TEST: Honda NC750X (2025) – Nový ocenený dizajn univerzálnej motorky a praktické vylepšenia
TEST: Honda NC750X (2025) DCT
Univerzálna motorka Honda NC750X pre modelový rok 2025 ešte len prednedávnom dostala prestížne ocenenie Red Dot Award a už sme si ju aj rovno zaparkovali do našej redakčnej garáže. Jej dizajn síce osovil odbornú porotu, no získal si aj naše srdcia? Testovací model sme dostali s dvojspojkovou automatickou prevodovkou, z čoho sme mali zo začiatku miernu neistotu, ako sa bude pri jazde správať. Na naše prekvapenie, DCT-čko pracovalo veľmi príjemne avšak hlavne v režime Sport. Pri ostatných jazdných módoch sa snažilo v mene čo najväčšej úspory benzínu preraďovať do vyšších stupňov čo najrýchlejšie. Aké boli naše dojmy a pocity z jazdy v sedle Hondy NC750X, ako sa motorka zmenila oproti minulej verzii a hlavne, ako sa správal už skorej spomenutý dvojspojkový automat, vám radi prezradíme v našom redakčnom teste. A pokiaľ sa vám nechce čítať, kliknite si na nás videotest.
Honda NC750X s dizajnom oceneným odborníkmi…
Plusom modelu Honda NC750X je jednoznačne sedlo vo výške príjemných 802 mm.
Len doslova pred pár dňami (v čase písania testu) motocykel Honda NC750X, spolu s ďalším modelom EM1 e:, získali prestížne dizajnové ocenenie Red Dot Award 2025. Musíme sa priznať, keď sme sa pozerali na túto testovačku prvýkrát, veľmi nám pripomínala Scarvera z 2000-cich rokov. Nevedeli sme si pomôcť, ale tak nejak sme ho tam na bočnej siluete videli a nemôžeme povedať, že by sme to brali ako pozitívum. Avšak po odstavení stroja na prvé fotenie, kedy sme sa zamerali nielen na pohľad z diaľky, ale aj na detaily, sme sa začali do bajku postupne zakukávať a na konci testu sme zhodnotili, že vyzerá naozaj dobre. A to aj v porovnaní s predošlou verziou 2024. Motorka dostala pretiahnutú prednú časť a línie kapotáže, ktoré sú nadčasové. Hranaté prevedenie masky dokonale spolupracuje so zvyškom motocykla a veľmi umne sú do masky zakomponované aj LED-kové svetlá. Z dizajnového hľadiska na motorke nenájdete žiadne zbytočné doplnky či prvky. Dizajn je tak tvarovo čistý, vďaka čomu dokáže osloviť tak dizajnových puristov, ako aj staršiu generáciu konzervatívnejších motorkárov, a k tomu neodradí ani mladých či začínajúcich bajkerov. Im k tomu Honda vyšla v ústrety aj verziou A2, s výkonom do 35 kW.
Do sedla aj nižší aj vyšší jazdec…
Plusom modelu Honda NC750X je jednoznačne sedlo vo výške príjemných 802 mm, čo ocenil tak náš dvojmetrový jazdec, ako aj jazdec s výškou 176 cm. Vďaka univerzálnemu použitiu motocykla sa tak nemusí ani nižší jazdec obávať zísť mimo spevnenej vozovky a dopriať si ľahký off-road bez stresu, že by pri potrebe opretia sa o nohu či odrazenia sa od zeme nedočiahol na zem a nezískal tak potrebnú stabilitu na tento manéver. Okrem polohy sedla musíme pochváliť aj jeho prevedenie. Je mäkké, čoho sme sa najskôr trochu zľakli, lebo sme sa chystali prejsť pár stovák kilometrov a na mäkkých sedlách už pri prvých desiatkach kilometrov cítime chrbát a zadok. Na Honde NC750X sme sa však ničoho takéhoto nedočkali, za čo sme úprimne radi.
Posed je príjemny, avšak pravdepodobne kvôli odkladaciemu 23-litrovému priestoru v mieste nádrže sa za riadítkami musíte trochu viac natiahnuť. Tento priestor dostal už v základe prenosný kufrík, ako aj USB-C zástrčku. Pod zadnou časťou sedla sa nachádza palivová nádrž, čo hodnotíme ako mierne mínus a to hneď z dvoch pohľadov. Prvým je umiestnenie tank-vaku, ktorý by ste si možno chceli pripútať na miesto ľadvinky za chrbát pri dlhšej ceste, no v tomto prípade, kedy sa pod zadnou časťou sedla nachádza nádrž, tak budete musieť pri každom dotankovaní vak skladať. Druhým, ani nie že mínuskom, ale skôr nepraktickým faktom, je, že tým, že sa nádrž nachádza pod sedadlom, musíte dávať pozor na odkvapkávajúci benzín z pištole, a veľmi obozretne ju prikladať k veku nádrže, aby ste si zbytočne nezašpinili či už sedlo samotné, alebo plasty okolo hrdla nádrže. My sa musíme priznať, že jednej kvapke sme pri tankovaní predsa len dovolili kvapnúť na plasty, ale hneď sme ju utreli. Za sedlom si môžete priplatiť za top-case, vrchný kufor s opierkou, ktorý ocení ľadvinka sediaca za vami. Operadlo na kufri je naozaj neľmi pohodlné. Keď sme hovorili o mäkkosti sedla, musíme pochváliť aj mäkkšie naladenie podvozku motorky, vďaka čomu sa nemusíte obávať aj rýchlejšieho prejazdu napríklad mestským retardérom. O odfiltrovanie nerovností sa postará tlmenie SHOWA s priemerom 41 mm a so zdvihom 120 mm vpredu a tiež 120 mm tlmič vzadu. Kolesá vpredu aj vzadu dostali priemer 17-palcov.
S výkonom, ktorému nevadí ani ťažký jazdec…
Srdcom motocykla Honda NC750X je dvojvalcový, osemventilový, kvapalinou chladený motor s objemom 745 cm3, s výkonom 43,1 kW (58,6 k) a s krútiacim momentom 69 Nm. Čo to v praxi znamená? Že aj keď sedí v sedle 114 kilový jazdec, motorka s ním nemá ani najmenší problém a ťahá veľmi plynulo a to už aj odspodu. Samozrejme, nie je to superšportový výkon a celkovo jazdný prejav, aj v režime Sport, hodnotíme ako kultivovaný. Motorka vás nechce stoj čo stoj vyhodiť zo sedla, čo ocenia hlavne menej skúsení jazdci. Jej maximálka je 170 km/h, ale dá sa samozrejme hravo presiahnuť. Kamaráti hovorili… :) Motor je umiestnený v strede a v kombinácii s nádržou pod sedadlom má motorka naozaj výborné ťažisko a rozloženie hmotnosti. Ocenili sme to pri jazde v zákrutách, kde aj pri väčšom klopení sa kráse a ochotne skláňa k zemi a aj napriek hmotnosti 226 kg s DCT-čkom sme si mysleli, že má tých kíl pocitovo o dosť menej. DCT automatická dvojspojková prevodovka je nastavená tak, že pri režime Sport radí takmer rovnako, ako by sme preraďovali aj my pri bežnom manuále. Pri ostatných predvolených režimoch, ktoré sú mimochodom tri (Sport, Rain, Standard) prevodovka preraďuje rýchlejšie a dlhšie drží nižšie otáčky a robí to hlavne kvôli úspore paliva. Preraďovať sa dý vždy aj manuálne tlačidlami pri ľavom gripe. Okrem toho si môžete vy sami naprogramovať dva vlastné užívateľské profily User1 a User2.
Na displeji vám sem tam naskočí aj zelená ikonka ECO. Motorka vtedy naozaj poriadne šetrí palivo, čo sa odrazilo aj na konci nášho testu, kedy sme dosiahli spotrebu len o zhruba liter vyššiu, ako udáva výrobca. A to sme motorku dostali s najazdenými len 400 kilometrami a jazdili sme v režime Sport a aj to nie veľmi pomaly. Čiže pri všetkých týchto premenných bola spotreba v okolí 4,5 litra naozaj vynikajúcim údajom. S ľahkou rukou na plyne dokážete jazdiť pod 4 litre, vďaka čomu, v kombinácii so 14 litrovou nádržou, by ste tak mohli na jedno natankovanie prejsť takmer 400 km. Motorku do stavu pokoja dostanú nové dvojkotúčové brzdy Nissin s dvojpiestikovým strmeňom vpredu, s priemerom kotúčov 296 mm (namiesto predošlého jedného kotúča s priemerom 320 mm) a vzadu jednokotúč s priemerom 240 mm a jednopiestikovým strmeňom.
Nový a väčší displej…
Po facelifte pre modelový rok 2025 dostala Honda NC750X aj technologické vylepšenie v podobe nového väčšieho displeja s uhlopriečkou 5-palcov. Údaje sú dobre čitateľné aj za slnečného počasia a to aj vďaka malému štítu, ktorý sa nachádza nad displejom. Pokiaľ sa vám ale slnko oprie do displeja zboku alebo zozadu, tak sa samozrejme viditeľnosť znižuje.
Plusom je denný biely a nočný čierna režim, ktorý sa prehodí automaticky. Ovládanie je jednoduché, no privítali by sme možno pár údajov navyše a trochu viac uhladenú grafiku. Aktuálna grafika pôsobí už trošku zastaralo. Plusom motorky je štvorindex, čo využijú napríkad cestovatelia, mínusom je absencia tempomatu ako aj absencia možnosti nastaviť si výšku plexiskla. Hoci by tam nemuselo byť elektrické nastavenie, manuálne polohovanie by sme ocenili. Hlevne vtedy, keď si za riadidlá sadne vyšší jazdec. K príjemnému pocitu z jazdy napomáha aj výfuk, ktorý aj v továrenskej verzii pri nižších otáčkach ponúka hlbší rapkavejší zvuk. Pri vytočení do červených čísel už začína znieť mierne plechovo.
Ako hodnotíme univerzálnu motorku Honda NC750X my?
Pre modelový rok 2025 dostala Honda NC750X hneď niekoľko vylepšení. Prvým je určite odborníkmi ocenený dizajn stroja. Je to samozrejme subjektívna vec, no nemôžeme povedať, že by motorka nevyzerala veľmi dobre. Okrem dizajnovej stránky prešli zmenou aj predné brzdy, ktorých predošlý jednokotúč nahradil dvojkotúč. Motorku adekvátne dostáva do stavu pokoja aj z vyšších rýchlostí. Do tretice zmenou prešiel aj farebný displej v kokpite, ktorý sa teraz môže pochváliť uhlopriečkou 5-palcov. Dáta zobrazuje dokonale aj za slnečného počasia. Naša testovačka dostala dvojspojkovú automatickú prevedovoku DCT, ktorá preraďuje takmer dokonale hlavne v režime Sport. V ostatných preddefinovaných režimoch sa snaží o čo najekonomickejšiu jazdu a preraďuje celkom skoro, vďaka čomu sa môže stať, že v rýchlosti 55 km/h tam už máte hodenú šestku. Veľkým plusom motorky, hlavne v meste, je odkladací, 23 litrový, priestor na prilbu v mieste, kde by mala byť nádrž. Vmestíte sem jednu integrálku. V základe tu dostanete kufrík, ktorý sem pasuje ako zadok na šerblík, ako aj USB-C prípojku.
Nádrž sa nachádza pod sedlom. V kombinácii s centralizovaným motorom tak vytvára dokonalé ťažisko motorky, čo sa odrazí napríklad v zákrutách, do ktorých sa motorka naklápa úplne s ľahkosťou. Ľahko celkovo pôsobí aj manévrovanie či jazda na nej, a to aj nepriek hmotnosti 226 kg v prevedení s DCT-čkom. Dvojvalcový motor s výkonom 58,6 koní poskytuje motorke dostatok sily aj vtedy, keď v sedle sedí ponad stokilový jazdec. Motorka bola postavená na spotrebu, ktorú udáva výrobca na 3,5 litra. Pri našich jazdách sme túto spotrebu prekročili v priemere zhruba o liter, čo aj tak hodnotíme na výbornú. Honda NC750X je ideálnou partnerkou do mesta, na výlet, ako aj do ľahkého terénu a vďaka jej univerzálnosti je jedným z najpredávanejších a najobľúbenejších modelov japonskej značky. Popravde, ani sa tomu nečudujeme. Získala si aj naše srdcia.
Foto & video: Marcel Szabó
Pre modelový rok 2025 dostala Honda NC750X hneď niekoľko vylepšení. Prvým je odborníkmi ocenený dizajn. Zmenou prešli aj predné brzdy, ktorých predošlý jednokotúč nahradil dvojkotúč. Zmenou prešiel aj farebný displej v kokpite, ktorý sa teraz môže pochváliť uhlopriečkou 5-palcov. Testovačka dostala dvojspojkovú automatickú prevedovoku DCT, ktorá preraďuje takmer dokonale hlavne v režime Sport. V ostatných preddefinovaných režimoch sa snaží o čo najekonomickejšiu jazdu a preraďuje celkom skoro. Veľkým plusom motorky je odkladací, 23 litrový, priestor na prilbu v mieste, kde by mala byť nádrž. Vmestíte sem jednu integrálku. V základe tu dostanete kufrík ako aj USB-C prípojku. Nádrž sa nachádza pod sedlom. V kombinácii s centralizovaným motorom tak vytvára dokonalé ťažisko motorky, čo sa odrazí napríklad v zákrutách, do ktorých sa motorka naklápa úplne s ľahkosťou. Ľahko celkovo pôsobí aj manévrovanie či jazda na nej, a to aj nepriek hmotnosti 226 kg v prevedení s DCT-čkom. Dvojvalcový motor s výkonom 58,6 koní poskytuje motorke dostatok sily. Motorka bola postavená na spotrebu, ktorú udáva výrobca na 3,5 litra. Pri našich jazdách sme túto spotrebu prekročili v priemere zhruba o liter, čo aj tak hodnotíme na výbornú. Honda NC750X je ideálnou partnerkou do mesta, na výlet, ako aj do ľahkého terénu.Celkové hodnotenie
Motorizácia - 90%
Pohodlie - 95%
Jazda - 95%
Variabilita - 95%
Spracovanie - 85%
92%
Univerzálka pre každodenné použitie
Plusy:
- veľký priestor v mieste nádrže
- výkonný motor
- nýzka spotreba
- vysoká miera pohodlia pri cestovaní
- výhodná cena v základe
- príjemný mäkkší podvozok
Mínusy:
- výškovo nenastaviteľné plexi
- veko nádrže pod sedlovkou
- absencia tempomatu
Cena základného / testovaného modelu:
- 7 810 eur / 10 039 eur
Technické parametre:
Typ motora: | Kvapalinou chladený štvortaktný osemventilový radový dvojvalec SOHC |
Zdvihový objem: | 745 cm3 |
Vŕtanie × zdvih (mm): | 77 × 80 mm |
Kompresný pomer: | 10,7: 1 |
Maximálny výkon: | 43,1 kW pri 6 750 ot./min. |
Maimálny krútiaci moment: | 69 Nm pri 4 750 ot./min. |
Maximálna rýchlosť: | 170 km/h |
Objem palivovej nádrže: | 14,1 l |
Emisie CO2 (WMTC): | 82 g/km |
Spotreba paliva (udávaná výrobcom): | 3,5 l/100 km |
Typ spojky: | 2x mokrá lamelová spojka |
Typ prevodovky: | 6-stupňová dvojspojková automatická prevodovka DCT |
Rozmery (D × Š × V x Rázvor): | 2 210 mm × 846 mm × 1 330 mm x 1 530 mm |
Pohotovostná hmotnosť: | 226 kg |
Predná vidlica: | 41 mm teleskopická vidlica, zdvih 120 mm |
Zavesenie zadného kolesa: | Centrálny tlmič, kyvné rameno Pro-Link, zdvih 120 mm |
Brzdy vpredu (s ABS): | Axiálne umiestnené dvojpiestové brzdové strmene, dva 296 mm plávajúce kotúče |
Brzdy vzadu (s ABS): | Jednopiestový strmeň, jeden 240 mm kotúč |
Základná cena: | 7 810 eur |
Cena testovačky: | 10 039 eur |