AutomobilyRETRO

3 unikátne exempláre! Pocta najstaršiemu zachovanému vozu britskej značky

Aston Martin Vantage Roadster

Najnovší výtvor britskej obľúbenej značky Jamesa Bonda, Aston Martin, je pocta najstaršiemu zachovanému súrodencovi, modelu M3 z roku 1921. Meno historického modelu A3 hovorí o niekdajšom modeli takmer všetko. Bol tretím Aston Martinom v poradí, ktorá automobilka vyrobila. Aston Martin A3 bol vyrobený len v piatich exemplároch. Dnes jeden z týchto modelov vlastní organizácie Aston Martin Heritage Trust. Len prednedávnom prešiel dôkladnou renováciou a dnes oslavuje 100 rokov od svojho vyrobenia. Na jeho počesť sa britská značka rozhodla vyrobiť limitovanú edíciu modelu Aston Martin Vantage Roadster. Má byť poctou najstaršiemu zachovanému stroju britskej športovej značky Aston Martin.

Po 100 rokoch kompletná renovácia…

Aston Martin sa rozhodlo na počesť a oslavu storočnice historického stroja A3 vyrobiť len 3 exempláre modelu Aston Martin Vantage Roadster.

Najstarší dochovaný automobil Aston Martin A3 pod kapotou ukrýval 1,5 litrový štvorvalec s výkonom 11 koní. Vďaka tomuto motoru mohol ísť maximálnou rýchlosťou 136 km/h čo bolo pred sto rokmi naozaj fenomenálne. Túto rýchlosť sa mu podarilo dosiahnuť na okruhu Brooklands. Vďaka svojej sile, rýchlosti a prevedeniu mal veľký potenciál zažiariť v rôznych automobilových súťažiach. Svoj potenciál aj využil hneď v niekoľkých pretekoch.

Na počesť modelu Aston Martin A4 z roku 1921 a jeho storočného výročia sa predstavenstvo britskej značky rozhodlo postaviť model, ktorý by vzdal hold svojmu najstaršiemu “žijúcemu” súrodencovi. Ako najlepší model pre limitovanú oslavnú edíciu zvolili Aston Martin Vantage Roadster. Na starosť si ho vzala divízia Q. Dizajn limitovaného modelu preberá rôzne prvky práve z modelu A3. Napríklad predná maska dostala výplň a okraje, ktoré pripomínajú práve masku historického modelu. Ďalším zaujímavým prvkom je kožený remienok na predných blatníkoch. Brzdové strmene sa odeli do bronzovej farby. Nádherne kontrastujú s 20-palcovými čiernymi diskami.

Interiér je exkluzívny. Nájdeme v ňom perforované sedadlá z tej najjemnejšej kože s bronzovým prešívaním. Samozrejme nesmú chýbať ani špeciálne plakety, logá či mosadzné ovládacie prvky automobilu. Nádhera. Vedenie britskej značky Aston Martin sa rozhodlo na počesť a oslavu storočnice historického stroja A3 vyrobiť len 3 exempláre modelu Aston Martin Vantage Roadster. Ich cena známa nie je, ale žiadne lacné hračky nečakáme. Srdcom striktne limitovanej edície britského športiaka bude štvorlitrový, dvomi turbami dopovaný, osemvalec s výkonom 510 koní a krútiacim momentom 685 Nm. Silu na zadný pár kolies bude prenášať osemstupňový automat od značky ZF.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button