Automobily

Toto divoké Audi R8 GT2 je plnohodnotné pretekárske auto za takmer 600 000 eur určené na cesty

ABT Audi R8 XGT

Audi sa lúči s modelom R8 v prevedení GT RWD obmedzeným na jedinečných 333 kusov vo verzii kupé. Ak táto špeciálna edícia nie je dosť divoká, tak nemecký tuningová spoločnosť ABT Sportsline vyvinula skutočne bláznivú verziu tohto superšportu. Zoznámte sa s verziou ABT R8 XGT, v podstate pretekárskym autom na cesty, pretože má tvar pouličného modelu R8 GT2. Efektívne predlžuje životný cyklus atmosférického stroja. Audi dodáv nemeckej tuningovej spoločnosti 99 podvozkov či teda znamená, že ABT vytvorí limitovanú edíciu 99 kusov pretekárskeho stroja na použitie v bežnej premávke.

Podobne ako Audi R8 GT RWD, aj model označený ako ABT XGT smeruje výkon V1ky výhradne na zadné kolesá. Má však väčší výkon, pretože desaťvalcový motor 5.2 FSI bol nastavený na 630 koní, zatiaľ čo labutia pieseň značky Audi pre toto športové auto má „iba“ 612 koní. Vypustením ospevovaného quattra a veľkorysému využitiu uhlíkových vlákien sa hmotnosť udržala na pozoruhodne nízkej úrovni len 1 400 kg. To je o 170 kg menej ako pri modeli Audi R8 GT RWD.

Škoda, že Audi R8 končí…

Zámerom ABT bolo urobiť pretekárske auto legálne na použitie na bežných cestách.

ABT vysvetľuje, že vývoj modelu ABT R8 XGT potreboval až dva roky na schválenie projektu nadriadenými. Divokej R8-ičke muselo individuálne rozsvietiť zelenú až 40 ľudí. Bolo povedané, že to nie je superauto upravené tak, aby vyzeralo ako pretekárske auto, ale skutočné pretekárske auto s poznávacou značkou. “Od modelu Audi R8 LMS GT2 sa líši len okrajovo“ a každé vozidlo bude jedinečné tým, že si ho majitelia budú môcť plne prispôsobiť podľa svojich predstáv.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Môžeme s istotou povedať, že ide o skutočnú pretekársku verziu, keď nazriete do odizolovanej kabíny, kde sa nachádza plná ochranná klietka a rovnaký volant ako v skutočnom pretekárskom aute GT2. Zámerom bolo urobiť z neho auto legálne na použitie na bežných cestách. ABT pridal centrálne zamykanie, spätnú kameru a ručnú brzdu spolu s inštaláciou bežného digitálneho prístrojového panelu. Z rovnakého dôvodu sú teraz v upravenom ovládacom paneli ovládače klimatizácie, smerovky, či elektricky nastaviteľné zrkadlá.

Okrem toho boli vykonané vylepšenia tepelného manažmentu, softvéru, brzdového a palivového systému, ale bez toho, aby sa odklonili od stroja GT2. Samozrejme, musí tu byť prítomný aj iný výfukový systém, ktorý spĺňa potrebné emisné predpisy, aby bol vhodný na bežné cesty. Dodatočné zmeny boli vykonané aj na dodržanie hladín hluku. V závislosti od uhla naklonenia obrovského zadného krídla je maximálna rýchlosť modelu 310 km/h.

ABT ponúka divoký model XGT v štyroch štandardných farbách, ale môžete si samozrejme požiadať, aby vám nalakovali auto v inom odtieni. Predstavivosti sa medze nekladú. Brutálne upravené ABT R8 jazdí na 19-palcových predných a 20-palcových zadných kovaných kolesách s obutými pneumatikami Pirelli P Zero Trofeo R a je vybavený 83-litrovou palivovou nádržou. A aká je jeho cena? Presne 598 000 eur. Máte záujem?

ABT je viac než len tuner, ktorý má slabosť pre modely značky Audi. Nemecká spoločnosť od roku 2000 súťažila vo viac ako 300 pretekoch v DTM. Vyhrala desiatky pretekov a má viac ako 250 umiestnení na stupňoch víťazov. V roku 2024 sa ABT spojí s Audi a Red Bull, aby postavili dvojicu pretekárskych áut R8 LMS GT3 evo II v pretekoch DTM. My samozrejme držíme palce!

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button