Info

Svetovým autom roka 2022 sa stáva… Hyundai IONIQ 5

Svetové auto roka 2022

Juhokórejský štýlový retro-elektromobil si pripísal na svoje konto ďalší veľký úspech. Stal sa Svetovým autom roka 2022. Je tak tretím elektromobilom, ktorý sa za posledné 4 roky stal Svetovým autom roka. Jeho predchodcami boli Jaguar I-Pace v roku 2019 a minulý rok Volkswagen ID.4.

HYundai Ioniq 5 víťazom až trikrát…

Úspešný elektrický retro-future elektromobil Hyundai Ioniq 5 si vybojoval prvenstvo aj v anketách Najlepší elektromobil a Najlepší dizajn.

Tento rok sa na prvých troch priečkach Setového auta roka umiestnili hneď tri elektromobily. Víťaz Hyundai Ioniq 5, na druhom mieste Kia EV6 a na treťom americký elektrický Ford Mustang Mach-E. Aj podľa tohto je vidieť, akým pohonom sa posledné roky fandí najviac.

V triede luxusných automobilov zvíťazila nemecká značka Mercedes-Benz so svojou elektrickou limuzínou EQS. V tejto kategórii tak Mercedes porazil aj svojho najväčšieho konkurenta, bavorské BMW, ktoré postavilo do tejto kategórie svoje elektrické SUV BMW iX.

V kategórii “World Performance Cars”, čiže voľne preložené, v kategórii výkonných automobilov, to všetkým natrelo elektrické Audi e-tron GT. Za svojim “zadkom” nechalo stáť BMW M3 a M4 zhodne na druhom mieste a na treťom Subaru BRZ resp. Toyotu GT86. Všetky so štandardným spaľovacím motorom. Je teda jasné, že porotu silne ovplyvnila stále masívnejšia elektrifikácia značiek.

Úspešný elektrický retro-future elektromobil Hyundai Ioniq 5 si vybojoval prvenstvo aj v anketách Najlepší elektromobil a Najlepší dizajn. Jedinú prestížnu anketu, ktorú sa modelu Hyundai Ioniq 5 tento rok nepodarilo ovládnuť, bolo hlasovanie o Najlepšie mestské vozidlo. Tu sa na prvom mieste umiestnila Toyota Yaris Cross a na druhom mieste Opel Mokka. Je to možno taká malá výzva pre Hyundai do budúcoročných hodnotení.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button