Automobily

Chcete ísť na hríby, no nemáte na čom? V obytnom voze EarthRoamer LTi sa dostanete všade a ešte sa aj luxusne vyspíte

EarthRoamer LTi

Aj keď na Slovensku nie je karavaning či dovolenkovanie alebo cestovanie v obytných vozidlách veľmi populárne, sú krajiny, v ktorých tento “šport” miluje veľká časť obyvateľstva. A nielen cestovanie, ale aj rôzne extrémne výpravy či prípravy na postapokaliptické scenáre si vyžadujú špeciálne upravené automobily, s ktorými sa dostanete kamkoľvek a ochránia vás pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami. Jedným z takýchto strojov je aj nový obytný off-road EarthRoamer LTi. Je postavený na off-roadovej platforme modelu Ford F-550 a na svojej korbe má “primontovaný” luxusný apartmán. S ním sa výprava do divočiny stáva prechádzkou ružovým sadom.

Za cenu doplnkov kúpite aj štyri domy…

Panely na streche ponúkajú výkon 1320 W. Lítium-iónový akumulátor na palube za kapacitu 11 kWh.

Obytné automobily sa vo svete stávajú v poslednej dobe veľmi žiadaným tovarom. Je možné, že to má na svedomí aj momentálna epidemická situácia. Predsa len, svoj obytný automobil používate len vy, bývate v ňom len vy a udržujete si ho tak čistý, ako so to sami predstavujete. Ďalšou výhodou je, že podmienky vstupu do svojho obytňáku si určujete vy sami a nie štát. Americká spoločnosť z Colorada, EarthRoamer, priniesla na trh jedinečný off-roadový obytný voz, ktorý sa nielen dostane takmer všade, ale k tomu na svojej korbe vezie aj veľmi luxusný apartmán. Je to teda spojenie drsnosti a luxusu v jeden celok. Do hory vystupujete ako nebojácny horal a naspať vchádzate do luxusného päťhviezdičkového apartmánu, odstaveného pod hviezdnou oblohou. Romantika ako vyšitá.

EarthRoamer LTi je postavený na základe Fordu F-550. Jeho kabína je vytvorená z vysokokvalitného hliníku, ktorý dokonca spĺňa armádne požiadavky na kvalitu. Rám automobilu je vytvorený z vysokopevnostnej ocele. Srdcom obytného obra je 6,7 litrový naftový osemvalec Ford PowerStroke, ktorý obytnému off-roadu dodá výkon 330 koní s krútiacim momentom 1017 Nm. Vďaka obrovskému motoru ako aj krúťáku si dokáže tento obytný voz poradiť s nákladom s hmotnosťou až 4,5 tony. Na spotrebu sa radšej ani nepýtajte. Tento macek spapá na 100 kilometrov niečo medzi 19 až 26 litrami nafty. Samozrejme jeho stvoritelia na to mysleli a namontovali automobilu  nádrž na 360 litrov nafty. Na jedno natankovanie by tak mal EarthRoamer LTi zvládnuť prejsť až 1600 kilometrov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Off-roadový “karavan” stojí vďaka podvozku Ford až 32 centimetrov nad zemou. Vďaka tejto svetlej výške sa naozaj nebojí vyraziť ani do najťažšieho terénu. Konštruktéri ho vybavili aj vzduchovým odpružením, vďaka ktorému každé koleso pruží a pohybuje sa vertikálne samostatne. Pneumatiky sú opäť certifikované armádou a disponujú vysokou nosnosťou a dokonalou priľnavosťou aj pri podhustení. Predný nájazdový uhol ponúkne hodnotu 30 stupňov, prejazdový 12 stupňov a odjazdový 22 stupňov. Zabudli sme spomenúť, koľko vlastne EarthRoamer LTi meria. Je to 8800 mm dlhý, 2400 mm široký a 3600 mm vysoký automobil, ktorý kvôli svojej dĺžke i výške dostal extra stabilizátory tak vpredu ako aj vzadu.

Na korbe off-roadovej základne Ford F-550 sa nachádza luxusná obytná nadstavba s konštrukciou, ktorú konštruktéri vyrobili vákuovou metódou s uhlíkových vlákien. Vďaka karbónu je tak naozaj pevná a maximálne odľahčená. Nadstavba tiež dostala kvalitnú izoláciu pre celoročné používanie, solárne panely či optimalizáciu aerodynamiky pre čo najmenší možný odpor (aj keď pri tak veľkej nadstavbe je ťažké hovoriť o dokonalej aerodynamike). Panely na streche ponúkajú výkon 1320 W. Lítium-iónový akumulátor na palube za kapacitu 11 kWh. Nádrž na vodu má objem až 378,5 litra.

Interiér obytnej nadstavby je hneď na prvý pohľad veľmi luxusne poňatý. Na výber je až šestica možných konfigurácií, pri ktorých sa konštruktéri z Colorada neboja implementovať aj vaše myšlienky. Do kabíny sa pohodlne usadí až šesť osôb. Pohodlné spanie bude mať zaručené len štvorica z nich. Nadstavba ponúkne priestrannú a luxusne zariadenú obývačku, vybavenú kuchyňu, kúpeľňu so sprchou a ventiláciou či druhé podlažie určené na spanie s veľkou posteľou. Auto dokonca poskytne aj sušiak na bielizeň či chladničku s objemom 226 litrov, tiež mikrovlnku, indukčnú varnú dosku ako aj voliteľný kávovar. Na vonkajšej strane nadstavby výletníkov poteší elektricky ovládateľná markíza, LED-kové osvetlenie či početné odkladacie priestory so spoločným objemom až 680 litrov. Zadný nárazník dokonca ponúka bázu pre vonkajšiu kuchyňu.

A teraz poďme k tomu najdôležitejšiemu. A tým je cena vozidla. Najskôr si však musíme uvedomiť, že vznikol v Amerike, kde je cestovanie v karavanoch či obytných vozidlách takpovediac životným štýlom, za ktorý nielen že ľudia platia nemalé peniaze, ale aj takýto spôsob doslova vyhľadávajú. Aj preto si môže colorádska spoločnosť EarthRoamer zapýtať za svoj obytný off-road nekresťanských 620 000 dolárov. Samozrejme, komu by základná verzia luxusného terénneho obytného vozidla nestačila, EarthRoamer má pripravené aj početné vylepšenia, ktoré by v tej maximálnej možnej vybavenosti stáli mimo základného automobilu ďalších neuveriteľných 2,2 milióna dolárov. Tak čo, začínate sporiť?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button