Automobily

Audi RS 6 Avant GT prichádza na scénu! K dispozícii bude obmedzený počet exemplárov

Audi RS 6 Avant GT

Aktuálna generácia modelu Audi RS 6 Avant pomaly vstupuje do poslednej fázy svojho života. To je aj dôvod, prečo na cesty prichádza ultimátne kombi z Böllinger Höfe a Neckarsulmu. Jeho názov je Audi RS 6 Avant GT. V striktne limitovanej edícii s väčším výkonom si ho bude môcť dopriať niekoľko vyvolených za výraznú šesťcifernú cenu.

Audi inšpirované legendárnym pretekárskym quattrom…

Audi Sport GmbH po prvý raz používa nielen úplne novú kapotu, ale po prvýkrát používa na výrobu tohto komponentu aj karbón.

Myšlienka Audi RS 6 Avant GT vychádza z konceptu či študentského projektu RS 6 GTO z roku 2020. Dvanásť stážistov pracovalo na projekte šesť mesiacov s podporou Audi Design. Inšpiráciu našli predovšetkým v legendárnom pretekárskom aute Audi 90 quattro IMSA GTO z roku 1989.

Nové Audi RS 6 Avant GT sa od svojich bratov odlišuje ešte pôsobivejším vzhľadom, ktorý vychádza z konceptu RS 6 GTO. Výrazná predná časť jednoznačne vychádza z konceptu RS 6 GTO. Karoséria a prívody vzduchu sú kompletne lakované čiernou farbou s vysokým leskom. Vďaka tomu pôsobí auto ešte nižšie a širšie.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vertikálne lamely v prednom nárazníku, nová mriežka nasávania vzduchu a výkonný predný splitter integrovaný do nárazníka podporujú ostrejší vzhľad. Audi Sport GmbH po prvý raz používa nielen úplne novú kapotu, ale po prvýkrát používa na výrobu tohto komponentu aj karbón. V priebehu neštandardného lakovania je karbón tejto prepracovanej kapoty vizuálne zvýraznený a pôsobivo orámovaný farbou vozidla. Vďaka integrovaným výstupom vzduchu za veľkými 22-palcovými kolesami sa znižuje protitlak v podbehu kolesa a je zabezpečené lepšie chladenie bŕzd. Blatníky, v ktorých sú umiestnené veľké kolesá, sú, podobne ako kapota, prvýkrát celé z karbónu.

Bočnú časť definujú rozšírené prahy a kryty vonkajších spätných zrkadiel z lesklého karbónu, ako aj 22-palcové kolesá so 6-ramenným dizajnom, ktoré sú určené výhradne pre RS 6 Avant GT. Vzadu je čierny nápis „RS 6 GT“, okrem toho sú tu dvere batožinového priestoru špeciálne prispôsobené dizajnu s vizuálne zníženou nakladacou hranou. Difúzor prúdiaceho vzduchu s deflektorom umiestneným vertikálne v strede zadnej časti napomáha autu vyzerať výrazne širšie spolu s dvojitým krídlom, ktoré čerpá inšpiráciu z motoršportu. Toto bolo prevzaté takmer identicky z koncepčného vozidla študentov. Prvýkrát v histórii modelu Audi RS 6 Avant boli odstránené strešné lyžiny, aby sa vytvorila ešte plochejšia, športovejšia silueta.

Pre RS 6 Avant GT si zákazníci môžu na želanie vybrať exkluzívnu vizáž v dvoch farebných variantoch. Prvú v spojení s lakom v bielej farbe Arkona, ktorá kombinuje tradičné farby Audi Sport: čiernu, sivú a červenú. Tieto farby nesú aj typové symboly vpredu a vzadu. V spojení s touto kombináciou sú kolesá v 6-ramennom prevedení vždy vyhotovené v bielom vysokom lesku.

Alternatívne je fólia dostupná v čiernej a šedej farbe s povrchovou úpravou v sivej Nardo alebo čiernej farbe Mythos. K tomu Audi Sport GmbH ponúka plne frézované kolesá vo vysokolesklej čiernej alebo matnej čiernej farbe. Štyri krúžky v jednoduchom ráme a dverách batožinového priestoru, ako aj označenia modelu sú štandardne nalakované čiernou farbou. Ako farby exteriéru sú k dispozícii nasledujúce laky: biela Arkona, šedá Nardo, šedá metalíza Chronos, hnedá metalíza Madeira a čierna metalíza Mythos.

Čierny interiér umocňujú početné akcenty v exkluzívnej farebnej kombinácii a dvojité prešívanie v červenej a medenej farbe. Týka sa to venca volantu, bočnej časti stredovej konzoly, stredovej lakťovej opierky, lakťových opierok dverí a koberčekov s logom „RS 6 GT“. Okrem toho túto farebnú schému preberajú aj nové škrupinové sedadlá RS v kombinácii koža-Dinamica a s nápisom „RS 6 GT“ priamo pod opierkou hlavy. Voštinové prešívanie v strede sedu sa leskne v expresne červenej farbe, zatiaľ čo vonkajší šev je medený.

Lakťové opierky dverí, prístrojová doska, stredová konzola vrátane bočných panelov a prahov dverí sú pokryté čiernym mikrovláknom Dinamica a ozdobné vložky sú pokryté sýto čiernym mikrovláknom Dinamica. Ozdobné vložky sú voliteľne dostupné aj v štruktúre uhlíkového vlákna. Veľmi pekným detailom vnútra auta je postupné číslovanie modelov od 1 do 660 na stredovej konzole.

Výkon nového RS 6 Avant GT je 463 kW (630 k) a jeho maximálny krútiaci moment je 850 Nm. Tomu zodpovedá nárast o 22 kW (30 k) a 50 Nm v porovnaní so základným modelom RS 6 Avant. Novinka šprintuje z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy, čo je zlepšenie o 0,3 sekundy v porovnaní s RS 6 Avant. GT zrýchli na 200 km/h z pokoja len za 11,5 sekundy, čo je o 1,5 sekundy rýchlejšie ako RS 6 Avant. Najvyššia rýchlosť končí na 305 km/h a auto do stavu pokoja znova dostane keramický brzdový systém RS.

Výkon štvorlitrového motora TFSI sa prenáša na stály pohon všetkých kolies quattro prostredníctvom štandardnej osemstupňovej prevodovky tiptronic s optimalizovaným časovaním radenia. Audi RS 6 Avant GT sa rovnako ako RS 6 Avant performance spolieha na najnovší vývojový stupeň samosvorného stredového diferenciálu. Podľa Audi je mimoriadne ľahký a kompaktný a rozdeľuje hnacie sily medzi prednú a zadnú nápravu v pomere 40:60.

Ak dôjde k preklzávaniu, viac krútiaceho momentu automaticky ide na nápravu s lepšou trakciou – až 70 percent prúdi dopredu a až 85 percent dozadu. Upravený stredový diferenciál zlepšuje jazdnú dynamiku, zaisťuje citeľne presnejšie správanie v zákrutách a umožňuje vozidlu menšie nedotáčavosť, najmä na výkonostnom limite.

Aby sa tento špeciálny model odlišoval od ostatných modelov RS, športový diferenciál quattro na zadnej náprave bol vyladený špeciálne pre RS 6 Avant GT. Nové parametre sa zameriavajú na väčšiu agilitu a dôraz na zadnú časť v jazdnom režime Dynamic. Prvýkrát a len pre GT je štandardne použité coilover odpruženie. Nastavuje polohu o desať milimetrov nižšie ako na RS 6 Avant, je manuálne nastaviteľný a ponúka optimálny rozptyl medzi dynamikou a komfortom.

Vyššia tuhosť pruženia, ako aj tlmiče nastaviteľné v troch smeroch a tuhšie stabilizátory zaisťujú menší valivý odpor a tým výrazne zvyšujú pôžitok z jazdy. Súvisiace nástroje a príslušné možnosti na individuálne nastavenie sú voliteľné pomocou infotainmentu a tlačidiel na palube. Na želanie majú zákazníci možnosť objednať si športový podvozok RS plus s dynamickou kontrolou jazdy (DRC) alebo adaptívny vzduchový podvozok RS. S cieľom preniesť optimálnu jazdnú dynamiku na vozovku sú použité ako obutie vysokovýkonné pneumatiky Continental Sport Contact 7 s rozmerom 285/30 R22.

Zvláštnosť nového modelu s označením GT je, že rovnako ako bežné Audi RS 6 Avant nie je kompletne zmontované na výrobnej linke v Neckarsulme. Po stavbe karosérie a lakovaní idú modely z limitovanej 660-tkovej edície do neďalekého Böllinger Höfe. Finálnu montáž vykonáva v priebehu jedného dňa sedem skúsených zamestnancov na troch montážnych staniciach zriadených špeciálne pre tento exkluzívny špeciálny model.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button