Automobily

Veľké prekvapenie! Alfa Romeo mení názov nového modelu Milano

Alfa Romeo Junior

Vo svojej podstate nevýrazné meno – Milano, talianske slovo pre mesto Miláno. Také meno dostala nová malaá mestská Alfa. A aj napriek takto neofenzívnemu, nehanlivému, doslova národnému názvu, tak pomenovaná malá Alfa, spôsobila v Taliansku veľa problémov. Preto je tento automobil teraz znovu prekrstený. Z modelu Milano sa stáva Junior. Bez srandy! Značka takýmto spôsobom reaguje na obvinenia talianskeho ministra pre hospodársky rozvoj Adolfa Ursa. Politik Fratelli d’Italia obvinil skupinu Stellantis z klamania zákazníkov tým, že pomenoval auto vyrobené v Poľsku po talianskom meste. V podstate by sme to mohli prirovnať k parmskej šunke zo Sliezska.

Vláda spravila značke Alfa Romeo nechtiac obrovskú reklamu…

Auto s názvom Milano sa v Poľsku vyrábať jednoducho nedá. To zakazuje taliansky zákon zavedený v roku 2003.

Značka preto urobila historické rozhodnutie: „podporovať klímu pokoja“, nové auto sa odteraz bude volať „Alfa Romeo Junior“. Malé talianske auto, ktoré ešte ani nevyšlo na cesty, má už skrátka za sebou pohnutú históriu.

Auto s názvom Milano sa v Poľsku vyrábať jednoducho nedá. To zakazuje taliansky zákon zavedený v roku 2003, ktorý uvádza, že sa nesmú poskytovať žiadne informácie, ktoré by spotrebiteľov zavádzali. (Otázkou je len to, čo značka Ferrero robí s piemontskou čerešňou, ktorá ani neexistuje…) „Sú to zavádzajúce tvrdenia, ktoré sú výslovne spojené so zemepisnými označeniami,“ znie obvinenie ministra po nahliadnutí do jeho prezentácie.

Predstavenstvo značky Alfa Romeo sa však rozhodlo, že komentáre ministra nebude hneď komentovať a pravdepodobne prehodnotí svoje ďalšie kroky. Narýchlo bola zvolaná tlačová konferencia, na ktorej sa slova ujal samotný generálny riaditeľ Jean-Philippe Imparato a povedal:

” Rozhodli sme sa zmeniť názov, aj keď vieme, že to nie sme povinní urobiť, pretože chceme zachovať pozitívne emócie, ktoré naše produkty vždy vyvolávali, a vyhnúť sa akejkoľvek kontroverzii. ”

Imparato a jeho ľudia by ešte chceli pre dovysvetlenie k celej situácii zdôrazniť štyri body:

  • názov auta neuvádza žiadny údaj o jeho geografickom pôvode
  • existuje presné označenie poľského pôvodu vozidla
  • Alfa Romeo Milano je navrhnuté, skonštruované, testované a schválené v Taliansku
  • názov je vyjadrením súhlasu s historickou tradíciou a kultúrou Alfy Romeo.
„Názov Milano bol vybraný ako pocta mestu, kde všetko vzniklo v roku 1910,“ dodáva Imparato.

Šéf Alfy tiež samoľúbo ďakuje talianskej vláde: „Pozornosť, ktorú sme v posledných dňoch získali nášmu novému ‚športovému kompaktu‘, je veľmi vzrušujúca, pretože sme na jeho online konfigurátore zaznamenali bezprecedentný počet návštev, čo spôsobilo, že web padol na niekoľko hodín.“

Koniec koncov, nový názov „Junior“ má tiež veľa spoločného s Alfou Romeo, najmä preto, že bol tiež na užšom výbere pri zvolei mena Milano. Po úspechu Giulie a jej verzie kupé Giulia Sprint GT, ktorú navrhol Giugiaro pre Bertoneho, Alfa Romeo oslovila mladšie publikum, ktoré hľadalo brilantné, exkluzívne auto bez nadmerných nákupných a prevádzkových nákladov.

26. septembra 1966 sa v Balocco predstavil model GT 1300 Junior. Pod plechom bol motor s dvojitou vačkou s objemom 1 290 cm3 a výkonom 89 koní, ktorý modelu poskytoval takú silu, aby auto mohlo jazdiž rýchlosťou viac ako 170 km/h, čo bolo len mierne pod úrovňou 1600-ky. S viac ako 92 000 predanými kusmi sa GT 1300 Junior rýchlo stal bestsellerom v modelovom rade. Zvládne to aj nový model Milano…prepáčte…Junior?

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button