Automobily

60 rokov Jamesa Bonda s limitovanou edíciou Land Rover Defender

Land Rover Defender 60 years 007

Kultová postava britského agenta 007 slávi 60 rokov. Hoci sa prvá kniha spisovateľa Iana Fleminga, Casino Royale, odpublikovala verejne až v roku 1953, jej prvotinu vydal Fleming už o rok skôr. Land Rover si túto udalosť chce pripomenúť účasťou špeciálne upraveného modelu Defender 90 v pretekoch zaradených do šampionátu Bowler Defender Challenge 2022. Vyzerá naozaj dobre a ani sám James Bond by sa nemusel hanbiť jazdiť za jeho volantom. Chýbali by mu však rôzne výbušné “hračičky”.

Land Rover je súčasťou bondoviek od roku 1983…

Nový bondovský jubilejný Defender je na prvý pohľad rozoznateľný, vďaka čierno-zlatému farebnému prevedeniu, na ktorom nechýba veľká šesťdesiatka a logo 007.

Oslavná verzia modelu Land Rover Defender 90 P300, ktorú jej stvoritelia nazvali Bond Defender, dostala prepĺňaný zážihový štvorvalec s objemom dvoch litrov, ktorý v štandarde ponúkne výkon 221 kW. Oproti bežnej “civilnej” verzii sa líši hlavne vďaka svojej bezpečnostnej klietke, výkonnejším chladením motora a prevodovky, ako aj športovým výfukom či novým strešným spojlerom. Novinkou sú aj 18-palcové kolesá Bowler s terénnymi pneumatikami. Nechýba ani špeciálne odpruženie či pomocné rámy, ako aj nové pružiny či nové horné zavesenie tlmičov, ktoré poskytne väčšiu tuhosť.

Nový bondovský jubilejný Defender je nápaditý a na prvý pohľad hneď rozoznateľný, vďaka charakteristickému čierno-zlatému farebnému prevedeniu, na ktorom nechýba veľká šesťdesiatka a logo 007. 007-ičku nájdeme tak na bokoch auta, ako aj na streche. Za volant upraveného pretekárskeho automobilu sa v prvých pretekoch, 26.3.2022, posadil jazdec Mark Higgins, trojnásobný víťaz britského šampionátu rallye a kaskadér, ktorý sa zúčastnil nakrúcania niekoľkých bondoviek, konkrétne Quantum of Solace, Skyfall, Spectre a No Time To Die. Jeho spolujazdkyňou bola Claire Williams. A ako sa im v pretekoch darilo? Tak, ako sa na správnych bondovských jazdcov patrí. Jednoznačne preteky ovládli a už sa aj chystajú na ďalší z pretekov seriálu 2022 Bowler Defender Challenge.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button