Automobily

Benzín, plyn aj hybrid! Nová Dacia Jogger pre rodinu i podnikanie

Dacia Jogger

Rumunská automobilka prichádza so zbrusu novým modelom pre rodinu aj podnikanie. Dacia Jogger je nástupcom populárnych MPV-čiek či praktikov Dokker a Logan MCV. Dacia označila Jogger ako svoj štvrtý kľúčový automobil pre budúcnosť. Je to model, ktorý v sebe odvezie až sedem pasažierov a k tomu ponúkne aj slušný batožinový priestor. Dokonca sa povráva, že do roku 2023 by mohla prísť Dacia Jogger aj ako hybrid. Bude nasledovať aj čisto elektrický pohon? Necháme sa prekvapiť.

Najdostupnejší hybrid na trhu…

Okrem solídnej technologickej výbave v oblasti infotainmentu, disponuje Dacia Jogger, vďaka aliančnej platforme CMF-B, aj množstvom asistenčných prvkov.

Dacia Jogger je 4547 mm dlhý, 1784 mm široký a 1632 mm vysoký rodinní automobil, s rázvorom 2897 mm. Vo svojom vnútri odvezie buď päticu pasažierov s batožinovým priestorom 708 litrov, alebo až sedem pasažierov, ktorým poskytne kufor s objemom 565 litrov. V oboch prípadoch je kufor naozaj priestranný. Po sklopení zadných radov sedadiel ponúka nový Jogger priestor na náklad s objemom až 1819 litrov. Tým pádom sa z rodinného automobilu stáva dokonalý partner pre podnikanie. Vďaka vysokovýklopným piatym dverám, ktoré ponúknu pod sebou priestor pre nakladanie až 2012 mm, je Dacia Jogger naozaj praktickým pomocníkom. Okrem solídneho batožinového priestoru nový Jogger ponúkne aj ďalších 24 litrov odkladacích priestorov v kabíne.

Ak by sme sa pozreli na konkurenčné modely, ktoré dostali k základnej verzii aj efektné oplastovanie a vyššiu svetlú výšku, mohli by sme Jogger nazvať aj takým Loganom MCV Cross, Scout či All-road. Dacia však nešla touto cestou a z oplastovaného zvýšeného Joggera, so svetlou výškou 200 mm, spravila samostatný a jedinečný model. Dizajn je športovejší v porovnaní s momentálnou ponukou rodinných modelov Dacia. LED-diódové predné svetlomety dostali nový podpis v tvare písmena “Y”. Podobný podpis nosia aj ostatní najnovší súrodenci z rodiny kľúčových modelov. Zaujímavosťou nového modelu sú napríklad aj puklice Flex Wheel, ktoré dokážu plechový disk zakryť tak, že si na prvý pohľad budete myslieť, že sa pozeráte na hliníkové disky.

Interiér Dacie Jogger je veľmi podobný so súrodeneckým modelom Sandero. Nie je to vôbec na škodu. Sandero dostalo už bez tak na túto triedu veľmi obstojný interiér a Jogger pokračuje v tomto trende. Dekory palubovky či infotainment sú rovnaké, tak ako aj manuálne ovládanie ohrevu či klimatizácie, ako aj ďalších základných funkcií, na ktoré sú šoféri zvyknutí. Pripojiteľnosť infotainmentu so smartfónmi je dokonalá vďaka rozhraniam Apple CarPlay a Android Auto. Nechýba samozrejme ani Bluetooth. Okrem solídnej technologickej výbave v oblasti infotainmentu, disponuje Dacia Jogger, vďaka aliančnej platforme CMF-B, aj množstvom asistenčných prvkov, ktoré ju robia ešte bezpečnejšou. Nechýbajú systémy núdzového brzdenia, monitorovania mŕtveho uhla či parkovacieho asistenta a asistenta rozjazdu do kopca.

Pod kapotou nového rodinného modelu Dacia Jogger bude na začiatku predaja pracovať prepĺňaný zážihový litrový trojvalec TCE 110 s výkonom 110 koní a krútiacim momentom 200 Nm. Už teraz môžeme konštatovať, že pri plnom naložení automobilu so siedmimi pasažiermi sa bude trápiť tak, ako sa trápia aj jeho alianční súrodenci. Trojvalce pre takýto typ automobilu jednoducho nie sú tým správnym motorom. Trojvalec je spojený s so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá posiela výkon na predný pár kolies. Hoci Dacia tvrdí, že agregát bude vďaka ľahkému hliníkovému bloku, filtru pevných častíc či variabilnému časovaniu valcov bude znižovať emisie CO2, akurát je tu aj druhá strana mince. Spotreba bude pri tomto modeli určite oveľa vyššia, ako udáva výrobca. Týmpádom sa spracuje v motore viac paliva a to vyprodukuje viac emisií, ako bude napísané na papieri. Štvorvalec s normálnym objemom by bol v tomto prípade oveľa ekologickejší.

Ďalšou ranou pracovného i rodinného modelu Dacia Jogger je, že dieselový motor sa pod jeho kapotu s najväčšou pravdepodobnosťou nenasťahuje. Dacia však uvažuje o hybride, čo by mohla byť najschodnejšia ekologická cesta. Hybridný Jogger by mal byť cenovo najdostupnejším hybridom na trhu. Hybrid by pracoval s 1,6 litrovým atmosférickým štvorvalcom a dvojicou elektromotorov. Dostane akumulátor s kapacitou len 1,2 kWh. Jeho kapacita by mala vydržať až na 80% jazdných manévrov v meste. To znamená na rozbehy, brzdenia, pohýnanie v kolóne a podobne. Okrem benzínového trojvalca chystá Dacia aj pohon na plyn. Prevedenie Eco-G 100 je továrenskou LPG nadstavbou na spaľovací motor. Veľa informácií o ňom zatiaľ Dacia neposkytla no vieme, že výkon plynového pohonu by mohol byť 100 koní ako pri modeli Sandero. Dacia Jogger na plyn dostane dve nádrže. Jednu 50 litrovú na benzín a druhú 40 litrovú na LPG. Dojazd by pri oboch plných nádržiach mohol byť až 1000 kilometrov. Dacia tvrdí, že emisie plynovej verzie Joggera by mali byť o 10% nižšie. Prvé exempláre by sa k prvým zákazníkom mali dostať už vo februári budúceho roka.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button