Motocykle

Aston Martin a Brough Superior pripravili nádherný brutálny okruhový stroj AMB 001 Pro

AMB 001 Pro

Keď sa spoja kvalitné a dizajnovo úžasné značky do spolupráce, výsledok nemôže byť zlý. Rovnako hodnotíme aj spoluprácu automobilky Aston Martin a kedysi britskou, no dnes už francúzskou, značkou vyrábajúcou motocykle, kedysi nazývané aj Rolls-Royce-ami medzi motorkami, spoločnosťou Brough Superior. Britský zmysel pre rýchlosť a individualitu a francúzske oko pre dizajn spôsobili ošiaľ na scéne s okruhovými špeciálmi pre bohatých. Spoločný model AMB 001 Pro je brutálnym, nádherným, uhlíkovými vláknami poprepletaným, dvojkolesovým supervýkonným okruhovým strojom, ktorý by chcel mať vo svojej garáži každý zberateľ i nadšenec.

AMB už má na svedomí jeden zaujímavý špeciál…

Okrem agresívnejšieho dizajnu ponúkne AMB 001 Pro aj vyšší výkon. A to až o štvrtinu oproti modelu AMB 001.

Spolupráca značiek nezačala včera a ani pred mesiacom. Na svojom prvom stroji pracovali spoločne tak Aston Martin ako aj Brough Superior už v roku 2019, kedy svetlo sveta uzrel spoločný projekt s názvom AMB 001. Verzia Pro je tak jeho nasledovníkom a môžeme povedať že aj vylepšenou verziou. Dizajn nového konceptu motocyklu AMB 001 Pro nadväzuje na svojho predchodcu, ktorého verejnosť mohla obdivovať na výstave EICMA v Miláne. Dizajnovo vychádzal z modelu Aston Martin Valkyrie a túto predlohu zachovali dizajnéri aj pri verzii Pro. Pri tohtoročnej novinke môžeme však badať ešte agresívnejšie krivky a ešte aerodynamickejšie časti kapotáže.

Okrem agresívnejšieho dizajnu ponúkne AMB 001 Pro aj vyšší výkon. A to až o štvrtinu oproti modelu AMB 001. Motocykel je poháňaný vidlicovým dvojvalcom s hliníkovým blokom, ktorého objem je jeden liter (1000 cm3). Dokáže zo seba vytlačiť výkon 228 koní. Vodou chladený agregát spolupracuje so šesťstupňovou prevodovkou. S hmotnosťou 175 kilo (bez náplní) je tak model MBA 001 Pro skutočnou raketou. Časti kapoty sú odeté do pretekárskej zelenej farby Aston Martin Verdant, ktorá je kombinovaná so svetlejšou zelenou Photon Lime. Spod zelených nástrekov vykúkajú obnažené matné uhlíkové vlákna.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Výroba motocykla MBA 001 Pro bude limitovaná na 88 kusov a bude sa odohrávať vo francúzskej fabrike spoločnosti Brough Superior, kde budú motocykle ručne skladať odborne vyškolení konštruktéri. K prvým zákazníkom sa unikátne stroje dostanú koncom budúceho roka. A koľko bude stáť tento dvojkolesový darček pod stromček? Bez dane to bude 148 900 eur. Dobre si teda premyslite, či si kúpite radšej byt, alebo investujete do tohto britsko-francúzskeho dvojkolesového klenotu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button