Automobily

Alfa Romeo ukazuje nový model 33 Stradale v kráľovskej modrej

Alfa Romeo 33 Stradale

Číslo 33 hrá vo vesmíre Alfa Romeo veľkú úlohu. V roku 1933 slávila tradičná talianska značka víťazstvá okrem iného na 24-hodinových pretekoch v Le Mans a Mille Miglia. Športové auto Alfa Romeo 33 Stradale, predstavené v roku 1967, je jedným z najkrajších kupé všetkých čias. S technicky príbuzným pretekárskym autom Tipo 33 získala Alfa Romeo okrem iného dva tituly majstra sveta. A neskorší sériovo vyrábaný model 33 sa od roku 1983 stal jedným z najpredávanejších vozidiel v histórii Alfy Romeo s takmer miliónom vyrobených kusov.

Alfa Romeo a mágia čísla 33…

Minulý rok značka zvýšila globálne predajné výsledky o 33 percent v porovnaní s rokom 2022.

V roku 2023 pokračovala tradičná talianska značka v tomto príbehu. Nový superšportiak Alfa Romeo 33 Stradale je poctou rovnomennému kupé zo 60. rokov minulého storočia. Vysoko prispôsobené dvojmiestne vozidlo, vyrobené len v 33 kusoch, podčiarkuje jedinečnú odbornosť značky v oblasti štýlu a zážitku z jazdy.

Číslo 33 má význam aj v aktuálnej výročnej správe Alfy Romeo. Minulý rok značka zvýšila globálne predajné výsledky o 33 percent v porovnaní s rokom 2022. Centro Stile Alfa Romeo v premiére predstavuje exkluzívne fotografie Alfy Romeo 33 Stradale v mimoriadnej kráľovskej modrej farbe. Z necelej desiatky historických vozidiel Alfa Romeo 33 Stradale vyrobených v cestných verziách bola len jedna natretá kráľovskou modrou farbou. Pre súčasného nástupcu je „Blu Reale“ tiež jednou z troch továrenských možností popri červených odtieňoch Rosso Alfa a Rosso Villa d’Este.

Budúci majitelia superšportiaka, ktorý sa vyrába v malých sériách, majú na výber aj dva technologicky úplne odlišné varianty pohonu. Spaľovacia verzia využíva motor V6 biturbo s výkonom 456 kW (620 k), ktorý poháňa zadné kolesá. S novovyvinutým čisto elektrickým pohonom je systémový výkon 552 kW (ekvivalent 750 k), ktorý sa prenáša na všetky štyri kolesá. Číslo 33 sa objavuje aj v technických údajoch Alfy Romeo 33 Stradale. Maximálna rýchlosť kupé je 333 km/h.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button