Automobily

Čínske kladivo na Teslu prichádza do Európy! BYD Seal sa objavuje na prvých európskych trhoch

BYD Seal

Aj keď sa môže názov Seal (z angličtiny – tuleň) zdať miestami úsmevný, čínsky elektromobil BYD Seal smiešnym veru vôbec nie je. A hlavne pre Teslu, ktorej začína konkurovať už aj na európskom trhu. Z domovskej krajiny prichádza najskôr na švédsky a neskôr na nemecký trh. Odtiaľ to už bude mať veľmi blízko aj do ostatných krajín, do ktorých sa chystá expandovať už v roku 2023. Ako môže BYD Seal ovplyvniť európske predaje modelov Tesla? Podľa množstva predobjednávok (60 000 za posledné tri mesiace) by to mohlo byť nové “kladivo” na americkú značku.

BYD od roku 2023 možno aj u nás…

Verzie modelu BYD Seal sú rozdelené do nasledujúcich kategórií: Standard Range Elite, Standard Range Premium, Long Range a Long Range Performance.

Ako najväčšiu prednosť chce BYD Seal predstaviť svoju cenu. Keď sa zamyslíme, že dojazdy elektromobilov podobnej kategórie nie sú až také rozdielne, na rade je vždy cena, s ktorou si na svoju stranu dokáže pritiahnuť priaznivcov aj menej známa značka. Základný model BYD Seal by sa mal začať predávať v prepočte za 30 655 eur. Jeho vrcholová verzia bude stáť zhruba 42 000 eur. Oproti modelom Tesla 3, ktorých najslabšie verzie štartujú v Nemecku na sume 49 990 eur je BYD Seal určite oveľa zaujímavejšia voľba, ak majiteľovi naozaj záleží na ekologickej jazde, a nie na nejakej pseudoprestíži, ktorú si predstavuje pri sedení za volantom najlacnejšieho modelu Tesla 3. Čo však BYD Seal za tak nízku cenu svojmu majiteľovi ponúkne?

Verzie modelu BYD Seal sú rozdelené do nasledujúcich kategórií: Standard Range Elite, Standard Range Premium, Long Range a Long Range Performance. V prevedeniach označených ako Standard nájdeme 61,4 kWh akumulátor (základ v Tesla 3 je 60 kWh), vo verziách s označením Long sú to batérie s kapacitou 82,5 kWh. Podľa čínskej metodiky CLTC dokážu modely BYD Seal prejsť na jedno nabitie 700 km. Jediný model Long Range Performance ponúkne o 50 km menší dojazd, kvôli pohonu všetkých štyroch kolies a systémovému výkonu 390 kW. Z nuly na stovku dokáže najvyššia verzia zrýchliť za 3,8 sekundy.

BYD Seal chce Teslu model 3 poraziť aj čo sa týka rozmerov. Jeho dĺžka je vďaka modulárnej platforme e-Platform 3.0 až 4800 mm, čo je o 11 cm viac ako dosahuje model Tesla 3. Okrem väčšej dĺžky ponúkne aj väčší rázvor 2920 mm. Je aj širší 1875 mm a aj vyšší 1460 mm. A ešte raz musíme spomenúť, že BYD Seal  je aj o poznanie lacnejší ako Tesla 3, čo by naozaj mohlo byť kľúčovým faktorom, ktorý by dokázal ovplyvniť európskeho šetrného zákazníka. Uvidíme, ako sa tento automobil uchytí vo Švédsku a v Nemecku. Stadiaľ to bude mať na Slovensko len na skok. Dočkáme sa ho už budúci rok?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button