automobily Lamborghini a tak sa rozhodol, že bude jeho Cizeta V16T využívať pod kapotou agregát od tejto značky. Darcom orgánov sa stalo Lamborghini Uracco, ktoré využívalo osemvalec s objemom 3 litre. Cizeta V16T však potrebovala valcov 16, preto sa konštruktéri rozhodli spojiť dva osemvalce z Uracca. Vznikol tak obrovský 6-litrový 16-valcový krátkozdvihový agregát s výkonom 397 kW (540 k). Motor vydoloval tento výkon pri 8000 ot./min.  Cizeta sa vďaka nemu oprela o asfalt krútiacim momentom až 540 Nm, dostupným pri 6000 ot./min.

    Meet the Cizeta V16T, The Supercar that Should Have Been a Lamborghini - autoevolutionZdroj obrázku: Autoevolution.com

    Motor tvoril jednoliaty blok, no kľukové hriadele boli dve. Štyri hlavy valcov, čo znamená osem vačkových hriadeľov a 64 ventilov. Výfukové zvody každej z hláv mali vlastný katalyzátor, čo znamená, že dokopy boli až štyri. Vďaka kráľovskému agregátu dokázala Cizeta V16T vystreliť z 0 na 100 za úžasných 4,5 sekundy. Ručička tachometru sa zastavila až na hodnote 328 km/h. Motor bol spriahnutý s 5-stupňovou prevodovkou od spoločnosti ZF.

    Nekonvenčná, no dokonale vyvážená

    Cizeta V16T vážila plných 1,7 tony, no pozornosť viac pútala šírka vozidla, ktorá bola v najširšom bode pri zadných kolesách 2050 mm. Vďaka šírke bolo možné narvať 16-valec do automobilu priečne za zadné sedadlá. Práve preto je rozloženie hmotnosti ideálne, pretože pozdĺžne umiestnený motor by spôsobil prenesenie väčšej hmotnosti na zadné kolesá. Prevodovka bola taktiež umiestnená priečne a prostredníctvom samosvorného diferenciálu prenášala výkon na široké zadné kolesá.

    V názve modelu písmeno T neznamenalo turbo, ale Transverse, čiže priečne s odkazom na priečne uložený motor.

    Aj napriek tomu, že bola dokonale vyvážená a dostatočne výkonná, nedokázala si vybudovať potrebný komerčný úspech. Nepomáhal ani luxusný kožou obkladaný interiér. Základná cena bola 300 tisíc dolárov, ktorá bola porovnateľná so súdobými konkurentmi, medzi ktoré môžeme zaradiť napr. Ferrari F40 či Lamborghini Diablo. V prvých rokoch výroby sa vyrobilo len pár kusov, pričom číslo neprekročilo jednu cifru. Nakoniec Moroder odstúpil a značka pokračovala už len rekreačnou výrobou v USA. Opäť sa vyrobilo len pár kusov, medzi nim aj verzia Spyder s cenou prekračujúcou 800 tisíc eur, pričom základný typ bol v rekreačnej výrobe za 650 tisíc. Rekreačná výroba na želanie pokračuje prakticky dodnes s podobnými cenami.

    Meet the Cizeta V16T, The Supercar that Should Have Been a Lamborghini - autoevolution

    Zdroj obrázku: Autoevolution.com

    Zdroj titulného obrázku: Motor1.com

    Zdroje: Autográtis.sk, Garáž.cz,

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button