Automobily

Štvrtá generácia rodinného premianta. Privítajme Kiu Carnival! Žiaľ, len za oceánom…

KIA Carnival

Štvrtá generácia rodinného MPV KIA Carnival prichádza. Nie však na európsky trh. Predstaví sa za oceánom a prinesie výhody rodinne ladeného MPV s dizajnom prémiového SUV modelu. Vyzerá naozaj jedinečne a svoje uplatnenie by si našla aj na starom kontinente. Vo svojom vnútri uvezie až osem pasažierov spolu s rozmernejšou batožinou. Predávať sa bude však len s jedinou motorizáciou a to 3,5 litrovým šesťvalcovým benzínovým agregátom s výkonom 216 kW.

V Európe už pomaly rodinné MPV-čka na cestách ani nevidíme. Popularita tohto segmentu je u nás na ústupe. Za oceánom však tieto automobily môžeme vidieť vo veľkých množstvách. Juhokórejská automobilka to vie a aj preto predstavuje práve v Amerike štvrtú generáciu rodinného MPV s označením KIA Carnival. Jej predchodkyňa sa však Carnival nevolala. Na americkom trhu bolo možné veľké rodinné MPV dostať pod označením Sedona. Dnes ho nahradzuje Carnival, ktorý chce ešte viac osloviť amerického zákazníka a zvýšiť predaje rodinného MPV modelu.

Pod kapotou len jeden agregát…

Do Európy sa model Kia Carnival nechystá. S jediným 3,5 litrovým V6 benziňákom by sa veru na starom kontinente neuživil.

Novej generácii KIA Carnival nechýba predná maska s označením dizajnu “tigrí nos”. Prichádza s LED-diódovým osvetlením. Tiež má pôsobiť vyšším, širším ako aj univerzálnejším dojmom. Medzi silnými konkurentami ako Chrysler Pacifica, Honda Odyssey či Toyota Highlander musí KIA ponúknuť niečo, čo presvedčí zákazníkov, aby sa rozhodli práve pre juhokórejský rodinný van. A práve preto aj jej prednú masku ako aj zadnú časť zdobia vkusné chrómové doplnky.

Nová Kia Carnival dostala hneď niekoľko dizajnových detailov, ktoré ju robia o niečo zaujímavejšou. Napríklad dvojfarebné prevedenie stĺpikov pôsobí prémiovejším dojmom, a automobil opticky posúva do kategórie SUV modelov. Ďalšou dizajnovou hračkou je aj koľajnica posuvných dverí, ktorá končí až pri zadnom svetlomete a tvorí s ním dynamickú líniu. Vďaka čiernym diskom 19-palcových kolies pôsobí automobil agresívnejším dojmom. Zadné LED-svetlomety sú prepojené horizontálnou svietiacou lištou a pôsobia veľmi luxusným dojmom. Všetky tieto detaily vyťahujú Kiu Carnival zo všednosti rodinných automobilov a dávajú jej punc jedinečnosti.

Odvezie až osem pasažierov!

Pod kapotou novej štvrtej generácie s označením KIA Carnival sa nachádza, ako sme už vyššie uviedli, len jeden jediný agregát. V Európe by si ho pravdepodobne nekúpil nikto. Tak z ekonomických dôvodov, ako aj z dôvodu vysokého poistenia. Automobil sa rozbehne vďaka 3,5 litrovému V6 benzínovému motoru s výkonom 216 kW a krútiacim momentom 355 Nm. Prenos sily na zadný pár kolies zabezpečuje osemstupňová automatická prevodovka.

Nová platforma, ktorou je model KIA Carnival vybavený, je označená ako N3 a ponúka zákazníkom vyššiu tuhosť bez toho, aby sa zvýšila jej hmotnosť. Novinkou oproti predchádzajúcej generácii Sedona, je aj oveľa dokonalejšie odhlučnenie kabíny. Po aerodynamickej stránke má nová generácia nižší koeficient odporu vzduchu. Odrazí sa to tak na nižšej spotrebe ako aj na zníženom hluku tvorenom obtekajúcim vzduchom.

Po sklopení zadných radov sedadiel sa pred vami otvorí batožinový priestor, ktorý poskytne objem až 4,1 m3 ! Paráda!

Zaujímavé zmeny sa odohrali v kabíne. V základnej výbave tu zákazníci nájdu stredový displej infotainmentu s uhlopriečkou 8-palcov a analógové “budíky” pod volantom. Za príplatok dostanú digitálny prístrojový štít a infotainment s uhlopriečkou 12,3 palca. Nechýba ani prémiové obloženie prístrojovky či dvojfarebné luxusné kožené sedadlá. KIA Carnival dokáže odviezť vo svojom vnútri až osem pasažierov. Tri rady sedadiel sú rozložené nasledovne: dve sedadlá vpredu a dva rady po tri sedadlá v zadnej časti. Juhokórejci mysleli aj na prepravu VIP klientov a do výbavy VIP Lounge umiestnili do druhého radu dvojicu pohodlných kresiel s podnožkami, ktoré je možné ovládať elektricky. Zaujímavým faktom je veľkosť batožinového priestoru po sklopení zadného radu sedadiel. Neskutočných 4,1 m3 objemu ponúkne rodinné MPV KIA Carnival. Paráda!

Z luxusných prvkov výbavy interiéru nemôžeme nespomenúť napríklad interkom, komunikačný systém pre ľahšiu komunikáciu medzi šoférom a pasažiermi, ako aj dvojicu obrazoviek určenú pre druhú radu pasažierov, 9 USB portov, 110V zástrčku, systém nočného videnia, bezkontaktné otváranie piatych a posuvných bočných dverí či obrovský zástup bezpečnostných asistentov a systémov. KIA Carnival je proste jednotka v preprave rodiny. Na trh sa dostane nová už na jar tohto roku. Na oficiálnu cenu si ešte počkáme.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button