Info

Rozlúčka s ďalším francúzskym MPV. Budúci rok jeho predaj definitívne skončí

Citroën Grand C4 SpaceTourer

Pamätáte si na Citroën C4 Picasso? Rodinné autíčko s milými tvarmi, ktoré nahradil vážnejší súrodenec Citroën C4 SpaceTourer. Dnes sa vyrába už len vo svojej predĺženej verzii s označením Grand. Vlna nepopularity, ktorá zasiahla segment rodinných MPV modelov, sa veru dotkla aj tohto rodinného flexibilného automobilu. Žiaľ jeho výroba pomaly ale isto končí. Definitívne sa výrobná linka zastaví už budúci rok, podľa posledných zverejnených informácií zahraničných automobilových serverov.

Rodinné MPV-čka zatienila popularita SUV-čiek…

Minulý rok trh opustila kratšia verzia Citroën C4 SpaceTourer a v predaji ostala len väčšia verzia Grand.

Klasické MPV automobily pomaly ale isto miznú z ciest. Citroën tiež nasleduje trend postupného vyraďovania svojich MPV rodinných modelov. Už pred siedmimi rokmi opustil trh napríklad model C8. O tri roky neskôr bol drobný model C3 Picasso nahradený modelom C3 Aircross. Ponuka MPV tak zostala zastúpená modelom Citroën C4 SpaceTourer (niekdajší model C4 Picasso). Jeho výroba sa však postupne dostáva do finále. Minulý rok trh opustila kratšia verzia Citroën C4 SpaceTourer a v predaji ostala len väčšia verzia Grand. Posledný mohykán však pomaly odchádza do večných lovísk a jeho výroba sa skončí budúci rok. Tak informujú zahraničné motoristické portály a iné zdroje.

Svetu momentálne kraľuje trieda SUV a francúzska automobilka má dostatok zástupcov, ktorý odchádzajúcu triedu rodinných MPV-čiek nahradia. Že čísla predajov rodinných MPV naozaj klesajú dokazuje aj štatistika z prvého polroka 2021, kedy sa z modelu Citroën Grand C4 SpaceTourer registrovalo necelých 10 000 kusov. Naopak SUV C5 Aircross hlási takmer 35 000 registrovaných kusov. Preto je MPV žiaľ segment, ktorý musí prepustiť miesto tým automobilom, ktoré sú momentálne najžiadanejšie. A Citroën presne vie, po čom zákazníci túžia. V ponuke je na výber hneď niekoľko rodinných automobilov, ktoré môžu ich majitelia naplniť poriadnym nákladom a k tomu dostanú aj prepracovaný dizajn a kvalitné prevedenie. Tak napríklad SUV C5 Aircross, alebo osobnú dodávku Citroën Berlingo či ešte oveľa väčší Spacetourer.

Španielska továreň Vigo tak od budúceho roka príde o výrobu jedného zo svojich automobilov. Ktorý model nahradí miesto na prázdnych linkách po modeli Citroën Grand C4 SpaceTourer zatiaľ známe nie je. Továreň však svoje brány po odstavení výroby modelu Citroën Grand C4 SpaceTourer zatvárať nebude. Z jej liniek stále schádzajú a aj budú schádzať modely Peugeot 2008, Citroën C-Elysée, Peugeot 301 či kompaktné dodávky Citroën Berlingo, Peugeot Rifter a Partner, Opel či Vauxhall Combo a Toyota ProAce City. Rok 2022 neprinesie len koniec výroby rodinného MPV-čka Citroën Grand C4 SpaceTourer. Koniec produkcie hlási aj koncernový súrodenec Renault Scénic. Uvidíme, ako sa k postupnému vyraďovaniu MPV modelov z ponuky postaví európska konkurencia a s ktorými ďalšími modelmi sa v nasledujúcich mesiacoch či rokoch spoločne rozlúčime.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button