Automobily

Elektrická bugina Callum Skye vás odvezie kamkoľvek a dosiahne rýchlosť 100 km/h za 4 sekundy

Callum Skye

Krátko po odchode z Jaguaru založil Ian Callum nezávislú agentúru pre automobilový a produktový dizajn s názvom Callum. Firma so sídlom v Spojenom kráľovstve teraz rozširuje svoje operácie o svoj prvý produkt, ktorý je navrhnutý a skonštruovaný úplne interne. Mldel Callum Skye je terénne elektrické vozidlo, ktoré spoločnosť popisuje ako stroj, ktorý vás môže odviezť kamkoľvek bez vypúšťania škodlivých plynov.

Skye ponúka charakteristické usporiadanie sedadiel 2+2 v rafinovanej a plne uzavretej kabíne a môže sa pochváliť sofistikovaným a trochu modernistickým dizajnovým jazykom. Vozidlo má veľké sklá pre lepšiu viditeľnosť a priestrannejšiu atmosféru v interiéri a dokonca aj spodné časti dverí majú sklenené výplne. Dobrodružná elektrická buggyna je dlhá asi 3990 mm, čo znamená, že sa nejedná o žiadneho hračkárskeho drobca, ale o suverénne terénne vozidlo.

Callum ešte nezačal so skutočnými testami stroja…

Bugina používa 42-kWh batériu, ktorá má odhadovaný dojazd zhruba 270 km.

Pri dĺžke štyroch metrov má Callum Skye dramatické proporcie a výstižnú exteriérovú estetiku poháňanú jeho schopnosťami. Bol navrhnutý tak, aby prekonal očakávania: minimálna hmotnosť, maximálna kapacita – výnimočne použiteľný s dôrazom na absolútnu radosť z jazdy,“ vysvetľuje Ian Callum.

Spoločnosť sľubuje výnimočné terénne schopnosti. Momentálne nie je známych veľa technických detailov, no vozidlo jazdí na odolnom podvozku s priestorovým rámom a odpružením so zameraním na predbiehanie na cestách a iné terénne výzvy. Callum je tiež skúpy na hnacie ústrojenstvo, keďže všetko, o čo sa zatiaľ musí podeliť, je to, že bugina používa 42-kWh batériu, ktorá má odhadovaný dojazd zhruba 270 km. Firma sľubuje nabitie z „prázdneho na plný akumulátor“ za menej ako desať minút.

Suchá hmotnosť modelu Skye je odhadnutá na 1 150 kg a Callum odhaduje, že šprint z 0 na 100 km/h bude trvať menej ako štyri sekundy. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne ďalšie podrobnosti o výkone a súdiac podľa doteraz zdieľaných informácií a obrázkov, Callum pravdepodobne ešte nezačal so skutočnými testami stroja na ceste. Nehovorí sa ani o cenách a dostupnosti a spoločnosť len pozýva zainteresovaných zákazníkov, aby zaregistrovali svoj záujem na ich vyhradenej webovej stránke.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button